Trump vyděsil Evropu, teď i Mexiko. Jedná na objednávku Ruska?

KOMENTÁŘ - Slova Donalda Trumpa, který údajně svému mexickému protějšku Enriquemu Peña Nietovi pohrozil vojenským zásahem amerických sil na území Mexika, jak o tom informovala agentura AP s odvoláním na anonymní zdroj, jsou nejnovějším „šlágrem“ pestré hitparády Trumpových politických přešlapů. Mexická vláda ovšem mezitím rozhodně popřela, že by něco takového v telefonickém rozhovoru obou hlav států zaznělo.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA

Nicméně zůstává skutečností, že ode dne, kdy byl Donald Trump zvolen prezidentem Spojených států, snad každý týden přinesl nový mediální rozruch vyvolaný jeho výroky nebo obviněními, jimiž ho zahrnují jeho odpůrci. Celý svět si klade otázky: co bude s NATO? Jak hodlá Trump nadále postupovat ve vztazích s Ruskem?

Zejména Evropské spojence vyděsil svými výpady na adresu Severoatlantické aliance i signály naznačujícími změnu americké politiky vůči Rusku. V této souvislosti se dostal do střetu i s komunitou amerických tajných služeb, které přinesly informace o ruské dezinformační kampani, jejímž cílem bylo pomoci Trumpovi vyhrát volby.

Jsou tu také další důvody k obavám; zejména jeho tvrdá protiimigrační linie. V poslední době se pak do centra zájmu médií dostala zejména Trumpova mexická „karta“. Jaké jsou jeho záměry ohledně severoamerické zóny volného obchodu? Jak daleko hodlá zajít v zastrašování Mexika?

Psali jsme:  

Na odpovědi si nejspíš budeme muset ještě nějaký čas počkat, i když nově zvolený prezident již v některých ohledech začal konat v souladu se svou předvolební rétorikou. Vydal příkaz k omezení imigrace z vybraných muslimských zemí a v posledním lednovém týdnu nařídil výnosem stavbu zdi na hranicích s Mexikem, jejíž financování podle jeho slov má zajistit mexická vláda.

Právě v úvodu zmíněný telefonát prezidentů Spojených států a Mexika měl přispět k tomu, aby si obě strany vyjasnily svá stanoviska a pokusily se najít společnou řeč. Což – ať už věříme agentuře AP nebo dementi mexické vlády – se zjevně nepodařilo.

Jak říkám, na odpovědi si budeme muset počkat, zbývá jen prostor pro spekulace – proč vlastně se Donald Trump chová jako slon v porcelánu? V úvahu připadají v zásadě tři možnosti:

Zaprvé, domnívá se, že je takový postup pro Spojené státy ekonomicky výhodný a pokud jde o bezpečnostní hlediska, nevěří že by bezpečnost USA byla ohrozitelná jinak, než teroristickým útokem. Takový postoj by odpovídal myšlení člověka, pro něhož politika bez ekonomického vyznění nemá smysl.

Psali jsme:  

Zadruhé, je možné, že – tak jako v předvolební kampani – jde i nyní pořád jenom o populistickou rétoriku a prezident prostě spoléhá na to, že případné „zádrhele“ vzešlé z jeho rozhodnutí se postupně podaří nenápadně zmírnit tak, aby se dalo říci, že to alespoň zkusil, leč narazil na zkostnatělé myšlení kongresmanů. Pak má nejspíš pravdu íránský prezident Hasan Rúhání, který Donalda Trumpa považuje za nováčka, jenž nejprve musí pochopit, oč v mezinárodní politice jde. V tom případě se mají Spojené státy (a s nimi celý svět) na co těšit. Ovšem i to by bylo lepší než případná třetí možnost, protože:

Zatřetí, tajné služby USA měly pravdu; Rusko svou kampaní pomohlo Trumpovi k volebnímu vítězství a nebude to zadarmo. Změny postoje vůči NATO by mohly znamenat vážné narušení spojeneckých svazků mezi USA a Evropou. Zákaz imigrace pro muslimy přinese další zhoršení vztahů Spojených států s muslimským světem. A neomalená politika vůči Mexiku by proti Washingtonu mohla postavit jednotnou frontu zemí latinské Ameriky.

Všechny tyto následky by docela určitě byly v zájmu Ruska. A pokud by to došlo tak daleko, je vcelku jedno, jestli Donald Trump s Moskvou uzavřel nějakou špinavou dohodu z vlastní iniciativy anebo se jenom „svezl na vlně“, protože se chtěl stát prezidentem.

Autor je zkušený novinář s letitou praxí v řadě českých médií (Rádio Svobodná Evropa, Česká tisková společnost,...) a překladatel.

Témata: Donald Trump | USA | komentář
Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se setkal s "andělskými rodinami", kolem fotky plačící holčičky…

23.06.2018 10:13 Washington - Americký prezident Donald Trump zpochybňuje utrpení dětských imigrantů oddělovaných na…

Pentagon zrušil další vojenské manévry s Jižní Koreou

23.06.2018 08:04 Soul/Washington - Pentagon v pátek oznámil, že USA a Jižní Korea na blíže neurčenou dobu zruší tři…

Tvrdá rána Západu: Socialistické ženy měly lepší milostný život, i když…

23.06.2018 06:10 New York - Ženy si podle některých studií užívaly intimností mnohem víc v komunistických zemích,…

Putinovo Rusko? Muž z NATO varuje Západ před fantazírováním

23.06.2018 00:01 NÁZOR - Americký prezident Donald Trump opět nadhodil myšlenku schůzky se svým ruským protějškem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama