Střelec v USA si vybral školu náhodně, kolemjdoucí se snažil odvrátit jeho pozornost od dětí

Los Angeles - Čtyři mrtvé a dva zraněné si vyžádala úterní střelba na základní školu v okolí obce Corning asi 190 kilometrů severně od Sacramenta v Kalifornii. Událost však mohla být mnohem horší, kdyby se střelec úspěšně dostal do budovy. Školní bezpečnostní systém však zareagoval rychle. Okamžitě po prvních výstřelech byly zamčeny všechny dveře a děti se ve třídách schovaly pod lavice.

Přidejte svůj názor

V případě teroristického útoku je důležité se soustředit a najít únikovou cestu

Incident se stal ráno před zvoněním ohlašující první hodinu, děti už byly na školní půdě. Útočník podle všeho ukradl auto, se kterým narazil pak do zamčené školní brány. Už cestou střílel na náhodné kolemjdoucí, výstřely pak varovaly školní personál před nebezpečím. "Tento jedinec (střelec) si vybíral své oběti náhodně. Mohlo to být mnohem horší, kdyby škola rychle nezareagovala," řekl zástupce šerifa Phil Johnston.

Poté, co útočník s autem bránu neprorazil, došel pěšky na školní dvůr, kde střílel do oken a zdí, zkusil také vchodové dveře, ale ty už byly zamčené a útočník se do budovy nedostal. Otevřená byla akorát venkovní toaleta, tam se však nikdo neskrýval. Zjevně frustrovaný odešel na ulici asi po šesti minutách řádění ve škole. Podle školy byl jeden žák poraněn střelbou, další děti utrpěly zranění kvůli roztříštěnému sklu.

Střelec bydlel zhruba 2 míle od školy, jeho motivy zatím nejsou známy. Jeho soused však byl nalezen mrtev v ten samý den, což odkazuje na předešlou hádku, která v útočníkovi vyvolala vražedné řádění. Podle policistů se nejedná o předem promyšlenou akci, jednal spíše na základě prudkých emocí. Celkem vyšetřovatelé zjistili, že střílel na sedmi místech.

Poté, co odešel z domu, střílel náhodně na lidi v ulicích. Bez varování útočil na projíždějící auta, v jednom z nich byla i matka vezoucí dítě do školy. Matka je nyní ve vážném stavu, dítě však utrpělo jen lehčí zranění. Střelec zranil nejméně dalších 10 lidí na ulici.

Jiná matka poté, co vysadila svou dceru před školou, projížděla kolem střelce cestou nazpátek. Okamžitě po ní vystřelil, jen zázrakem ji však kulka minula. Ani chvilku neváhala, otočila auto zpátky do školy, aby všechny varovala. "Viděla jsem jeho tvář, když jsem projížděla, ale nic neřekl," řekla žena, která svou pohotovostí nejspíš pomohla zabránit tomu nejhoršímu.

Jiný náhodný chodec, Jessie Sanders, se pak zachoval jako skutečný hrdina, když se snažil upoutat střelcovu pozornost. Útočník se zrovna nacházel na školním dvoru, kde střílel do oken, když Sanders šel kolem a křičel na něj: "Hej, jsem tady. Střílej tímhle směrem!" Jedna z kulek mu pak způsobila lehčí zranění na pravém rameni.

"Učitelka nám řekla, abychom byli potichu a schovali se pod lavicemi pro případ, že by se střelec dostal dovnitř," řekla novinářům žačka Arianna Ibarra. Učitelka se snažila zabarikádovat dveře počítačem, zatímco děti se snažily být nenápadné. Všechny byly relativně v klidu, i když některé byly zjevně rozrušené.

Podle Phila Johnstona byl střelec již dříve znám policií za různá napadení a agresi. Zda mířil do školy, protože tam někoho zná, se zatím neví. Police se spíše domnívá, že jeho cíle byly zcela náhodné.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světová média zuří: Trump v Helsinkách ponížil Ameriku

17.07.2018 11:05 Helsinky - Po čerstvém setkání dvou světových lídrů média neustále spekulují o politickém významu…

Z lávy u Havaje vyletěl vulkanoklast, zranil 23 turistů na lodi +VIDEO

17.07.2018 10:04 Aktualizováno Honolulu - Úlomek lávy vyvržený z havajské sopky Kilauea zasáhl loď, zranění utrpělo 23 lidí. Čtyři…

Trump dostává sodu. Vedle Putina byl ponížený a slabý, píše časopis Time

17.07.2018 08:43 New York - Americký prezident Donald Trump na pondělní společné tiskové konferenci s ruským…

Prodloužení smlouvy START? Je nutné si nejdřív vyjasnit sporné otázky,…

17.07.2018 07:32 Helsinky/Moskva/Washington - Rusko je podle prezidenta Vladimira Putina ochotné prodloužit platnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama