Trump jako největší monstrum 20. století? Vyhrožuje, že spáchá genocidu, varuje vlivný deník

Washington – Situace kolem Severní Koreje je velmi zlá. Hrozí dokonce, že se americký prezident Donald Trump dopustí genocidy. Jeho rétorika proti Severní Koreji zahrnuje činy, které jsou proti mezinárodnímu právu, upozorňuje server deníku The Washington Post.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump v Camp Davidu.

Trump na Valném shromáždění OSN minulý týden ukázal svou pověstnou agresivitu a důraz na suverenitu USA v oblasti multilateralismu.  Jeho projev ale zároveň vyvolal otevřenou a přímou hrozbu genocidy, uvádí server. „Spojené státy mají velkou sílu a trpělivost, ale pokud budeme nuceni bránit sami sebe nebo své spojence, nebudeme mít jinou možnost než úplně zničit Severní Koreu,“ hlásal do světa Trump.

Kdyby Trump vyhrožoval „úplným zničením" kapacity jaderných zbraní této země, její armády, její vlády nebo infrastruktury, důsledky by byly podle mezinárodního práva jiné, ale jeho hrozba „zcela zničit Severní Koreu" – což by znamenalo smrt více než 25 milionů obyvatel, je v přímém rozporu s Úmluvou OSN o předcházení a trestání zločinu genocidy z roku 1948, uvádí The Washington Post.

Úmluva definuje genocidu jako jednání, které je uskutečňováno s úmyslem „úplně nebo částečně" zničit „národní, etnickou, rasovou nebo náboženskou skupinu jako takovou." Zatímco prostá hrozba páchání genocidy není jasným porušením úmluvy, spiknutí a podněcování veřejnosti k tomu je. Pokud bude Trump jednat podle jeho hrozby, znamená to, že předem informoval o svém zločinném záměru.

Stejně znepokojivé ale pak podle serveru jsou i hrozby se strany severokorejského režimu. Tamní Korejská mírový výbor pro asijsko-tichomořskou spolupráci, který dohlíží na vztahy Severní Koreje s vnějším světem, tvrdí: „Čtyři ostrovy [japonského] souostroví by měly být potopeny do moře jadernou bombou" a dodal, že „již není třeba, aby Japonsko existovalo". Toto prohlášení bylo odpovědí na jednomyslné hlasování Rady bezpečnosti OSN na podporu rezoluce 2375, která odsoudila raketový test Pchjongjangu a uložila další sankce na Severní Koreu. Výbor také zmínil Spojené státy. „Proměňme americkou pevninu na popel a tmu,“ hlásal. Podle serveru jde o velmi podobný výroky, jako pronesl právě Trump.

Washington i Pchjongjang jsou vázány mezinárodním právem, které výslovně zahrnuje ustanovení Úmluvy o genocidě. „Je bezprecedentní, aby vůdce státu, který podepsal Úmluvu, což Spojené státy udělaly v roce 1988, a vytvořil platformu OSN, pak odmítl tuto základní složku mezinárodního trestního práva. Vzhledem k tomu, že OSN vytvořila Úmluvu o genocidě, Bezpečnostní rada je zodpovědná za její prosazování, Je to také nesmyslný útok na Úmluvu, kterou Severní Korea podepsala v roce 1989,“ píše server.

„Pokud, nedej bože, ozbrojený konflikt skutečně vybuchne, oba vůdci již oznámili měřítko, podle kterého by měli být posuzováni. Pokud naplní své hrozby, nebudeme se muset příliš snažit, abychom je srovnali s největšími monstry 20. století. To oni se tak označili sami,“ dodává WP.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpovu mluvčí vyhodili z restaurace. Podnik sklízí ovace i ostrou kritiku

23.06.2018 20:23 Washington - Mluvčí amerického prezidenta Sarah Huckabeeová Sandersová si dnes na twitteru…

Trump se setkal s "andělskými rodinami", kolem fotky plačící holčičky…

23.06.2018 10:13 Washington - Americký prezident Donald Trump zpochybňuje utrpení dětských imigrantů oddělovaných na…

Pentagon zrušil další vojenské manévry s Jižní Koreou

23.06.2018 08:04 Soul/Washington - Pentagon v pátek oznámil, že USA a Jižní Korea na blíže neurčenou dobu zruší tři…

Tvrdá rána Západu: Socialistické ženy měly lepší milostný život, i když…

23.06.2018 06:10 New York - Ženy si podle některých studií užívaly intimností mnohem víc v komunistických zemích,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama