KLDR musí vědět, že cena za její agresi je "zánik". Rozmístí USA na poloostrově jaderné zbraně?

Washington – Republikánský senátor John McCain v neděli vyzval Spojené státy, aby zintenzivnily svou přítomnost kvůli problematice Severní Koreje a daly jejímu vůdci Kim Čong-unovi jasně najevo, že agresivní činy povedou k zničení jeho země. Jeho slova cituje server stanice CNN.

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Fotografie dokazující přípravu KLDR na válku

Washington se musí „ujistit, že Kim Čong-un ví, že pokud bude jednat agresivně, bude cena za takové chování zánik," řekl McCain pro CNN. Arizonský republikán vyzval k vytvoření strategie pro Severní Koreu, která by zahrnovala navyšování protiraketové obrany a dalších obranných schopností v Jižní Koreji, čímž by došlo k většímu vyvíjení tlaku na Čínu. USA by prý také měly zvažovat rozmístění jaderných zbraní na Korejský poloostrov.

McCain to uvedl ve svém prvním celonárodním televizním rozhovoru od doby, kdy mu byla v červenci letošního diagnostikována rakovina mozku. „Korejský ministr obrany před několika dny vyzval k přerozdělení jaderných zbraní," řekl McCain s tím, že by měl být tento návrh vážně zvažován.

Čína podle něj nedělá dost, aby omezila svou podporu KLDR. USA by prý proto měly využít ekonomické páky k ovlivnění Pekingu. „Také si myslím, že musíme říct Číňanům, že to sice ublíží Spojeným státům, pokud s nimi ztratíme nějaké obchodní vztahy, ale něco se prostě bude muset změnit," řekl McCain.

Americký prezident Donald Trump před několika nevyloučil vojenskou intervenci proti Severní Koreji. Podle něho se tato země chová špatně, a to musí přestat. Zároveň ale řekl, že by se raději vyhnul vojenskému řešení.

„Vojenská akce by určitě byla volbou. Je nevyhnutelná? Nic není nevyhnutelné," prohlásil prezident, podle kterého by to byl „smutný den pro Severní Koreu", pokud by se USA k válce rozhodly. Trump po zkoušce vodíkové bomby v KLDR také přislíbil posílení obranných kapacit Jižní Koreje a Japonska, které se cítí severokorejským zbrojením nejvíce ohroženy.

Vstupte do diskuze (44)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův tým je po Helsinkách v depresi. Hrozí hromadný úprk poradců z…

20.07.2018 15:58 Washington - Řada lidí z prezidentského týmu Donalda Trumpa zvažuje urychlený odchod. Po tiskovce v…

Kdo může za bídu Palestinců? Trumpův zeť svým článkem přilil olej do ohně

20.07.2018 14:21 Washington - Zeť amerického prezidenta Jared Kushner, americký velvyslanec v Izraeli David Friedman…

Trump pozval Putina k podzimní návštěvě USA? Rusko zatím mlčí

20.07.2018 12:16 Moskva - Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na twitteru napsal, že už se těší na další…

Putin navrhl Trumpovi referendum o Donbasu? Ukrajina je značně nervózní

20.07.2018 12:01 Aktualizováno Washington/Moskva/Kyjev - Ruský prezident Vladimir Putin během summitu v Helsinkách svému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama