Trump může rozpoutat apokalypsu během pár minut. V USA sílí obavy

NÁZOR - Široká debata o způsobilosti amerického prezidenta Donalda Trumpa pro výkon těžké a zodpovědné funkce, kterou momentálně zastává, se v poslední době ubírá zřetelnější a urgentnější cestou, konstatuje editorial serveru New York Times. Vlivný deník v něm pokládá otázku, zda si Trump uvědomuje, že disponuje nejničivějším jaderným arzenálem na světě, a zda ho dokáže zodpovědně zpravovat.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Jaderný výbuch

Cesta k třetí světové válce

Tato otázka vyvstává z mnoha důvodů, poukazuje newyorský deník. Připomíná, že Trump vyhrožuje "totálním zničením" Severní Koreji a údajně opakovaně tlačil na masivní posílení amerického jaderného arzenálu, i když ten již nyní čítá na 4.000 hlavic, což je dle vlivného serveru přehnané.

Trump také brzy rozhodne, zda se bude držet mimořádně důležité jaderné dohody s Íránem, nebo nastaví kurz směřující k jejímu vypovězení, uvádí New York Times. Dodává, že pochybnosti o prezidentově způsobilosti podpořil minulý týden senátor Bob Corker, který Trumpa obvinil, že k úřadu přistupuje jako k reality show a vypouští bezhlavé hrozby, které mohou USA nasměrovat k třetí světové válce.

"Corker, republikán z Tennessee, říká, že spoléhá na ministra zahraničních věcí Rexe Tillersona, ministra obrany Jima Mattise a vedoucího štábu Bílého domu Johna Kellyho, že pomohou naši zemi zbavit chaosu," píše editorial. Konstatuje, že toto je silná obžaloba, přičemž Corker - předseda senátního výboru pro zahraniční vztahy - není žádný řadový zákonodárce; naopak je respektovaným, velmi zodpovědným hlasem bezpečnostních zájmů USA.

Televizní stanice NBC News také přinesla reportáž o tom, že Tillerson nazval Trumpa "pitomcem", konkrétně po vzájemné schůzce z 20. července, kde prezident poukázal na neustálý pokles amerického jaderného arzenálu od konce studené války a vyjádřil zájem na jeho desetinásobném posílením, poukazuje New York Times.

Neznalost, či nonšalance

Politická prohlášení Trumpa během jeho volební kampaně podle amerického serveru buď vycházela z hluboké neznalosti, nebo odrážela nebezpečnou nonšalanci. "V jednu chvíli se divil, proč má Amerika jaderné zbraně, když je nepoužívá, jindy doporučoval, aby Japonsko a Jižní Korea, (země) které dlouho žijí pod americkým bezpečnostním deštníkem, vyvinuly vlastní jaderné zbraně," připomíná vlivný deník.

Nic z Trumpových prohlášení nebylo natolik znepokojivé jako jeho nedávné hřmění na Twitteru ohledně KLDR, deklaruje New York Times. Odkazuje tím na vzkazy o "ohni a zlobě" a "tichu před bouří".    

Mnoho lidí doufalo a stále doufá, že Trumpovy agresivní postoje jsou především divadlem, které má ukojit jeho touhu po pozornosti, vyvést protivníky z míry a vynutit si změny v jejich chování prostřednictvím tvrdých slov, připouští editorial. Konstatuje však, že za prezidentovou zbrklou rétorikou není vidět žádná strategie a ať už to Trump myslí jakkoliv, Kongres byl již dostatečně varován pro to, aby zvážil nový zákon, který by zamezoval prezidentovi použít jaderné zbraně jako první bez toho, aniž by Kongres předtím vyhlásil válku.

"Neomezilo by to prezidentovu možnost chránit zemi," míní newyorský server. Tuto myšlenku považuje za nosnou a doporučuje, aby se nasazení jaderných zbraní vázalo také na souhlas ministrů obrany a zahraničních věcí Spojených států.

Momentálně má prezident USA plnou kontrolu nad jaderným arzenálem, a to na základě zákona o atomové energii z roku 1946, který byl schválen v obavách, že generálové jsou ochotnější stisknout spoušť než zvolený civilní vůdce, vysvětluje prestižní deník. Dodává, že díky tomu dnes Trump může svým slovem během pár minut vypustit apokalyptickou sílu, kterou americký jaderný arzenál přestavuje.  

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpovu mluvčí vyhodili z restaurace. Podnik sklízí ovace i ostrou kritiku

23.06.2018 20:23 Washington - Mluvčí amerického prezidenta Sarah Huckabeeová Sandersová si dnes na twitteru…

Trump se setkal s "andělskými rodinami", kolem fotky plačící holčičky…

23.06.2018 10:13 Washington - Americký prezident Donald Trump zpochybňuje utrpení dětských imigrantů oddělovaných na…

Pentagon zrušil další vojenské manévry s Jižní Koreou

23.06.2018 08:04 Soul/Washington - Pentagon v pátek oznámil, že USA a Jižní Korea na blíže neurčenou dobu zruší tři…

Tvrdá rána Západu: Socialistické ženy měly lepší milostný život, i když…

23.06.2018 06:10 New York - Ženy si podle některých studií užívaly intimností mnohem víc v komunistických zemích,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama