3. světová válka? Rusko a Čína mají úskočný způsob, jak rozdrtit Ameriku, píše server

Rusko a Čína aktivně vyvíjejí nové zbraně a schopnosti, aby zabránily americkém dominanci vesmíru, tvrdí americké zpravodajské komunity. Oba národy totiž pracují na vývoji zbraní, které by mohly napadnout americké satelity a další vesmírné prostředky na oběžné dráze, uvádí server National Interest (NI), podle kterého „mají Rusko a Čína úskočný způsob, jak rozdrtit Ameriku, pokud dojde ke 3. světové válce".

Přidejte svůj názor 113 komentářů

Ruská vlajka

„Zjistili jsme, že Rusko a Čína vnímají potřebu vyrovnat jakoukoli americkou vojenskou výhodu odvozenou z vojenských, civilních nebo komerčních vesmírných systémů a stále více zvažují útoky na družicové systémy jako součást své budoucí doktríny o válce,“ uvedl v Kongresu Daniel Coats, ředitel amerických tajných služeb. Oba státy podle něj budou pokračovat ve vývoji anti-satelitních zbraní (ASAT) jako prostředku ke snížení americké vojenské efektivity.

„Rusko a Čína jsou i nadále odhodlány rozvíjet schopnosti napadnout protivníky ve vesmíru, zejména Spojené státy, zatímco veřejně i diplomaticky podporují myšlenku neumísťování zbraní do vesmíru.“ uvedl Coats. Většina útoků proti USA podle něj může mít podobu elektronických útoků a kybernetické války.

„Nicméně, když elektronická válka a kybernetické zbraně nedosáhnou svých požadovaných cílů, Rusové a Číňané jsou připraveni použít kinetickou sílu k fyzickému zničení amerického vesmírného majetku,“ píše NI. „Vývoj některých nových ruských a čínských zbraní ASAT, včetně destruktivních systémů, pravděpodobně bude v příštích několika letech dokončen," upozornil Coats. Ale není to jen ruská armáda; i političtí činitelé v Moskvě také propagují proti-satelitní zbraně, myslí si americká zpravodajská komunita. „Ruští zákonodárci podporují vývoj raket ASAT, které by zasáhly nízko létající družice. Rusko testuje takovou zbraň pro případné nasazení," uvedl Coats. Čína je pak podle něj na pokraji spuštění operační protisatelitní zbraně. Mezitím obě velmoci pracují na vývoji energetických zbraní zaměřených proti americkým družicím.

„Obě země jsou na cestě k získání technologie, která by mohla zaslepit nebo poškodit citlivé prostorové optické senzory družic. Rusko vyvíjí vzdušnou laserovou zbraň pro použití proti americkým družicím,“ tvrdí Coats. Navíc obě země vyvíjejí družice, které mohou buď manipulovat s dalšími vesmírnými zařízeními, nebo v případě potřeby srazit a zničit nepřátelské orbitální nástroje, upozorňuje server.

„V důsledku toho bude muset Pentagon investovat více, aby zajistil, že Amerika si zachová svou nadřazenost ve vesmíru,“ dodává server NI.

Vstupte do diskuze (113)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak zabránit ničivým lesním požárům? Účinnou strategii používají domorodé…

14.08.2018 08:28 Londýn - Kvůli suchu začínají být ničivé lesní požáry stále větší hrozbou po celém světě. V…

Radikální změny na komunistické Kubě? O nové ústavě se rozhodne v referendu

14.08.2018 08:19 Havana - 24. února 2019 se na Kubě bude konat referendum o nové ústavě, která má oficiálně uznat…

USA nejsilnější v historii. Trump podepsal rekordní vojenský rozpočet

14.08.2018 03:55 Fort Drum (USA) - Americký prezident Donald Trump dnes podepsal rekordní vojenský rozpočet na…

Podivná smrt: Po rvačce řidičů jeden mrtvý, vraha pak zabilo jiné auto

14.08.2018 02:35 Sacramento - Po srážce dvou aut na dálnici v severní Kalifornii se strhla v pondělí mezi oběma…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama