Ve Valném shromáždění OSN bude dusno, poprvé vystoupí Trump a Macron

New York - V úterý začnou ve Valném shromáždění OSN veřejné rozpravy. Středem pozornosti bude americký prezident Donald Trump a jeho francouzský kolega Emmanuel Macron, kteří se zasedání zúčastní poprvé. Českou republiku bude reprezentovat prezident Miloš Zeman.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

OSN

Trump míří na setkání s více než stovkou dalších hlav států jako prezident, kterého západní lídři nevnímají zrovna dobře. Hrozí totiž vypovídáním obchodních dohod a rozhodl o vystoupení z pařížské klimatické úmluvy.

Očekává se, že klimatické téma, které hodlá obhajovat zvláště Macron, přinese zásadní názorové rozpory mezi Trumpem a zbytkem světa.

Blíže svým spojencům má Trump v otázce severokorejské hrozby, kvůli níž Spojené státy nedávno s podporou západních zemí prosadily v Radě bezpečnosti OSN přísnější sankce. Generální tajemník OSN António Guterres označil situaci kolem množících se jaderných a raketových testů KLDR za "nejnebezpečnější krizi, které nyní čelíme".

Ačkoli během zasedání Valného shromáždění není plánováno žádné zvláštní jednání o KLDR, řada státníků hodlá prezentovat své rozdílné návrhy, jak nejvhodněji přistupovat k severokorejskému režimu. Washington se v postojích liší především od Číny a Ruska, které upřednostňují jednání před sankcemi.

Několik mítinků pořádaných během zasedání se bude týkat i hrozby terorismu. Macron bude s prezidenty Nigérie a dalších západoafrických zemí jednat o nasazení společných jednotek k boji proti místním islamistům, západoevropské země zase pořádají jednání o prevenci verbování teroristů pomocí internetu.

Velká pozornost bude na zasedání věnována rovněž utrpení barmských Rohingů. Kritizovaná barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij s odkazem na problémy ve své vlasti oznámila, že se zasedání Valného shromáždění nezúčastní.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komisař OSN si podal Trumpa, prý může spustit dominový efekt

20.08.2018 17:49 Washington/Ženeva - Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes zkritizoval…

Může se to stát každému: Muže olíznul jeho vlastní pes, lékaři mu museli…

20.08.2018 16:27 Madison - Otřesným zážitkem si prošel sedmačtyřicetiletý Greg Mauteufel z amerického Wisconsinu.…

OSN drží pietu za Kofiho Annana, v Česku je připravena kondolenční kniha

20.08.2018 15:23 Washington/Praha - Informační centrum OSN otevřelo pro veřejnost kondolenční knihu k úmrtí bývalého…

Lékaři odebrali chlapci část mozku. Tomu, co se stalo pak, dodnes nikdo…

20.08.2018 08:20 Pittsburgh - Američtí lékaři se rozhodli pro neobvyklý zákrok. Malému chlapci, který trpěl častými…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama