Kongres mluvil o Česku a Češích, nový velvyslanec King prošel grilováním v Senátu

Washington - Stephen King bude novým velvyslancem USA v Česku. V úterý proběhlo slyšení v Senátu amerického Kongresu. Mluvilo se o protiruských sankcích, demokratické tradici Čechů i Václavu Havlovi.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Federální Kongres Spojených států amerických

V úterý podstoupil příští velvyslanec Spojených států v Česku Stehpen King slyšení v Senátu. King nahradí Andrewa Schapira, který neměl nejlepší vztahy s českou hlavou státu. Shapiro ve funkci skončil letos v lednu, když Donald Trump usedl do Bílého domu. 

King ve své úvodní promluvě zmínil Václava Havla, který prý "bojoval proti tyranii celý svůj život". Jednou z priorit bude pro nového velvyslance důraz na demokratické hodnoty a prosazování demokracie. To King spojil s demokratickou tradicí Čechoslováků, jejíž počátky vidí na půdě Spojených států. Zmínil Pittsburskou dohodu, která byla uzavřena 30. května roku 1918. Podepsali ji zástupci Slovenské ligy v Americe s Českým národním sdružením a Svazem českých katolíků. Nejdůležitějším signatářem byl Tomáš G. Masaryk, jež smlouvu zformuloval. Smlouva v podstatě ustanovovala společný stát Čechů a Slováků. 

„Kdysi tak rozhodný a nesmazatelný vliv demokracie, která se v 90. letech šířila střední Evropou, ustupuje v některých oblastech proudu skepticismu a zpochybňování se. Dlouholetí odpůrci svobody záměrně podkopávají demokratické hodnoty a ekonomické svobody a píší za ně otazníky,“ uvedl ve své řeči King. Narážel tím na skepticismus  některých zemí vůči demokratickým principům a principům Evropské unie. 

King by rád viděl Českou republiku jako spolehlivého partnera v NATO a i v boji proti samozvanému Islámskému státu (IS). Neméně důležitým úkolem bude také nalezení společné řeči v otázce protiruských sankcí. Česko by podle Kinga v první řadě mělo posílit svůj obranný rozpočet na stanovené procento HDP. V otázce protiruských sankcí si je vědom, že otázka bude pro českou reprezentaci složitá, jelikož Česko a Rusko má obchodní vztahy navázané od nepaměti. Dodal však, že Česko má se Sovětským svazem svou negativní zkušenost a tu by mělo mít na paměti. 

VIDEO ze slyšení dostupné: ZDE

Ambasador přiznal, že v České republice nikdy nebyl a česky neumí. Slíbil ale, že bude chodit na lekce češtiny. 

Mluvilo se i o skeptických výrocích prezidenta Miloše Zemana vůči Evropské unii a NATO. Zeman by se nebránil ani referendu o vystoupení Česka z EU. Podle Kinga je důležité, aby si Česko zachovalo a obhajovalo demokratické hodnoty. Připomněl, že Češi budou příští rok slavit pětadvacáté výročí od vzniku „nového národa“. V souvislosti s demokratickými hodnotami připomněl i přímou prezidentskou volbu, která se bude konat příští rok v lednu. Spletl se ale, když řekl, že Česko čekají letos na podzim kromě voleb sněmovních také ty do Senátu.

 Stephen King je pětasedmdesátiletý rodák z Wisconsinu, je členem Republikánů. V posledních prezidentských volbách otevřeně podpořil Donalda Trumpa. King má na kontě i několik kontroverzních výroků na adresu žen. 

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mladá dívka se stala milionářkou, k penězům přišla úplnou náhodou

21.07.2018 21:33 Boston (USA) - Šestadvacetiletá Američanka Ellen Flemingová se stala na několik minut milionářkou.…

Putinův dar Trumpovi prověřují americké tajné služby

21.07.2018 18:49 Washington - Fotbalový míč s emblémem mistrovství světa, který věnoval ruský prezident Vladimir…

Bouře ve Vietnamu si vyžádala nejméně 20 mrtvých

21.07.2018 18:26 Hanoj - Dvacet mrtvých si vyžádala tropická bouře Son Tinh, která zasáhla sever Vietnamu.

Trump běsní. Nahrávku hovoru s Cohenem má za neslýchanou

21.07.2018 17:17 Washington - Za neslýchané a nezákonné má americký prezident Donald Trump jednání exprávníka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama