Jak se mohly zbraně dostat do rukou vrahům v USA? Z odpovědi vás zamrazí

Praha/Washington - V poslední době se na území Spojených států událo několik útoků střelnými zbraněmi na nevinné lidi. Nejhorší na tom je, že se často dalo těmto hrůzným činům zabránit. Server deníku The New York Times zanalyzoval několik posledních útoků. Neuvěříte, k čemu dospěly.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

zbraně

Novinářům z New York Times se podařilo zjistit, že drtivá většina všech zbraní byla zakoupena a držena legálně. Nejméně devět pachatelů z posledních 18 útoků nemělo čistý trestní rejstřík nebo mělo psychické problémy. Přesto tito lidé bez problému přišli k pistoli. Podíváme se na pět přídadů v posledních devíti letech, které dopadly nejtragičtěji.

Střelba v divadle

Čtyřiadvacetiletý James Holmes zabil jednoho červencového večera před pěti lety 12 lidí a dalších 70 zranil. K tomuto činu si pořídil v coloradském obchodě čtyři střelné zbraně. Navzdory tomu, že chodil po vyhazovu z Coloradské univerzity k psychiatrovi a trpěl těžkou mentální poruchou, neměl problém se zakoupením jak zbraní, tak střeliva.

Masakr v kostele

Nejčerstvější případ se týká Devina Patricka Kelleyho, který svojí samonabíjecí puškou odsoudil k smrti nejméně 26 lidí. Navíc to udělal v místě, kde by to málokdo čekal – v texaském kostele při nedělní mši. Kelley nebyl rozhodně žádným svatým. Před pěti lety byl obviněn z vraždy své manželky, za což jej poslali na rok do vězení. Tak malý trest dostal díky tomu, že byl členem amerického vojenského letectva. Následně byl jeho trestní záznam smazán přímo Air Force. V posledních dvou letech si koupil dvě zbraně. Pokaždé prošel bezpečnostní prověrkou a zbraň dostal. Den po útoku Air Force připustila, že udělala smazáním trestního záznamu chybu.

Vraždění ve škole

Před pěti lety dvacetiletý Adam Lanza zastřelil 26 lidí, většinou dětí, na základní škole v Newtownu v Connecticutu. To vše je pár chvil poté, co zabil svoji matku. Ukázalo se, že Lanzu před pár lety na střední škole šikanovali, načež se uzavřel do sebe a trpěl psychickými potížemi, např. obsedantně kompulzivní poruchou. Jeho matka, sama obdivovatelka zbraní, nakoupila těsně před osudným 14. prosincem velkou sbírku střelných zbraní. Dokonce se svým synem chodila pravidelně na střelnici. Později nespíš litovala. Její syn se stal pachatelem největšího masakru, jaký se udál v americké historii na školách. Sám Lanza se po činu zastřelil.

Tragédie v nočním klubu

Druhý největší masakr za poslední léta má na svědomí Omar Mateen, jenž zabil v nočním klubu v Orlandu minulý červen 49 lidí a dalších 53 zranil. Tento muž byl dlouhou dobu v hledáčku FBI, která měla podezření, že je napojený na teroristické buňky. Podle FBI měl mít spojení se syrskými extrémisty. Odpovědné osoby však rozhodly, že „v současné chvíli nepředstavuje bezprostřední ohrožení“. Pár dní před svým vražděním bez problému zakoupil v orlandském obchůdku dvě zbraně. Jak se později ukázalo, FBI při jeho vyšetřování pochybila. Mateen byl při svém řádění nakonec zastřelen.

Šílenec ve městě hříchů

Největší střelecký útok mají mnozí ještě v živé paměti. Před měsícem zabil při svém zbabělém útoku Stephen Paddock 58 lidí a dalších více než 500 zranil. Takovou spoušť nadělal především kvůli tomu, že střílel z vysokého patra místního hotelu na návštěvníky venkovního hudebního festivalu. Paddock začal nakupovat své zbraně už před 35 lety, kdy si od prodejkyně Jill Snyderové koupil první pušku. Za poslední rok ve stejném obchodě stihl koupit dalších 33 zbraní. Snyderová mu je beze slova odporu prodala. Nákupy takových rozměrů totiž nepodléhají žádné kontrole, jelikož na to neexistuje žádný zákon. Po Paddockově běsnění, které skončilo jeho zatčením, našla policie v jeho hotelovém pokoji 47 střelných zbraní, většinou pušek.

Všechny případy řádění střelců by se nestaly, kdyby existoval ve Spojených státech zákon o držení zbraní. Dokud však nošení zbraní zůstává ústavním právem, je možné, že těchto případů bude přibývat.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vztahy mezi Ruskem a USA jsou špatné, po summitu se snad změní, doufá Trump

16.07.2018 19:36 Helsinky - Americký prezident Donald Trump dnes prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem…

Putin dal americkému prezidentovi oficiální míč fotbalového šampionátu,…

16.07.2018 19:14 Helsinky – Na dnešní tiskové konferenci v Helsinkách se ruský prezident Vladimir Putin neopomněl…

Jednání s Trumpem bylo úspěšné a užitečné, pochvaloval si Putin. Mluvilo…

16.07.2018 19:01 Helsinky - Na rusko-americkém summitu, který se dnes konal v Helsinkách, panovala otevřená a…

Dusno v USA: Putin je vrah, lhář a podvodník. Trump by mu neměl prokazovat…

16.07.2018 16:14 Aktualizováno Helsinky/Washington – Setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ruského protějška…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama