K čemu dovolenou? Podivoval se dřív Trump, teď si bere 17 dní volna

Washington - Americký prezident Donald Trump se nedrží svých zásad a v pátek odjíždí na dovolenou. Podle něj jde o pracovní volno, za kterým stojí opravy v Bílém domě. Trump zavítá do luxusního golfového centra v New Jersey

Přidejte svůj názor

Donald Trump

Americký prezident Donald Trump stráví 17 dní v soukromém golfovém klubu v New Jersey. Trump byl přitom v minulosti zarytým bojovníkem proti dovoleným. Britský Guardian cituje Trumpův výrok k dovoleným. "Jaký je jejich smysl?" tázal se. 

Svoje zásady teď hodlá porušit a "vyjet z města" do "bažin". Trumpova dovolená začíná už dnes, jde o první volno od doby, kdy byl inaugurován ve Washingtonu. Trump chce strávit v soukromém klubu v centru New Jersey 17 dní. 

K dovolené byl částečně přinucen okolnostmi, volno si totiž vezme každý, kdo v Bílém domě pracuje. Do konce týdne v jeho prostorách nesmí být ani jeden člověk, v plánu je velká výměna objemného sedmadvacetiletého systému vytápění a chlazení. Výměna se dotkne samozřejmě i prezidentovy Oválné pracovny. 

"O srpnových plánech prezidenta vás budeme informovat až budou hotové," řekla tisková mluvčí prezidenta Sarah Sandersová minulý měsíc novinářům, chystané volno nezmiňovala. Podle zaměstnanců Bílého domu jde o "pracovní dovolenou".

Trump je pro své pohrdání dovolenou pověstný, ironií osudu však je, že si je bere velmi často. 

"Neberte si volno. Jaký je jeho smysl? Pokud si neužíváte své práce, tak jste ve špatné práci," stojí v Trumpově knize z roku 2004 "Trump: Think Like a Billionaire". V jiném rozhovoru s moderátorem Larry Kingem pronesl podobnou úvahu. "Většina úspěšných lidí, které znám, si neberou dovolenou. Jejich byznys je jejich dovolenou. Já zřídkakdy odpočívám, to víte." 

To, že Trump svá slova nemíní vážně, dokazuje jeho pracovní morálka. Podle agentury AP strávil v úřadu prezidenta v Bílém domě jen 13 víkendů z 28. Ve většině případech byl na svém luxusním sídle na Floridě, ale také v New Jersey. Trump strávil "pracovní volno" také v Camp Davidu v Marylandu, což je prezidentská rezidence vlastněná vládou. 

Trump v minulosti kritizoval dovolené svého předchůdce Baracka Obamy. "Barack Obama včera hrál golf. Teď bude mít 10 dní dovolené na Martha´s Vineyard. Hezká pracovní morálka," tweetoval Trump v srpnu před šesti lety. Sám přitom v rámci předvolební kampaně prohlašoval, že pokud se stane prezidentem, rozhodně nebude mít čas na golf. 

"Budu pracovat pro vás, nebudu mít čas hrát golf," hřímal na setkání se svými příznivci ve Virginii. Golfu se přitom nevzdal, hraje ho, kdy může. Někdy hraje na všech 18 jamek, jindy méně. Trumpovi zaměstnanci moc často nepřiznají, že ho stále hraje, fotografie ze hry na sociálních sítích ale tvrdí opak. Jiní američtí prezidenti ale také jezdili na dovolené, kde se oddávali svým zálibám. Harry Truman hrával rád poker na Floridě, Ronald Reagan jezdil na koních na ranči v Kalifornii.

Bill Clinton i Barack Obama trávili dovolenou v srpnu na Marthas´s Vineyard. Jde o ostrov, kde často tráví léto bohatí a slavní. George Bush jezdil na svůj ranč do Texasu, kde jezdil na svém horském kole. 

Kromě výměny topení a klimatizace čeká Západní křídlo Bílého domu nová výmalba, výměna koberců a záclon nebo utěsnění stropů v tiskové kanceláři. Všechny práce by měly být hotové do 21. srpna. 

"Možná je dobře, že někdo tak významný jako prezident ukáže, že věří v prospěšnost toho si dát volno, vyjít ven a užít si venkova a na nic nemyslet a následně ve svěží návrat, který umožní dělat práci lépe," říká Susan Whitebourneová, která pracuje jako profesorka psychologie a věd o mozku na univerzitě v Massachusetts. "Myslím, že to je podstata dovolené," dodává pro agenturu AP.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cohen si tajně nahrál Trumpa, jak řeší peníze pro modelku

20.07.2018 21:06 Washington - Někdejší osobní právník současného amerického prezidenta Donalda Trumpa si krátce před…

Putin navrhl Trumpovi referendum o Donbasu? Ukrajina je značně nervózní

20.07.2018 19:01 Aktualizováno Washington/Moskva/Kyjev - Ruský prezident Vladimir Putin během summitu v Helsinkách svému…

V Missouri se na jezeře převrhla loď, zahynulo 17 lidí

20.07.2018 18:24 Washington - Sedmnáct lidí včetně dětí přišlo ve čtvrtek o život při nehodě turistického…

Trumpův tým je po Helsinkách v depresi. Hrozí hromadný úprk poradců z…

20.07.2018 15:58 Washington - Řada lidí z prezidentského týmu Donalda Trumpa zvažuje urychlený odchod. Po tiskovce v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama