Demonstrativní odchody ze zasedacího sálu OSN. Které státy se nemohou vystát?

Moskva - Vztahy mezi Ruskem a USA nejsou ideální, zní z Moskvy. Jeden z ruských senátorů to ukázal na konkrétním případě, který se odehrál před několika dny.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Mike Pence

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov v neděli v New Yorku před začínajícím zasedáním Valného shromáždění OSN hovořili o spolupráci při řešení syrské krize, o otázkách Blízkého východu a také o snahách zajistit mír na Ukrajině.

Vztahy mezi oběma zeměmi přesto nejsou příliš dobré. Tvrdí to alespoň ruský senátor Alexej Puškov. Ten na twitteru okomentoval fakt, že americký viceprezident Mike Pence opustil během projevu šéfa ruské diplomacie Lavrova v Radě bezpečnosti OSN sál.

Podle něj to jasně ukazuje, že vztahy mezi dvěma světovými velmocemi nejsou vůbec dobré. „Demonstrativní odchod Pencea během projevu Lavrova v OSN - jasný signál, že nemáme s administrativou USA téměř žádné styčné body. Bez iluzí," uvedl.

Kromě Pencea zasedací síň před projevem Sergeje Lavrova opustil také ukrajinský prezident Petro Porošenko. Také ruská delegace jednou na protest ze sálu odešla a nezúčastnila se projevu litevské prezidentky Dalii Grybauskaitéové, která prohlásila, že rusko-běloruské vojenské cvičení Západ 2017 je nacvičením scénáře útoku na západní státy.

Grybauskaitéová v nekompromisně formulovaném projevu řekla, že „Kreml nacvičuje scénář útoku na své sousedy, scénář útoku na Západ". Manévry jsou podle ní součástí informační války, která má v Evropě šířit nejistotu a strach. „Cvičení je jedním ze symptomů neschopnosti Kremlu ovládnout svou nenávist vůči Západu," varovala litevská prezidentka.

Na dálku pak ruským zástupcům vzkázala, že jejich země „se vměšuje do pořádání voleb, organizuje kybernetické útoky a šíří falešné zprávy a destabilizující propagandu". „Vydírání si Rusko vybralo jako dlouhodobý nástroj své politiky," řekla prezidentka.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané si u WTO stěžují na odvetu za cla na ocel a hliník

16.07.2018 20:12 Washington – Americká vláda podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na cla, která…

Putin a Trump přivítali obnovení dialogu svých zemí, setkání hodnotí kladně

16.07.2018 20:03 Helsinky - Prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin dnes na tiskové konferenci po svém…

Vztahy mezi Ruskem a USA jsou špatné, po summitu se snad změní, doufá Trump

16.07.2018 19:36 Helsinky - Americký prezident Donald Trump dnes prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem…

Putin dal americkému prezidentovi oficiální míč fotbalového šampionátu,…

16.07.2018 19:14 Helsinky – Na dnešní tiskové konferenci v Helsinkách se ruský prezident Vladimir Putin neopomněl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama