Trump může vyzrazením tajné informace ohrozit spolupráci s partnery, varují experti

Washington - Agentura AP s odvoláním na nejmenované evropské bezpečnostní experty varuje, že vyzrazení tajné informace Rusku, kterého se podle amerických médií dopustil prezident Donald Trump, může podkopat důvěru mezi zpravodajskými službami Západu, které takové informace vzájemně sdílejí. Vyzrazená informace se měla údajně týkat radikální teroristické skupiny Islámský stát.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump

Spojenci USA by podle expertů mohli kvůli tomuto incidentu výměnu informací zastavit. Pokud se potvrdí, že prezident USA ruským diplomatům předal tajnou informaci získanou od spojenecké zpravodajské služby, může to navíc ohrozit bezpečnost původního zdroje, napsala agentura.

„Nezastavilo by to asi úplně výměnu životně důležitých informací s Američany, ale mělo by to dopad na vybudovanou vzájemnou důvěru, zejména v případě, kdyby došlo k odhalení specifických metod shromažďování informací," cituje agentura anonymní zdroj.

Trump má jako prezident podle médií plné právo kdykoli odtajnit jakékoli informace a komukoli je předat. Bezpečnostní analytici však vidí problém v tom, že tajnou informaci získanou od zahraničního partnera nejspíš prezident předal Rusům bez vědomí původního zdroje, což je v příkrém rozporu s obvyklou praxí. Tím prý mohl ohrozit bezpečnost agentů, kteří cenné informace v terénu získávají, a odhalit metody jejich práce.

Původní zdroj informace, která souvisí s teroristickými plány Islámského státu, zůstává zahalen tajemstvím. Austrálie, Nový Zéland a Japonsko vydaly prohlášení, podle něhož budou ve spolupráci s tajnými službami USA pokračovat. Odvolávají se přitom na stanovisko Bílého domu, který vyzrazení informací Rusům popřel.

Ministr zahraničí Rex Tillerson a bezpečnostní poradce vlády Herbert McMaster veřejnost ujistili, že při rozhovoru prezidenta s ruskými diplomaty nebyla řeč „o zdrojích, metodách ani vojenských operacích". V pečlivě formulovaném dementi ale podle televize CNN Bílý dům popřel fakta, která zprávy o údajném Trumpově prohřešku neobsahovaly.

Trump na twitteru zaútočil na osoby ve zpravodajských službách, jejichž vinou informace o skandálu pronikla do médií. „Od nástupu do úřadu jsem žádal ředitele (FBI Jamese) Comeyho a ostatní, aby našli osoby ze zpravodajské komunity, které informace vyzrazují," zlobil se.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putinův dar Trumpovi prověřují americké tajné služby

21.07.2018 18:49 Washington - Fotbalový míč s emblémem mistrovství světa, který věnoval ruský prezident Vladimir…

Bouře ve Vietnamu si vyžádala nejméně 20 mrtvých

21.07.2018 18:26 Hanoj - Dvacet mrtvých si vyžádala tropická bouře Son Tinh, která zasáhla sever Vietnamu.

Trump běsní. Nahrávku hovoru s Cohenem má za neslýchanou

21.07.2018 17:17 Washington - Za neslýchané a nezákonné má americký prezident Donald Trump jednání exprávníka…

Bannon chce spasit Evropu? Zřídí tady svou nadaci

21.07.2018 14:50 Washington - Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon řekl serveru The…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama