Mexikem otřásla hned dvě zemětřesení během několika dnů. Můžou mít spojitost?

Mexiko - Mexiko se sotva začalo zabývat následky jednoho velkého zemětřesení, když hlavní město ani ne po dvou týdnech ochromilo další. Lidé se proto samozřejmě ptají: Mají zemětřesení nějakou spojitost? Seismologové se už připravují na vášnivé debaty v následujících měsících, ale většina se spíše domnívá, že jde jen o pouhou náhodu.

Přidejte svůj názor

Nejhorší zemětřesení v Mexiku za posledních 30 let.

7. září zasáhlo Mexiko zemětřesení o síle 8,1 Richterovy stupnice, v úterý pak další s magnitudo 7,1. Epicentra otřesů se nacházela asi 650 kilometrů od sebe. Druhé zemětřesení mohlo být samozřejmě velmi silným dotřesem, vědci ale tvrdí, že by muselo být epicentrum mnohem blíže, většinou jen do 100 kilometrů. Musí však ještě zjistit, zda se "stres" nějakým způsobem nedostal do zemské kůry, což pak zapříčinilo další tektonické pohyby.

Mexiko se nachází nad třemi velkými tektonickými deskami, podobné katastrofy tak můžeme očekávat i do budoucna. Zemětřesení ze 7. září bylo podle měření o dost silnější, ale číslo na stupnici ne vždy vypovídá o ničivosti. Neštěstí z úterního dne zasáhlo hustě obydlené hlavní město a obětí tak je mnohem více.

Vědci používají výpočetní programy k odhadnutí a vypočítání následků a škod. U nejnovějších otřesů předpokládají až 5000 zraněných a 200 mrtvých. Toto číslo však bylo příliš optimistické, záchranáři hlásí nejméně 245 mrtvých, ale číslo bude ještě stoupat, pokud vyprošťovací práce nebudou probíhat dostatečně rychle. Zemětřesení z roku 1985 o síle 8 Richterovy stupnice za sebou zanechalo odhadově 5 tisíc až 20 tisíc mrtvých.

Veřejnost proto tlačí na vědci, aby našli způsob předpovídání otřesů. To je podle nich nemožné, v dnešní době dokážeme říct, v jakých místech zemětřesení udeří, ale nedokážeme určit ani přibližný čas. Nanejvýš dokáží spustit varování, když se objeví první otřesy, což lidem dává maximálně pár vteřin na přípravu. Podle odborníků je pro lidi žijící v postižených oblastech nejlepší dodržovat základní pravidla přežití, tedy opustit málo pevné stavby a ukrýt se tam, kde nebudou ohroženi kusy padajících stěn.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump ještě víc přitvrdí. Rada Bílého domu chystá nové tažení proti…

19.06.2018 10:30 Washington - Podle informací serveru Politico připravuje Bílý dům několik dalších kroků k omezení…

Trump hrozí Číně dalšími cly

19.06.2018 03:01 Washington - Americký prezident Donald Trump požádal Úřad obchodního zmocněnce USA o vyčlenění…

USA a Jižní Korea neuspořádají srpnové manévry

19.06.2018 02:20 Washington - Spojené státy a Jižní Korea neuspořádají tradiční srpnové rozsáhlé manévry. Oznámila…

Návrat na Měsíc nebo válka ve vesmíru? Pentagon vytvoří sekci vesmírných…

18.06.2018 22:24 Washington - Americké ministerstvo obrany vytvoří nezávislou sekci vesmírných sil, která bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama