Kalifornský odvolací soud částečně uvolnil Trumpův protiimigrační dekret

San Francisco - Odvolací soud v Kalifornii dnes částečně uvolnil blokádu, kterou soud nižší instance uvalil na rozhodnutí Bílého domu znemožnit vstup do USA občanům několika většinou muslimských států. V platnost tak vstupuje část protipřistěhovaleckého dekretu Donalda Trumpa,

Přidejte svůj názor

Donald Trump

Rozhodnutí odvolacího soudu je předběžné. Definitivní verdikt by mohl padnout v prosinci. Trump své exekutivní nařízení vydal 24. září. Šlo už o jeho třetí verzi, když předešlé dvě rovněž narazily na nesouhlasné stanovisko amerických soudů. Bílý dům se nakonec rozhodl znění dekretu přepracovat tak, aby odvrátil výhrady právníků.

Trump letos v září vydal takzvané exekutivní nařízení, jímž zakázal vydávání víz občanům osmi států - Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie, Severní Koreje a Venezuely. Prezidentské nařízení ale narazilo na tvrdou kritiku, která v několika případech přerostla v soudní žaloby. Dekret zablokovaly federální soudy na Havaji, v Marylandu a ve státě Washington.

Soudci se domnívají, že je Trumpovo rozhodnutí protiústavní, protože prezident prý neprokázal, že by národní bezpečnost bez tohoto zákazu nebylo možné zajistit. Verdikt o zablokování, který padl nejprve na Havaji v polovině října, nabyl okamžité platnosti na celém území USA. Migrace z KLDR a Venezuely se ale netýkal, protože platnost této části Trumpova příkazu soudy nezpochybnily.

Bílý dům reagoval odvoláním, o němž dnes jako první rozhodl odvolací soud v San Francisku. Vydal předběžné opatření, jímž Trumpovo rozhodnutí částečně vstoupilo v platnost. Do USA tak nyní nebudou vpuštěni přistěhovalci z Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska a Sýrie, pokud nemají "vazbu" na Spojené státy. Takovou vazbou mohou být úředně zdokumentované rodinné vztahy či součinnost s některou americkou institucí, například vzdělávacího charakteru.

Řádné odvolací líčení nařídil podle agentury Reuters kalifornský soud na 6. prosince, kdy chce vyslechnout argumenty obou stran. O dva dny později bude o zablokování Trumpova dekretu soudem v Marylandu rozhodovat odvolací soud ve státě Virginia.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda USA navrátila migrantům 522 odebraných dětí

24.06.2018 08:49 Washington - Vláda USA vrátila do rodin migrantů 522 dětí, dalších 16 se ke svým rodinám dostane…

Šéf Pentagonu pojede do Pekingu, nedávno obvinil Čínu ze zastrašování

24.06.2018 08:09 Washington - Šéf Pentagonu Jim Mattis příští týden zavítá do Pekingu, americko-čínské vztahy přitom…

Kandidátka do Kongresu Arringtonová měla velmi těžkou autonehodu

24.06.2018 05:47 Columbia - Republikánská kandidátka do Kongresu za Jižní Karolínu Katie Arringtonová, která v…

Trumpovu mluvčí vyhodili z restaurace. Podnik sklízí ovace i ostrou kritiku

23.06.2018 20:23 Washington - Mluvčí amerického prezidenta Sarah Huckabeeová Sandersová si dnes na twitteru…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama