Další ozbrojená skupina vyzvala armádu ve Venezuele ke vzpouře proti Madurovi

Caracas - Ke svržení autoritářské vlády venezuelského prezidenta Nicoláse Madura vyzvala další ozbrojená skupina. Na videu zveřejněném v noci na dnešek muži tvrdí, že jsou členy ozbrojených sil. 

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Nicolás Maduro, venezuelský politik, který se 8. března 2013 stal prozatímním prezidentem země.

Informoval o tom deník El Nacional. „Už skončil čas dialogu, pánové politici, už nebudete podvádět národ," prohlásil na videu zakuklený muž celý v černém, obklopený desítkou dalších ozbrojenců v kuklách. Vyzval „své kolegy z ozbrojených sil", aby povstali a svrhli "komunistickou diktaturu".

„Naše dosavadní akce šly všechny podle plánu," prohlásil lídr skupiny. Podle listu pokračuje takzvaná Operace David, k níž vyzývaly i letáky šířené o víkendu ve třetím největším venezuelském městě Valencia. Píše se v nich, že „policie a ozbrojené síly země stojí jednotně proti komunistické tyranii". Součástí akce byla podle opozičního tisku i vzpoura v kasárnách ve Valencii, kterou v neděli potlačily vládní jednotky. Za vzpourou stál bývalý kapitán tamní jednotky Juan Caguaripano, který o víkendu zveřejnil také video vyzývající armádu ke vzpouře. Už tři roky je na něj vydán zatykač.

V neděli vydaly ozbrojené síly prohlášení, v němž tvrdí, že stojí za Madurovou vládou. O jednotné podpoře mezi vojáky ale panují pochybnosti. Podle opozice roste počet vojáků, kteří s autoritářskými postupy vlády nesouhlasí. Od dubna, kdy lidé začali téměř každodenně protestovat v ulicích, skončily ve vězení nejméně dvě desítky armádních důstojníků kvůli "rebelii a zradě". Protesty mají už na 130 obětí.

Nejvyšší soud kvůli demonstracím od dubna odsoudil už několik opozičních starostů za to, že nezabránily barikádám v ulicích. Poslední z nich, David Smolansky, svolal na dnešek protesty do Caracasu. "Jsem dvanáctý sesazený starosta. Půjde-li to tímto tempem, nezůstane v zemi ve funkci žádný starosta Jednoty (opoziční koalice MUD, pozn. ČTK)," uvedl Smolansky.

Koalice Stůl demokratické jednoty (MUD), která má od loňska většinu v parlamentu, ve středu oznámila, že se zúčastní prosincových regionálních voleb. Vládní socialisté se ale zřejmě budou snažit opozičním kandidátům v účasti všemožně zabránit. V úterý oznámila národní volební komise, že MUD se nesmí účastnit voleb v sedmi z 23 venezuelských států.

„Kdo se bude chtít účastnit, musí dostat certifikát dobrého chování od Ústavodárného shromáždění..., který potvrdí, že jste nevyzývali ke zničení Venezuely," prohlásil Cabello ve státní televizi. Ústavodárné shromáždění je nový zákonodárný orgán, který vzešel z nedávných kontroverzních voleb a vyhlásil, že má pravomoc nade všemi institucemi v zemi. Volby do něj opozice bojkotovala jako nedemokratické a neuznává ho více než desítka amerických států, ani Evropská unie.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec svobody a demokracie? Neuvědomujeme si, co se děje, varuje profesor

22.08.2018 00:01 NÁZOR – „Jak zvolení autoritáři drtí demokratické instituce, které je mají zadržet? Někteří tak…

Cohen se dohodl s prokuraturou na spolupráci

21.08.2018 22:00 Washington - Bývalý osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen učinil s…

Okupace 1968 pohledem CIA. Co odkrývají tajné dokumenty?

21.08.2018 18:47 Washington/Moskva/Praha - Invaze Varšavských vojsk do Československa v roce 1968 byla šokem pro…

Nové protiruské sankce zasáhly i slovenskou firmu

21.08.2018 18:42 Washington - Americké ministerstvo financí dnes rozšířilo seznam firem a jednotlivců potrestaných…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama