Guam: Čím je zajímavý ostrov, který leží v centru jaderného napětí mezi USA a KLDR?

Hatanga (Guam) - Oznámení severokorejské armády, že připravuje operační plány pro útok na ostrov Guam, přinesl tomuto americkému území v Pacifiku více globální pozornosti, než tomu bylo za desítky let. Čím je tento ostrov tak zajímavý?

Přidejte svůj názor 16 komentářů

ostrov Guam

Kde Guam leží?

Jde o nejjižnější ostrov souostroví Mariany, který leží v severozápadní části Tichého oceánu. Spadá mezi autonomní ostrovní území Spojených států amerických a jedná se o jedno z pěti amerických teritorií se zavedenou civilní vládou. Jak píše server Business Insider, má zhruba ve velikost města Chicago a v nejužším bodě je široký 6 kilometrů. Leží asi 2,200 kilometrů jihovýchodně od Severní Koreje, je tedy mnohem blíž ke KLDR než samotné Spojené státy. Právě díky jeho blízké vzdálenost k Číně, Japonsku, Filipínám a Korejskému poloostrovem, byl dlouhou dobu nezbytným vlastnictvím americké armády.

Jaký je vztah Guamu a USA?

Guamu se v roce 1565 zmocnilo Španělsko, americkým územím se strov stal v roce 1898 během španělsko-americké války. Japonsko ho za druhé světové války asi dva a půl roku zabavilo. Po 2. světové válce byl v roce 1950 Guam prohlášen autonomním ostrovním územím Spojených států, což zahrnovalo ustanovení guamské civilní vlády a poskytnutí amerického občanství všem obyvatelům ostrova.

Jelikož ale Guam není státem USA, občané USA žijící na ostrově se nemohou účastnit volby amerického prezidenta a guamský zástupce v Kongresu nemá právo hlasovat. Guamští obyvatelé mají ovšem právo volit zástupce politických stran v primárních prezidentských volbách.

Co na ostrově dělá americká armáda?

Spojené státy udržují námořní základnu a pobřežní hlídku na jihu ostrova a leteckou základnu na severu – ta byla silně využívána během války ve Vietnamu. I když armáda zabrala již 30% ostrova, snaží se dál zvyšovat svou přítomnost tím, že do Guamu přemístí tisíce námořníků, kteří v současné době sídlí v japonské Okinawě.

Kvůli ochraně ostrova se na něm nachází Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) , který se používá k sestřelování balistických raket. Minulý měsíc nad se ostrovem dvakrát objevily nadzvukové bombardéry, které odstartovaly z ostrova Guam a přeletěly nad Korejským poloostrovem. Šlo o reakci na dvě severokorejské zkoušky mezikontinentálních balistických raket.

Zatímco lidé z Guamu vyjadřují odpor a nelibosti nad přítomností americké armády, je tato přítomnost důležitá pro ekonomiku ostrova, druhé místo pak v tomto směru hraje cestovní ruch.

Kdo na ostrově žije?

Ostrov byl před asi čtyřmi tisíci lety osídlen předky lidu, který je dnes znám jako Čamoro. Jde o obyvatelé Mikronésie. Národ vznikl míšením původních austronéských obyvatel se Španěly a Filipínci. I dnes je to největší etnické skupina na ostrově, na Guamu žije asi 65 tisíc Čamorů. Celkem pak má ostrov asi 160 000 obyvatel. Jeho hlavním městem je Hagatna a jeho největším městem je Dededo.

Jeho hlavními jazyky jsou angličtina a chamorro. Na ostrově působilo nebo stále ještě působí několik populárních hnutí, které prosazují větší samosprávu nebo dokonce nezávislost ostrova na USA. Tyto skupiny byly aktivní především v 80. letech, některé usilovaly, aby se ostrov přidal k Portoriku.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paul Manafort se odmítl hájit, prokuratura prý nepředložila přesvědčivé…

14.08.2018 21:44 Washington - Obhájce Paula Manaforta, bývalého šéfa volebního štábu Donalda Trumpa, se rozhodl…

Čistky ve Venezuelë? Kvůli údajnému atentátu na Madura bylo zatčeno…

14.08.2018 21:11 Caracas - V souvislosti s nedávným incidentem, který autoritářská vláda označila za atentát na…

Při požáru domova důchodců zahynulo deset seniorek

14.08.2018 21:05 Santiago de Chile - Na jihu Chile dnes při požáru zahynulo deset seniorek. Pouze další tři ženy se…

Nejtajnější a nejúčinnější zbraň Američanů? Sovětům se ji podařilo dvakrát…

14.08.2018 15:36 Špionáž je obor lidské činnosti, která je obestřena největšími mýty a oparem tajemství. Vedle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama