Vrátí se do Kolumbie vzácný poklad dávné civilizace? Soud vynesl průlomový verdikt

Bogotá - Kolumbie bude muset na základě verdiktu tamního ústavního soudu po více než sto letech požádat Španělsko o navrácení zlatého pokladu dávné civilizace Quimbaya. Spor kolem 122 zlatých artefaktů, které jsou nyní v madridském národním Muzeu Ameriky, se před soud dostal poprvé v roce 2006.

Přidejte svůj názor

Zlato

Kolumbijská vláda totiž dosud o navrácení pokladu zažádat odmítala, neboť podle ní šlo o dar kolumbijského prezidenta španělské královně Marii Kristýně Rakouské. Poklad je v madridských muzeích od roku 1892, kdy byl v součástí výstavy u příležitosti čtyřstého výročí objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem.

Carlos "Holguín daroval poklad španělské královně za to, že mu pomohla urovnat hraniční spor s Venezuelou. Neměl ale právo dát jí národní kulturní dědictví," tvrdí historik Jaime Lopera z kolumbijské akademie.

Jako hlavní argument pro návrat pokladu do Kolumbie uváděl advokát Felipe Rincón, že dar kolumbijského prezidenta španělské královně Marii Kristýně Rakouské nebyl legální. Uskutečnil se totiž bez předchozího souhlasu kolumbijského parlamentu, což potvrdil i děkan fakulty kolumbijské národní univerzity Ricardo Sánchez. Kolumbijská vláda oponovala, že dar byl ve své době legální.

Kolumbijské vládě dal v roce 2011 za pravdu soud nižší instance, podle něhož neexistuje dostatek důkazů pro to, že dar byl nelegální. Ústavní soud nicméně ve čtvrtek rozhodl, že kolumbijská vláda musí vynaložit veškeré úsilí, aby jí byl poklad vrácen.

Civilizace Quimbaya se zrodila asi kolem prvního století před naším letopočtem a obývala údolí kolem řeky Cauca na západě dnešní Kolumbie. Proslulé jsou zejména její zlaté sošky, často zobrazující sedící muže či ženy se zavřenýma očima.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světová média zuří: Trump v Helsinkách ponížil Ameriku

17.07.2018 11:05 Helsinky - Po čerstvém setkání dvou světových lídrů média neustále spekulují o politickém významu…

Z lávy u Havaje vyletěl vulkanoklast, zranil 23 turistů na lodi +VIDEO

17.07.2018 10:04 Aktualizováno Honolulu - Úlomek lávy vyvržený z havajské sopky Kilauea zasáhl loď, zranění utrpělo 23 lidí. Čtyři…

Trump dostává sodu. Vedle Putina byl ponížený a slabý, píše časopis Time

17.07.2018 08:43 New York - Americký prezident Donald Trump na pondělní společné tiskové konferenci s ruským…

Prodloužení smlouvy START? Je nutné si nejdřív vyjasnit sporné otázky,…

17.07.2018 07:32 Helsinky/Moskva/Washington - Rusko je podle prezidenta Vladimira Putina ochotné prodloužit platnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama