Varování z USA: Zeman se tulí k Putinovi, Prahu vzdálil od EU. A bude hůř

Washington - Česká republika se nebezpečně tulí k Rusku a jeho prezidentovi Vladimiru Putinovi. Pro server Usnews to píše Ilan Berman, viceprezident americké neziskové organizace American Foreign Policy Council se sídlem ve Washingtonu.

Přidejte svůj názor 215 komentářů

Miloš Zeman

„Od svého vzniku po pádu Sovětského svazu před více než čtvrtstoletím Česká republika představuje úspěšný příběh posttotalitního přechodu. Na rozdíl od mnohých svých sousedů ve střední a východní Evropě byla cesta Prahy k demokracii víceméně lineární a vyvrcholila v polovině posledního desetiletí, kdy země získala hodnocení „plné demokracie" od prestižní Economist Intelligence Unit. Dnes však česká demokracie vykazuje známky eroze, protože země jako celek právě prodělává alarmující obrat na východ,“ píše Berman.

Poukazuje na to, že zatímco v roce 2013 Česká republika měla díky ukazatelům, jako je sociální rovnost, svoboda médií a politický pluralismus nejvyšší demokratický status. Teď v hodnocení klesla na „demokracii s vadami". „Tento pokles odpovídá nárůstu moci prezidenta Miloše Zemana a jeho středolevé Strany práv občanů,“ píše server. „72letý Zeman, bývalý český premiér, byl považován za vyčerpanou politickou sílu, když v roce 2002 odešel z národní politiky. Ale nacionalistické proudy a rostoucí domácí nespokojenost mu umožnily v roce 2013 vyhrát prezidentské volby a poskytly mu mandát k uplatňování jeho populistické rétoriky do praxe,“ uvádí analytik.

„Neztrácel přitom čas. Doma Zemanova administrativa prosazovala nativistickou, protiimigrační politickou platformu, která ji postavila do rozporu s většinou Evropy. Zeman mezitím přivedl Prahu mnohem blíže k Moskvě. Během svého funkčního období Zeman nastavil politickou linii přátelskou ke Kremlu a postavil se proti tlaku Evropy na Rusko za pokračující agresi vůči Ukrajině. Navázal přátelské vztahy s Moskvou, čímž se vzdálil od Evropské unie. To, a úzké vazby mezi nejvyššími poradci Zemana s ruskými obchodními zájmy, vedly některé k tomu, že označovali českého prezidenta za „trojského koně" ruského prezidenta Vladimira Putina v eurozóně,“ vysvětluje Berman.

Poukazuje na to, že Zeman není sám a že si našel mocného spojence. „Zdá se, že český prezident vytvořil strategické, byť neformální spojení s oligarchou a stále populárnějším politikem Andrejem Babisem. Babiš je bývalým ministrem financí ČR a druhý nejbohatší muž v zemi,“ píše expert s tím, že se očekává, že se Babiš po blížících se volbách stane šéfem vlády.

Berman také připomíná Babišovu „minulost z dob studené války“, která vyvolává spory. Zejména proto, že byl obviněn ze spolupráce se Státní bezpečností. „Dnes však jeho politická moc stoupá - a stejně tak rostou jeho proruské pozice. Bývalý ministr financí se projevil jako kritik západních sankcí proti Rusku za agresi vůči Ukrajině. Tato opatření označil za nesmysly,“ připomíná Babišovy nedávné výroky.

Americký expert také uvádí, že české nadšení pro evropskou integraci v posledních letech výrazně zaniklo . „To je také nepochybně hudba pro moskevské uši. Putin, který dychtivě rozšiřuje své působení ve východní a střední Evropě, se postavil za nacionalisty mezi evropskými politiky (jako je kontroverzní předseda vlády v Maďarsku Viktor Orban), aby sloužili jako silná opozice vůči liberálnímu konsenzu Evropy,“ píše.

„Během svého působení se Zeman ukázal jako vhodný k tomu, aby hrál tuto roli. Všechny ukazatele naznačují, že i Babiš a jeho případné politické vítězství může posílit blízkost Prahy k Moskvě. To by mohlo znamenat špatnou zprávu pro demokratickou trajektorii České republiky. V průzkumu z roku 2016, který provedl STEM méně než 40% respondentů uvedlo, že jr plně spokojeno s fungováním demokracie v zemi. Více než dvě třetiny občanů dotazovaných ve stejné studii uvedly, že další rozvoj silné národní demokracie je „především úkol profesionálních politiků". Taková práce však není pravděpodobná - alespoň do doby, dokud se čeští lídři radí s Moskvou a podporují ji,“ dodává Berman.

Vstupte do diskuze (215)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Pentagonu pojede do Pekingu, nedávno obvinil Čínu ze zastrašování

24.06.2018 08:09 Washington - Šéf Pentagonu Jim Mattis příští týden zavítá do Pekingu, americko-čínské vztahy přitom…

Kandidátka do Kongresu Arringtonová měla velmi těžkou autonehodu

24.06.2018 05:47 Columbia - Republikánská kandidátka do Kongresu za Jižní Karolínu Katie Arringtonová, která v…

Trumpovu mluvčí vyhodili z restaurace. Podnik sklízí ovace i ostrou kritiku

23.06.2018 20:23 Washington - Mluvčí amerického prezidenta Sarah Huckabeeová Sandersová si dnes na twitteru…

Trump se setkal s "andělskými rodinami", kolem fotky plačící holčičky…

23.06.2018 10:13 Washington - Americký prezident Donald Trump zpochybňuje utrpení dětských imigrantů oddělovaných na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama