Trump našel způsob, jak likvidovat Obamacare: Ruší dotace pro zdravotní pojišťovny

Washington - Bílý dům oznámil, že se administrativa prezidenta Donalda Trumpa rozhodla zrušit dotační platby zdravotním pojišťovnám, které v rámci Obamacare dostávají jako náhradu za levnější pojistné pro sociálně slabé klienty.

Přidejte svůj názor

Donald Trump. 45. prezident USA

Republikán Trump reformu svého demokratického předchůdce Baracka Obamy dlouhodobě kritizuje a během loňské předvolební kampaně slíbil, že ji zruší. Dosavadní pokusy o její odvolání a nahrazení jiným systémem ale skončily neúspěchem kvůli nejednotě republikánů v Senátu USA.

Bílý dům ve čtvrtek pozdě večer místního času (dnes nad ránem SELČ) sdělil, že na základě posudků a doporučení ministerstev spravedlnosti a zdravotnictví není možné dotace v souladu se zákony vyplácet. "Podpora pojišťoven skrze tyto nezákonné platby je dalším příkladem toho, jak předchozí administrativa zneužívala dolary daňových poplatníků," citovala agentura Bloomberg z prohlášení.

Úřadující ministr zdravotnictví Eric Hargan sdělil, že platby skončí okamžitě bez přechodného období, neboť Kongres žádné peníze pro tyto účely nevyčlenil.

Dotace, které jsou na tento rok odhadovány na výši sedmi miliard dolarů (153 miliard korun), jsou vypláceny měsíčně a příští platba se očekávala v nadcházejícím týdnu. Trh s pojištěním v rámci systému Obamacare se podobného kroku již delší dobu očividně obával. Portál Politico poznamenal, že mnoho pojišťoven již z obav o ztrátu dotací zdražilo pojistky na nadcházející rok.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchodní válka se blíží, rozhodne se o budoucnosti Merkelové? Analytik…

25.06.2018 00:01 NÁZOR - V tomto týdnu se velká pozornost přesune k Evropě, očekává ekonomický analytik Hamish McRae…

Trump se s migranty odmítá párat: Vyhostit okamžitě a bez soudů

24.06.2018 18:41 Washington - Vláda USA stále zadržuje 2053 dětí imigrantů zatčených v rámci "nulové tolerance"…

Byla vydražena zbraň ze Star Wars, fanoušek zaplatí pořádný balík

24.06.2018 16:42 New York - V USA byl vydražen blaster, tedy puška vystřelující energetické paprsky, který patřil…

Vláda USA navrátila migrantům 522 odebraných dětí, právníci hovoří o…

24.06.2018 11:59 Aktualizováno Washington - Vláda USA vrátila do rodin migrantů 522 dětí, dalších 16 se ke svým rodinám dostane…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama