Rusko tajně organizovalo protesty proti uprchlíkům před volbami v USA, tvrdí zpráva

Washington - Ruští agenti využili sociální síť Facebook k propagaci protestů ve Spojených státech - a to včetně jednoho protestu proti imigrantům během prezidentské kampaně v roce 2016. Uvádí to server Daily Beast.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Sociální síť Facebook a Twitter

Jak poukazuje zpráva serveru Daily Beast, jednou z částí ruské kampaně bylo vydávání falešných zpráv. Tou druhou pak bylo pořádání akcí proti imigrantům, o kterých informovala především média nakloněná Donaldu Trumpovi.

Podle zjištění novinářů Rusové používající falešní identity na dálku organizovali politické protesty, které byly v některých případech zaměřeny proti migrantům a muslimům. Konkrétně zmiňují akce z roku 2016 ve státě Idaho. Protest v Idahu se údajně zaměřil na muslimské uprchlíky ve městě.

Mluvčí společnosti Facebooku pro Daily Beast potvrdil, že sociální síť „vypnula několik podobných propagovaných akcí“. Společnost odmítla uvést detaily, potvrdila však, že události byly propagovány pomocí placených reklam.

„Vzhledem k tomu, že město Twin Falls v Idahu se stalo centrem přesídlování uprchlíků, což vedlo k obrovskému nárůstu násilí vůči americkým občanům, je důležité na tento problém upozornit celou společnost,“ uvádělo se v komentáři k jednomu z protestů. „Musíme přestat přijímat muslimské uprchlíky! Požadujeme otevřené a důkladné prošetření všech muslimských uprchlíků! Všichni vládní úředníci, kteří kryjí tyto zločince, by měli být propuštěni!“

„Akce na Facebooku, z nichž jedna odráží islamofobní konspirační teorie, které podporují pro-trumpovskou agendu, jsou prvním důkazem toho, že pokusy Kremlu o formování amerického politického diskurzu přesáhly falešné zprávy a navedly nevědomé Američany do konkrétních akcí v reálném životě,“ píše ke svým zjištěním Daily Beast.

„Je to další krok," myslí si Clint Watts, bývalý agent FBI a expert na ruské snahy o vměšování v USA. „Cílem je vytvořit změnu chování. Nejjednodušším chováním je, aby někdo šířil propagandu, kterou Rusko vytvořilo a nasadilo. Druhou částí tohoto ovlivňování chování je, že člověk může něco fyzicky udělat.“

Minulý týden Facebook vůbec poprvé přiznal, že Rusko používalo falešné identity a zhruba 3 000 reklam za asi 100 tisíc dolarů, aby před a po volbách rozšířovalo politicky rozdělující příspěvky. Tento Ruskem šířený obsah podle odborníka na reklamní systém společnosti Facebook pravděpodobně vidělo asi 23 až 70 milionů lidí. Velká část ruské propagandistické kampaně Facebooku byla od té doby vymazána.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchodní válka se blíží, rozhodne se o budoucnosti Merkelové? Analytik…

25.06.2018 00:01 NÁZOR - V tomto týdnu se velká pozornost přesune k Evropě, očekává ekonomický analytik Hamish McRae…

Trump se s migranty odmítá párat: Vyhostit okamžitě a bez soudů

24.06.2018 18:41 Washington - Vláda USA stále zadržuje 2053 dětí imigrantů zatčených v rámci "nulové tolerance"…

Byla vydražena zbraň ze Star Wars, fanoušek zaplatí pořádný balík

24.06.2018 16:42 New York - V USA byl vydražen blaster, tedy puška vystřelující energetické paprsky, který patřil…

Vláda USA navrátila migrantům 522 odebraných dětí, právníci hovoří o…

24.06.2018 11:59 Aktualizováno Washington - Vláda USA vrátila do rodin migrantů 522 dětí, dalších 16 se ke svým rodinám dostane…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama