Pomlouvačný článek? Ruský miliardář Děripaska prohrál spor s agenturou AP

Washington - Ruský miliardář Oleg Děripaska, který má vazby na prezidenta Vladimira Putina, neuspěl s žalobou na The Associated Press (AP). "Hliníkový král" žaloval agenturu za pomluvu kvůli článku o stycích s bývalým šéfem volební kampaně Donalda Trumpa Paulem Manafortem.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

V žalobě Děripaska tvrdil, že zpráva z 22. března o jeho obchodech s Manafortem byla nepřesná a poškodila jej falešným nařčením.

Americká federální soudkyně Ellen Huvelleová v rozhodnutí uvedla, že Děripaska nezpochybnil žádné podstatné skutečnosti, které agentura uvedla o pozadí a roli oligarchy v prosazování ruských zájmů ve světě. Z článku v žalobě Děripaska vybíral selektivně jednotlivá tvrzení, aby dohromady vyvolaly odlišný a mylný dojem než článek jako celek. Ani nebyl s to dokázat, že zpráva AP byla zveřejněna ze zlého úmyslu nebo že ignorovala pravdu.

Místo toho si stěžoval, že článek opominul to, co on sám považoval za zásadní. A "to zkrátka nestačí", uvedla soudkyně a žalobu zamítla, informovala o výsledku sama AP.

Rozhodnutí podle AP znamená, že Děripaska žalobu ze stejného důvodu nemůže podat znovu. Agentura dodala že dál stojí za svou zprávou, kterou se Děripaska snažil zpochybnit.

AP ve zmíněné zprávě uvedla, že bývalý šéf volebního štábu nynějšího amerického prezidenta Paul Manafort před deseti lety tajně pracoval na posílení vlivu Vladimira Putina v někdejších sovětských republikách, Evropě i ve Spojených státech. Z dokumentů vyplývá, že Manafort pracoval pro ruského miliardáře Děripasku. AP tehdy poznamenala, že zmíněný materiál je očividně v rozporu s dřívějšími prohlášeními Trumpovy administrativy i Manaforta samého o jeho vazbách na Rusko.

Manafort zřejmě už v roce 2005 vypracoval tajnou strategii, která měla ve prospěch Putinovy vlády ovlivnit politiku, obchody a zpravodajství v USA, Evropě a v bývalých sovětských republikách. Děripaska, který plány dostal, pak na začátku roku 2006 poskytl Manafortovi smlouvu s roční odměnou deset milionů dolarů (v dnešním kurzu téměř 219 milionů Kč), vypověděli podle AP svědkové s tím, že Manafort s Děripaskou obchodovali nejméně do roku 2009.

"Jsme přesvědčeni, že tento model může sloužit ke značnému prospěchu Putinovy vlády, pokud bude využit na těch správných úrovních," citovala AP Manafortův dopis Děripaskovi z roku 2005. Manafort v něm dále uvádí, že zmíněný plán otevírá velké možnosti pro Putinovu vládu, nejen pro politiku v rámci Ruska, ale i v zahraničí.

Manafort v březnu agentuře AP potvrdil, že pro Děripasku v různých zemích pracoval a že tato spolupráce byla nespravedlivě vyhodnocena jako součást kampaně, jejímž cílem bylo aktéry pošpinit.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump dostává sodu. Vedle Putina byl ponížený a slabý, píše časopis Time

17.07.2018 08:43 New York - Americký prezident Donald Trump na pondělní společné tiskové konferenci s ruským…

Z lávy u Havaje vyletěl vulkanoklast, zranil 23 lidí plujících na lodi

17.07.2018 07:48 Honolulu - Úlomek lávy vyvržený z havajské sopky Kilauea zasáhl loď, zranění utrpělo 23 lidí. Čtyři…

Prodloužení smlouvy START? Je nutné si nejdřív vyjasnit sporné otázky,…

17.07.2018 07:32 Helsinky/Moskva/Washington - Rusko je podle prezidenta Vladimira Putina ochotné prodloužit platnost…

Kompro na Trumpa nemáme, dušuje se Putin. Bílý dům má obavy z nukleárního…

17.07.2018 07:18 Washington/Moskva/Helsinky - Ruský prezident Vladimir Putin po pondělním summitu s šéfem Bílého…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama