Trump ve válce s republikány? Kongres musí rázně zakročit, apeluje vlivný deník

NÁZOR - Republikánský senátor za stát Tennessee Bob Corker prohlásil, že drtivá většina republikánů v americkém senátu si je vědoma "nestability" prezidenta Trumpa i ohromného úsilí, které musí lidé okolo něj vynakládat, aby ho udrželi "uprostřed cesty", připomíná editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v něm pokládá otázku, jak by na tuto skutečnost měli reagovat zákonodárci zvolení za republikánskou stranu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA

Řečnit nestačí

Corker má ostatně do značné míry volnou ruku, jelikož ohlásil, že příští rok nebude usilovat o znovuzvolení, poukazuje vlivný deník. Připomíná, že Washington Post byl od počátku Trumpovy kandidatury na prezidenta kritický k republikánskému vedení, jelikož odmítalo vystoupit proti zhoubným náladám, které miliardář šířil.

"Podle našeho názoru je nadále důležité, aby (republikáni) hájili toleranci, ústavní normy a další hodnoty, které Trump zpochybňuje," uvádí editorial. Dodává, že řeči nestačí a pouštět se s prezidentem do bitev na Twitteru, jak učinil v neděli senátor Corker, nemusí být vždy přínosem.  

Jednou z cest, které se Kongresu otvírají, je podle washingtonského serveru odvolání prezidenta z úřadu. "Pokud je Trump skutečně takovým hazardem, že může nasměrovat zemi ke třetí světové válce, jak Corker v neděli konstatoval v rozhovoru pro New York Times, tuto možnost nelze odmítat," deklaruje prestižní deník. Odkazuje na slova Corkera, který předsedá senátnímu výboru pro zahraniční vztahy, že mu prezident dělá starosti, a měl by dělat starosti každému, komu není osud USA lhostejný.

Kongres nicméně není a zatím by ani neměl být připraven Trumpovo odvolání posoudit, připouští Washington Post. Vysvětluje, že impeachment je krajní opatření, které by rozdělilo zemi, a proto je třeba se k němu uchýlit jen v jasně ospravedlnitelných případech.

"Tudíž opakujeme: Jaká je správná reakce většiny v Kongresu, která chápe, že prezident je nezpůsobilý?" pokládá otázku editorial. Uvádí, že odpověď lze rozdělit do dvou rovin.

Kongres musí jednat

Kongres by se předně měl chopit iniciativy v otázkách, u nichž ví, že se Trump mýlí, apeluje americký deník. Poukazuje, že v tomto směru již lze sledovat povzbudivé signály - Kongres odmítl i sebemenší okleštění Obamovy zdravotnické reformy, uvalil plošné sankce na Rusko a prověřuje možnosti, jak ochránit nezávislost zvláštních vyšetřovatelů.

Zákonodárci by však měli jít mnohem dále, doporučuje Washington Post. Nabádá republikánského předsedu sněmovny reprezentantů Paula Ryana a předsedu republikánského senátorského klubu Mitche McConnella, aby dali najevo, že zrušení úspěšných obchodních dohod se spolehlivými americkými spojenci, jakými jsou Kanada, Mexiko a Jižní Korea, nedává smysl a k tomuto prezidentovu záměru svolali alespoň slyšení obou komor.

Vedení Kongresu také zajisté chápe, že Spojené státy by se samy oslabily, pokud by rázně omezily programy z Bushovy éry na boj s AIDS, obrnou a dalšími nemoci v Africe, uvádí vlivný server. Připomíná, že Kongres také může zachránit téměř 700 tisíc mladých "snílků" před deportací, která by zcela neprávem zničila jejich životy.V neposlední řadě by Kongres měl svolat slyšení k vzestupu rasistických organizací v USA, burcuje editorial.

Co se druhé roviny týká, vedení Kongresu by mělo podle prestižního deníku nabídnout alternativu k tomu, co senátor Corker nazval "školkou pro dospělého" v Bílém domě, a v oblastech spadajících do jeho gesce jednat s institucionální důstojností a respektem k tradicím. To zahrnuje také poskytnutí možnosti demokratům vstupovat do debaty kontrastující s prezidentovým pohrdáním těmi, kdo nesouhlasí s jeho názory, píše Washington Post.

Daný přístup si žádá zákony vycházející z faktů a důkazů, což zahrnuje i respektování doporučení od kongresového rozpočtového úřadu, soudí washingtonský server. "V ideálním případě by to demonstrovalo, že výsledky může přinést spíše vládnutí založené na myšlence ochoty ke kompromisu než předvádění se a cynismus," uzavírá editorial.  

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpovu mluvčí vyhodili z restaurace. Podnik sklízí ovace i ostrou kritiku

23.06.2018 20:23 Washington - Mluvčí amerického prezidenta Sarah Huckabeeová Sandersová si dnes na twitteru…

Trump se setkal s "andělskými rodinami", kolem fotky plačící holčičky…

23.06.2018 10:13 Washington - Americký prezident Donald Trump zpochybňuje utrpení dětských imigrantů oddělovaných na…

Pentagon zrušil další vojenské manévry s Jižní Koreou

23.06.2018 08:04 Soul/Washington - Pentagon v pátek oznámil, že USA a Jižní Korea na blíže neurčenou dobu zruší tři…

Tvrdá rána Západu: Socialistické ženy měly lepší milostný život, i když…

23.06.2018 06:10 New York - Ženy si podle některých studií užívaly intimností mnohem víc v komunistických zemích,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama