Kushner zavítal do Egypta, Káhira kritizovala zmrazení americké pomoci

Káhira - Egypt během dnešní návštěvy zetě amerického prezidenta Jareda Kushnera kritizoval zmrazení vojenské pomoci, kterou Spojené státy dlouhá léta Káhiře poskytovaly.

Přidejte svůj názor

Jared Kushner, zeť Donalda Trumpa

S Kushnerovou delegací se přesto sešel egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí i prezident Abdal Fattáh Sísí. A to i přesto, že média nejprve uváděla, že Šukrí se s Kushnerem nesejde. Upravená verze Šukrího programu podle AP původně ukazovala, že jednání ministra s Kushnerem bylo odvoláno krátce poté, co americký představitel dorazil s delegací do Káhiry.

Následně ale agentura informovala, že se Šukrí zúčastnil pozdějšího Sísího jednání s Kushnerovou delegací. Ta zahrnuje zástupkyni poradce pro otázky národní bezpečnosti Dinu Powellovou a vyjednávače Jasona Greenblatta, který má na starosti také blízkovýchodní problematiku. Kushner přiletěl do Káhiry v rámci své blízkovýchodní cesty, jenž má za cíl oživit izraelsko-palestinské mírové rozhovory.

Agentura Reuters v úterý s odvoláním na dobře informované zdroje uvedla, že Spojené státy se rozhodly zamítnout Egyptu vojenskou pomoc v hodnotě 95,7 milionu dolarů (2,1 miliardy korun) a další podporu ve výši 195 milionů dolarů (4,3 miliardy korun) odložit. Washington tak prý chce Káhiru potrestat za nerespektování lidských práv a demokratických norem.

Egyptské ministerstvo zahraničí oznámilo, že rozhodnutí USA lituje. V očích Káhiry jde o „chybné posouzení povahy strategických vztahů, které obě země po desetiletí spojují". Krok Washingtonu prý „odráží nedostatek porozumění významu podpory stability a úspěchu Egypta".

Kushner má následně odcestovat do Izraele.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praskl obří uprchlický skandál: Úředníci na pokyn vlády píchali dětem…

21.06.2018 22:10 Aktualizováno Manvel - Úředníci jsou pro mnoho migrantů na dlouhé týdny jedinými lidmi, se kterými v nové zemi…

Americká sněmovna zamítla konzervativní návrh imigračního zákona

21.06.2018 21:34 Washington – Americká sněmovna reprezentantů zamítla návrh přistěhovaleckého zákona z dílny…

Trump nařídil sjednotit rodiny migrantů, podle médií USA přestanou stíhat…

21.06.2018 19:37 Washington - Americký prezident Donald Trump dnes po obří vlně kritiky oznámil, že nařídil úřadům…

Fotka dvouleté dívky dojala svět. Na pomoc rodinám migrantů proudí miliony…

21.06.2018 15:13 Washington - V USA se objevilo hned několik sbírek na pomoc rozděleným rodinám. Asi největší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama