Labilní Trump vyhladí vmžiku miliony lidí? Experti varují před pravomocí prezidenta USA

NÁZOR - Současná generace poprvé zažívá rozsáhlý strach z možné jaderné války vyvolaný napětím mezi Severní Koreou a Spojenými státy, konstatují Jeffrey Bader a Jonathan D. Pollack v komentáři pro server New York Times. Někdejší poradce prezidenta USA Baracka Obamy a profesor z prestižní Naval War College nepovažují ani slova amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona, že Američané mohou klidně spát, za útěchu, kterou by většina lidí chtěla slyšet.

Přidejte svůj názor 47 komentářů

Jaderný výbuch

Jaderný holocaust v důsledku přehmatu

Tillerson pronesl své uklidnění, aby rozptýlil mediální zveličování aktuálních vzájemných hrozeb, které si vyměňují Pchjongjang s Washingtonem, ale jeho prohlášení ve skutečnosti reflektuje značnou tíseň pramenící z temperamentu a úsudku dvou vůdců, Donalda Trumpa a Kim Čong-una, kteří mohou neúmyslně rozpoutat válku, poukazují experti. Trump i Kim podle nich zřejmě věří, že jim nabubřelost pomáhá na domácí scéně, a domnívají se, že mohou dominovat a zastrašovat skrze nejhorší hrozby, ale jejich slova mohou snadno vést k důsledkům, které ani jeden z nich nezamýšlí.

"Máme žít ve světě, kde přehmat dvou vůdců může vést k jadernému holocaustu?" ptají se odborníci. Připouštějí, že urychlená snaha KLDR získat jaderné zbraně si zajisté žádá mnohem pokročilejší zadržovací a odstrašovací politiku ze strany USA a jejich spojenců, která by Kimovi zamezila v ještě riskantnějších krocích, ale není zřejmé, jak lze dohlédnout na jednání amerického prezidenta, jehož vyrovnanost je nyní otevřeně zpochybňována dokonce i republikánským předsedou senátního zahraničního výboru Bobem Corkerem.     

K omezení možností stěží myslitelného konfliktu je třeba přijmout dlouho opomíjená právní opatření, deklaruje Bader s Pollackem. Vysvětlují, že dle prvního článku americké ústavy může válku vyhlásit pouze Kongres, avšak v případě mnoha amerických konfliktů po druhé světové válce prezidenti o takové svolení nikdy nežádali, přičemž hlavní důvod spočíval v existenci jaderných zbraní. "Panovala široká shoda, že prezident potřebuje maximální pružnost v odpovědi na sovětský útok a zapojení Kongresu by přineslo přílišné prodlevy v momentě krize," poukazují odborníci. Dodávají, že v důsledku toho má prezident v zásadě neomezené pravomoci při vedení války, včetně zahájení jaderného úderu.

Stratégové si nicméně uvědomovali riziko stavu, pokud by jediný důstojník, například na jaderné základně v Severní Dakotě, pod tíhou maximální možné stresové situace zahájil atomový úder, a proto je ovládání jaderných arzenálů vázáno na systém dvojitého klíče vyžadující k odpalu souběžnou akci dvou důstojníků, píše Pollack s Baderem. Konstatují, že již dávno nastal čas k zavedení podobných opatření na nejvyšší úrovni výkonné moci, jelikož strategické okolnosti, kterým USA dnes čelí, jsou zcela jiné než v dobách studené války.

Atomový úder musí zůstat poslední možností

Navzdory vyhroceným tensím, které odstartoval ruský revanšismus na Ukrajině a ve střední a východní Evropě, představují největší riziko jaderné války "darebáčtí aktéři", přičemž KLDR je na prvním místě pomyslného seznamu, uvádějí experti. Poukazují, že téměř ležérní Trumpovo vzývání "ohně a hněvu" činí okolnosti ještě nebezpečnějšími, a přestože si USA v žádném případě nesmí omezit možnost odpovědět na případný severokorejský konvenční i jaderný útok na své území či teritorium svých spojenců, měly by zavést systém omezení, který zabezpečí, že potenciální preventivní americký jaderný úder bude zhodnocen v pečlivém a rozvážném procesu.    

"Kongres by proto měl doplnit zákon o válečných pravomocech, aby pokryl možnost preventivních jaderných úderů," nabádají Bader a Pollack. To by podle nich zajistilo, že prezident nebude moci jednoduše předat kódy svému vojenskému pobočníkovi s jaderným kufříkem a zahájit sám od sebe atomový úder. Zákon by měl ustanovit malou skupinu představitelů zahrnující viceprezidenta, ministra obrany, předsedu Sboru náčelníků štábů a čtyři hlavní činitele Kongresu, která by se na takovém útoku musela jednomyslně shodnout, navrhují odborníci. Domnívají se, že více párů očí, emočně vyrovnaných a soudných, by mohlo zabránit jadernému útoku provedenému bez potřebného vyhodnocení.   

Takový návrh by přinesl vážné ústavní otázky, jelikož prakticky všechny americké administrativy považovaly zákon o válečných pravomocech za protiústavní a s ohledem na to, že výše uvedení představitelé podléhají jmenování prezidentem, který také disponuje formálním právem veta ve vojenských rozhodnutích, mohlo by se jednat o problematické a precedentní uspořádání, připouštějí experti. Navrhují tedy alternativu, aby právo veta přešlo na vedení Kongresu, jelikož i během studené války bylo velmi riskantní dát jedné osobě možnost usmrtit bleskově miliony lidí a neexistuje žádný dobrý důvod, aby si americký prezident tuto výsadní pravomoc udržel ve zcela jiných podmínkách.    

Ujištění, že jaderné zbraně zůstanou tou vůbec poslední možností - zvažovanou pouze ve shodě vůdců všech exekutivních větví a Kongresu - by rovněž uklidnilo nervózní americké spojence, které lehkovážné řeči o nasazení atomových arzenálů hluboce znepokojují, domnívají se Pollack a Bader. Netvrdí přitom, že prezident Trump trpí skrytou touhou zahájit jaderný úder, ale USA si podle nich musejí počínat velmi pečlivě při jednání s izolovaným a mimořádně nepřátelským státem, přičemž Kongres by měl mít možnost zabránit zbrklé odpovědi či impulzivní akci, která by vedla k jaderné válce.     

Vstupte do diskuze (47)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův tým je po Helsinkách v depresi. Hrozí hromadný úprk poradců z…

20.07.2018 15:58 Washington - Řada lidí z prezidentského týmu Donalda Trumpa zvažuje urychlený odchod. Po tiskovce v…

Kdo může za bídu Palestinců? Trumpův zeť svým článkem přilil olej do ohně

20.07.2018 14:21 Washington - Zeť amerického prezidenta Jared Kushner, americký velvyslanec v Izraeli David Friedman…

Trump pozval Putina k podzimní návštěvě USA? Rusko zatím mlčí

20.07.2018 12:16 Moskva - Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na twitteru napsal, že už se těší na další…

Putin navrhl Trumpovi referendum o Donbasu? Ukrajina je značně nervózní

20.07.2018 12:01 Aktualizováno Washington/Moskva/Kyjev - Ruský prezident Vladimir Putin během summitu v Helsinkách svému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama