"Moralisti kontrolují vaginy." Proti zákazu interrupcí v Brazílii protestovaly tisíce žen

Rio de Janeiro - V ulicích Ria de Janeiro se v ponděli protestovalo proti návrhu zákonného opatření, které by bez výjimky znemožnilo provádět v Brazílii interrupci. Mezi demonstranty a policií došlo k drobným potyčkám.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Tisíce žen, které se protestu zúčastnily, nesly na rukou či na ramenech své děti a křičely: "Naše těla jsou naše!" Některé ženy přinesly na demonstraci transparenty s nápisy "Sekulární dělohu", "Nezasloužím si nosit dítě muže, který mě znásilnil", "Moralisti z kongresu, chcete kontrolovat moji vaginu".

zdroj: YouTube

Interrupce je v současnosti v Brazílii možná ve třech případech: je-li početí výsledkem znásilnění, pokud těhotenství ohrožuje ženu na životě a od roku 2012 také v případě, že se u plodu zjistí závažné poškození mozku, takzvaná anencefalie.

Zvláštní výbor brazilského Národního kongresu ale minulý týden přijal poměrem hlasů 18 ku jedné opatření, které by tyto výjimky ze zákona odstranilo. Proti se postavila pouze jediná žena, která byla členkou výboru. "Obhajovat interrupci, ať se vám to líbí, nebo ne, je satanský, ďábelský a rozkladný čin," uvedl tehdy kongresman Francisco Eurico da Silva. Krok zákonodárců vyvolal vlnu protestů.

Předseda dolní komory Národního kongresu Rodrigo Mala už se nechal slyšet, že zákaz potratu v případě znásilnění jeho sborem neprojde. Opatření, které chtějí konzervativní zákonodárci prosadit, je součástí ústavního dodatku, a muselo by tak být schváleno dvoutřetinovou většinou v obou komorách kongresu - Poslanecké sněmovně i Federálním senátu.

Bohaté Brazilky mají k interrupci přístup na soukromých klinikách. Chudé ženy však podstupují nebezpečné procedury, při kterých jim hrozí smrt. V roce 2015 podstoupilo umělé přerušení těhotenství v zemi přes 400 tisíc žen.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda USA navrátila migrantům 522 odebraných dětí

24.06.2018 08:49 Washington - Vláda USA vrátila do rodin migrantů 522 dětí, dalších 16 se ke svým rodinám dostane…

Šéf Pentagonu pojede do Pekingu, nedávno obvinil Čínu ze zastrašování

24.06.2018 08:09 Washington - Šéf Pentagonu Jim Mattis příští týden zavítá do Pekingu, americko-čínské vztahy přitom…

Kandidátka do Kongresu Arringtonová měla velmi těžkou autonehodu

24.06.2018 05:47 Columbia - Republikánská kandidátka do Kongresu za Jižní Karolínu Katie Arringtonová, která v…

Trumpovu mluvčí vyhodili z restaurace. Podnik sklízí ovace i ostrou kritiku

23.06.2018 20:23 Washington - Mluvčí amerického prezidenta Sarah Huckabeeová Sandersová si dnes na twitteru…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama