USA by snadno mohly zabránit severokorejskému jadernému útoku. A to bez jediného výstřelu, tvrdí expert

Washington - Obavy z jaderného útoku ze Severní Koreje s ohledem na nejnovější vývoj rostou. USA možná ale už mají plán na ukončení takového útoku na poslední chvíli. David Kennedy, bývalý specialista námořnictva a zpravodajské služby, vysvětluje, že Američané mohou bránit svou zemi hackováním raket Severní Koreje.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Série protiamerických propagandistických plakátů proti USA

Mohou USA předejít jadernému útoku ze strany KLDR pomocí hackerů, kteří se zaměří na severokorejské rakety? Podle Kennedyho je „to na 100 procent možné“. Uvádí, že jednou z možností je zpravodajský monitorovat režim a zabránit mu, aby způsobil zbytku světa nějaké škody.

Pomoci by v tom podle něj mohl již existující program Stuxnet. Jde o počítačového červa objeveného v roce 2010 běloruskou firmou VirusBlokAda. Je zajímavý tím, že to je první známý červ, který se soustředí na kontrolu průmyslových systémů. Umí přeprogramovat programovatelné logické automaty a své změny skrýt.

Jedním z cílů tohoto červa byla také jaderná elektrárna Búšehr, či ještě spíše závod na obohacování uranu v Natanzu, v Íránu, připomíná Kennedy. Červ byl navržen tak, aby zasáhl jen jeden velmi specifický cíl: počítače, které řídily íránská jaderná zařízení v Natanzu, kde země podle mezinárodních orgánů pracovala na tajném programu jaderných zbraní. Jak dodává Kennedy, tato akce vrátila íránský jaderný program o roky zpět.

Do zařízení ho dostal íránský dvojitý agent. Stuxnet byl naprogramován, aby přinutil odstředivky na obohacování uranu otáčet se rychleji, než by měly, což nakonec vedlo k jejich poškození. Útok byl tak dobře promyšlený, že virus nepozorovaně pracoval několik měsíců.

Podle Kennedyho je možné využít červa i v případě KLDR a ovlivnit tak nejen jaderný program země, ale i samotné rakety. Dodává, že kdyby rozhodoval on, využil by tento program a nasadil jej do všech raket KLDR, které by mohly být vypáleny, i do jejich řídících systémů. To vše pro případ, že by byly rakety opravdu vypáleny.

„Takže kdyby na nás KLDR vystřelila rakety, spustil by se program, rakety by se jim vrátily a vybouchly by jim přímo do obličeje,“ vysvětluje expert s tím, že americké kybernetické velitelství má schopnost provést takový druh útoku na severokorejské systémy.

Například server Daily Caller označuje takový kybernetický útok jako cestu, jak „vyřadit Kim Čong-una bez jediného výstřelu. Server sice zmiňuje, že USA a některé jejich spojence, jako je Jižní Korea, chrání americký integrovaný systém protivzdušné obrany Aegis nebo THAAD, americký protiletadlový raketový komplet sloužící především k obraně proti balistickým raketám krátkého a středního doletu.

Zároveň však poukazuje na to, že systémy protiraketové obrany nejsou zaručené bezpečnostní sítě. „Nejen že tyto systémy nebyly nikdy testovány v aktuálním bojovém scénáři, ale selhaly při v minulých cvičeních. Protiraketová obrana je komplikovaná, jelikož v podstatě znamená, že musíte zasáhnout kulku jinou kulkou,“ dodává server.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Může Trumpova podpora poškodit republikánské kandidáty?

17.08.2018 13:52 Washington - Rétorika Donalda Trumpa, o které se říká, že byla jedním z předních důvodů jeho…

Trump hrozí Turecku pomstou, chce další ekonomické sankce

17.08.2018 13:31 Aktualizováno Washington/Ankara - USA ve čtvrtek pohrozily Turecku dalšími ekonomickými sankcemi, pokud Ankara…

Radikál Bannon se vrací do politiky. Natočí film "Trump ve válce"

17.08.2018 10:57 Washington - Bývalý Trumpův stratég, hollywoodský producent a vydavatel krajně pravicových médií…

Žena po operaci pozadí zemřela. Slavný plastický chirurg je obviněn z…

17.08.2018 10:37 Rio de Janeiro - Lékař Denis Furtado, celebrita mezi plastickými chirurgy, byl obžalován z vraždy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama