Trump ruší vízový program pro migranty žijící v USA od dětství, proti kroku se ozval Obama

Washington - Donald Trump se rozhodl zrušit vízový program pro přistěhovalce, kteří přišli do USA jako děti. Oznámil to dnes ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Kongresu by nyní měl situaci upravit zákonem. Pokud tak neučiní do půl roku, lidé, na něž se dosud vztahoval program DACA, ztratí možnost získat vízum či pracovní povolení.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Donald Trump

"Abychom získali zákonný imigrační systém v souladu s našimi národními zájmy, nemůžeme umožnit přijít všem, kteří by rádi... To by byla politika otevřených hranic, kterou Američané správně odmítli," prohlásil Sessions na tiskovém brífinku, kde zdůvodnil Trumpovo rozhodnutí ukončit program platný od roku 2012.

"Nechci trestat děti, z nichž většina je nyní již dospělá, za činy jejich rodičů. Ale musíme také uznat, že jsme zemí příležitostí proto, že jsme zemí, která dodržuje zákony," uvedl Trump v prohlášení, v němž se odvolal na právní názor expertů v čele s ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem, podle něhož bylo Obamovo nařízení "neústavním výkonem (prezidentské) pravomoci".

Obamův výnos tehdy umožnil lidem, kteří přišli do USA se svými rodiči jako děti, získat každé dva roky obnovitelné vízum a pracovní povolení. Podle statistik amerických imigračních úřadů pobývalo vloni v rámci ochranného programu v USA přes 700 tisíc lidí.

Sám Trump se ke svému rozhodnutí vyjádřil v tiskovém prohlášení, v němž obvinil Obamu, že nařízením DACA obešel Kongres. Prezident chce, aby byla imigrační pravidla upravena zákonem, který může schválit pouze Kongres. Program proto bude v omezené podobě pokračovat ještě půl roku, než bude zcela zrušen. Po tuto dobu vláda podle informací ministerstva vnitřní bezpečnosti obnoví víza a pracovní povolení některým jejich dosavadním majitelům, nebude však přijímat nové žádosti.

Trump dnes zopakoval své časté tvrzení o tom, že mladí přistěhovalci berou práci rodilým Američanům, kteří jsou pro současnou vládu na prvním místě. "Zapomenutí muži a ženy již nebudou zapomenuti," napsal prezident na twitteru, čímž naznačil, že pracovní místa mladých lidí narozených převážně v Latinské Americe chce pro nespokojené Američany, kteří mají pocit, že na ně předchozí vlády zapomínaly.

Na Trumpovu hlavu se po Sessionsově oznámení snesl hněv demokratických lídrů. Předsedkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová označila prezidentův krok za "velmi ostudný příklad politické zbabělosti". Šéf demokratické senátní menšiny Chuck Schumer uvedl, že se jeho strana pokusí zablokovat Trumpovo rozhodnutí.

Obama, který kroky svého nástupce komentuje pouze výjimečně, označil jeho rozhodnutí za kruté a špatné. "Aby bylo jasno: dnešní krok není vyžadován zákonem," napsal Obama na facebooku v reakci na slova o nelegálnosti svého výnosu. "Je to politické rozhodnutí a morální otázka," uvedl s tím, že by Američané neměli ohrožovat budoucnost mladých lidí, kteří "nepředstavují žádné riziko a nic nám ostatním neberou".

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův tým je po Helsinkách v depresi. Hrozí hromadný úprk poradců z…

20.07.2018 15:58 Washington - Řada lidí z prezidentského týmu Donalda Trumpa zvažuje urychlený odchod. Po tiskovce v…

Kdo může za bídu Palestinců? Trumpův zeť svým článkem přilil olej do ohně

20.07.2018 14:21 Washington - Zeť amerického prezidenta Jared Kushner, americký velvyslanec v Izraeli David Friedman…

Trump pozval Putina k podzimní návštěvě USA? Rusko zatím mlčí

20.07.2018 12:16 Moskva - Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na twitteru napsal, že už se těší na další…

Putin navrhl Trumpovi referendum o Donbasu? Ukrajina je značně nervózní

20.07.2018 12:01 Aktualizováno Washington/Moskva/Kyjev - Ruský prezident Vladimir Putin během summitu v Helsinkách svému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama