Věděl Trump o kontaktech s Ruskem? U výslechu byl další člen volebního týmu

Bratislava - Tým Roberta Muellera, který vyšetřuje takzvanou ruskou kauzu, nyní zjišťuje, zda Donald Trump v době, kdy byl kandidátem a kdy byl čerstvě zvoleným prezidentem, věděl o rozhovorech s Moskvou. Také chtějí vědět, kdo jednání schválil nebo dokonce je nařídil.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Robert Mueller (exšéf FBI)

Za tímto účelem Mueller vyslýchal zástupce vedoucího Trumpovy předvolební kampaně Sama Clovise.

Jeden ze zdrojů Reuters popsal Clovise jako další kostku domina po Trumpově dalším poradci Georgi Papadopoulosovi. Toho FBI obvinila ze lži, protože o svých stycích s osobami napojenými na Rusko neřekl pravdu. Tvrdil, že se s nimi stýkal jen před tím, než přijal angažmá v Trumpově volebním štábu. Kontakty ale pokračovaly i poté.

"Vyšetřovatelé nyní vědí, co Papadopoulos dělal na ruské frontě, což se zpočátku snažil zastřít, a komu to řekl," řekl druhý zdroj. "Nyní se chceme dozvědět, zda Clovis a jiní hlásili tyto aktivity a další záležitosti související s Ruskemu, a pokud ano, komu," dodal tento zdroj.

Vyšetřovatelé přitom už vědí, že Papadopoulos ohlásil Clovisovi v e-mailu z 24. března 2016 setkání, které měl v Londýně s jistým profesorem, o němž bylo posléze zjištěno, že jde o Josefa Mifsuda častého hosta Moskvy a stoupence kremelského režimu.

Mifsud jej později představil jisté ruské ženě a ruskému velvyslanci v Londýně, s nimiž jednal o zorganizování setkání, na němž by se hovořilo o vztazích mezi USA a Ruskem, pokud by v prezidentském úřadu byl Trump.

Podle soudních spisů Clovis pochválil Papadopoulose za "skvělou práci" a slíbil, že se navrhovanými schůzkami bude v rámci kampaně zabývat. Papadopoulose ale upozornil, že nemá nic slibovat. Poté co v srpnu 2016 Trump získal republikánskou prezidentskou nominaci, Clovis podpořil Papadopoulosův návrh jít na setkání s nejmenovanými ruskými činiteli. Clovisova právnička Victoria Toensingová nicméně minulý týden tvrdila, že její klient byl vždy rázně proti kontaktům s Rusy.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump dostává sodu. Vedle Putina byl ponížený a slabý, píše časopis Time

17.07.2018 08:43 New York - Americký prezident Donald Trump na pondělní společné tiskové konferenci s ruským…

Z lávy u Havaje vyletěl vulkanoklast, zranil 23 lidí plujících na lodi

17.07.2018 07:48 Honolulu - Úlomek lávy vyvržený z havajské sopky Kilauea zasáhl loď, zranění utrpělo 23 lidí. Čtyři…

Prodloužení smlouvy START? Je nutné si nejdřív vyjasnit sporné otázky,…

17.07.2018 07:32 Helsinky/Moskva/Washington - Rusko je podle prezidenta Vladimira Putina ochotné prodloužit platnost…

Kompro na Trumpa nemáme, dušuje se Putin. Bílý dům má obavy z nukleárního…

17.07.2018 07:18 Washington/Moskva/Helsinky - Ruský prezident Vladimir Putin po pondělním summitu s šéfem Bílého…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama