Ničivé přírodní katastrofy nabírají na síle. Jaké je řešení?

NÁZOR – Nic než prach a kosti – to je podle editorialu amerického serveru Washington Post chmurný popis nálezu ostatků některých obětí ničivých a rozsáhlých požárů v severní Kalifornii, který dokazuje jejich hrůzu. Prestižní deník v té souvislosti prezentuje obavu, že popírání klimatických změn ze strany Bílého domu intenzitu devastujících bouří a lesních požárů pouze posílí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Lesní požár

Vyvstávají klíčové otázky

O život přišlo nejméně 38 lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, připomíná washingtonský server. Dodává, že tělo hocha byla nelezeno na příjezdové cestě jeho domu, z něhož se snažil uprchnout. Zahynula také osmadvacetiletá, na vozíčkové křeslo upoutaná žena a manželský pár, který nedávno oslavil pětasedmdesátileté výročí svatby, uvádí editorial.

Krom ztracených životů oheň zničil zhruba 5700 domovů a sídel firem, bilancuje Washington Post. Konstatuje, že některé čtvrti se změnily v pouhé doutnající ruiny. Spáleno bylo také 220 tisíc akrů půdy, včetně vzácných vinic, dodává americký deník.

Nebezpeční přitom není zcela zažehnáno, jelikož některá ohniska požáru stále hoří, varuje vlivný server. Odkazuje na obavy úřadů, že návrat silnějšího větru by mohl přinést další katastrofu.

Období požárů je součástí života v Kalifornii,“ připouští Washington Post. Deklaruje, že tamní obyvatelé si toho jsou vědomi a po horkých, suchých letních měsících se na něj připravují. Události, které začaly minulou neděli, jsou však bezprecedentní, a proto je třeba čelit otázce, co tento nejničivější týden lesních požárů v dějinách Kalifornie způsobilo, soudí prestižní deník.

Guvernér státu Kalifornie Jerry Brown z demokratické strany ukazuje prstem na klimatickou změnu, konstatuje editorial. „S oteplujícím se klimatem, suchým počasím a menší vlhkostí k těmto katastrofám dochází a bude docházet i nadále a musíme být připraveni to tlumit, což bude stát hodně peněz,“ cituje Washington Post politikovy obavy.

Žádný konkrétní požár přitom nelze jasně spojit s klimatickou změnou, kontruje vlivný server. Zmiňuje také další faktory, například stále se rozšiřující výstavbu, těžbu a pastviny, které k tragédii zajisté přispěly.

Trumpův přístup věci pouze zhoršuje

Vědci však říkají, že existuje jasné spojení mezi globálním oteplováním a nárůstem rozsahu a četnosti lesních požárů na západě (Spojených států) v posledních letech,“ pokračuje editorial. Odkazuje například na experta LeRoye Westerlinga, který v rozhovoru pro televizi CBS News prohlásil, že klimatická změna je problémem, jež se projeví prakticky všude a varoval před obdobími sucha a dešťů, která budou v budoucnu mnohem extrémnější než dnes.

Zatímco se Kalifornie připravuje na úkol v podobě náročné obnovy infrastruktury, Texas, Floridu, Portoriko a další lokality letos naopak zasáhly bezprecedentně ničivé hurikány, připomíná americký deník. Doplňuje, že v daných místech stále probíhá teprve úklid po katastrofách a v případě Portorika začínají opravy.

Podle washingtonského serveru nastal přirozený čas začít hovořit o možné roli, kterou v uvedených katastrofách hraje klimatická změna. Součástí této debaty by měla být i opatření, které mohou Spojené státy podniknout, aby globální oteplování zpomalily, doporučuje editorial.

Namísto toho máme administrativu, která odmítá byť jen brát v potaz možnost takového spojení a ještě méně mluvit o řešení,“ kritizuje Washington Post. Za ještě horší označuje kroky Trumpovy administrativy, které míří opačným směrem – odstoupení od pařížské klimatické dohody, revize pravidel pro emise elektráren či dosazování popíračů změn klimatu do klíčových vládních agentur.

Takový přístup, bohužel, pouze zvyšuje pravděpodobnost a frekvenci tragédií podobných té, k níž došlo v oblasti kalifornských vinic, deklaruje závěrem prestižní deník.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vztahy mezi Ruskem a USA jsou špatné, po summitu se snad změní, doufá Trump

16.07.2018 19:36 Helsinky - Americký prezident Donald Trump dnes prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem…

Putin dal americkému prezidentovi oficiální míč fotbalového šampionátu,…

16.07.2018 19:14 Helsinky – Na dnešní tiskové konferenci v Helsinkách se ruský prezident Vladimir Putin neopomněl…

Jednání s Trumpem bylo úspěšné a užitečné, pochvaloval si Putin. Mluvilo…

16.07.2018 19:01 Helsinky - Na rusko-americkém summitu, který se dnes konal v Helsinkách, panovala otevřená a…

Dusno v USA: Putin je vrah, lhář a podvodník. Trump by mu neměl prokazovat…

16.07.2018 16:14 Aktualizováno Helsinky/Washington – Setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ruského protějška…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama