Google opět pod palbou: Po masových střelbách propaguje dezinformace

Mountain View (Kalifornie, USA) - V době, kdy úřady identifikovaly střelce v kostele v Sutherland Springs, Texas, Google na sebe opět upozornil nelichotivě, když jeho vyhledávač nabídl jako první ve výsledcích dezinformace a konspirační teorie. Přitom se na společnost valila už v minulosti kritika, bezprostředně po masové střelbě v Las Vegas jeho kanál YouTube na hlavní stránce opět propagoval videa s falešnými informacemi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Americká společnost Google představila nový design svého loga. Je to již pátá úprava loga od roku 1998, kdy internetový vyhledávač začal nabízet své služby.

Pokud jste si po střelbě v kostele v Texasu vyhledali jméno střelce "Devin Patrick Kelley", jako první výsledek dostanete odkaz na články Paula Josepha Watsona, člověka spojeného s ultrapravicí, který je přispěvatelem mnoha konspiračních webu, jako je InfoWars nebo Prison Planet. Podle Watsona byl Kelley členem antify, ačkoliv neměl svá tvrzení ničím podložená.

Google příspěvky od Watsona nejenže dal do kolonky "Hlavních událostí", což je nejspíš první věc, které si uživatel všiml. Několikrát Watsona propagoval i v panelu pro nejčtenější příspěvky na Twitteru. Vedle Watsona pak vyhledávač vyzdvihoval mylné informace o tom, že střelec Kelley konvertoval k islámu, byl to příznivec Bernieho Sanderse, nebo že vystupoval pod krycím jménem Samir Al-Hajeeda.

Nicméně podle potvrzených zpráv byl Kelley bývalým členem amerického letectva, který byl propuštěn za špatné a násilné chování. V minulosti byl souzen za domácí násilí, kterého se měl dopouštět na ženě a synovi, a policií byl znám jako agresor. Policie už na začátku vyloučila možnost, že by byl napojen na radikály, ačkoliv jeho motiv zůstává neznámý.

Propagace falešných zpráv pak měla reálné důsledky, mnoho politiků, kteří si přečetli zprávy od Googlu, pak několikrát použili špatné jméno útočníka, stalo se tak i v přímém přenosu. Například republikánský politik za Texas Vicente Gonzalez v živém vysílání televize CNN několikrát zopakoval jméno Sam Hyde, což se shoduje i se jménem známého televizního komika, kterého označil za útočníka zodpovědného za lidské životy.

Během lasvegaského masakru v říjnu vyhledávač propagoval zprávy o tom, že Stephen Paddock byl motivován svou opozicí a nenávistí vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, server YouTube zase na hlavní stránku připnul videa, která tvrdila, že střelba na koncertě v Las Vegas je falešná a že má jen v lidech vyvolávat strach. To pobouřilo hlavně přeživší a rodiny obětí.

Podle technických odborníků za to může špatně napsaný algoritmus, který využívají stránky jako Google, Youtube nebo Facebook. Nastavené algoritmy mají za úkol přinášet co nejvíce chytlavé titulky, které by mohly bát mezi lidmi populární. Bohužel co si lidé jednou přečtou na internetu, většinou tomu i věří a dlouho trvá je přesvědčit o opaku. Google se vyjádřil, že posílí lidskou práci, aby pracovníci měli napříště kontrolu nad tím, co se ve vyhledávání skutečně objevuje.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin a Trump přivítali obnovení dialogu svých zemí, setkání hodnotí kladně

16.07.2018 20:03 Helsinky - Prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin dnes na tiskové konferenci po svém…

Vztahy mezi Ruskem a USA jsou špatné, po summitu se snad změní, doufá Trump

16.07.2018 19:36 Helsinky - Americký prezident Donald Trump dnes prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem…

Putin dal americkému prezidentovi oficiální míč fotbalového šampionátu,…

16.07.2018 19:14 Helsinky – Na dnešní tiskové konferenci v Helsinkách se ruský prezident Vladimir Putin neopomněl…

Jednání s Trumpem bylo úspěšné a užitečné, pochvaloval si Putin. Mluvilo…

16.07.2018 19:01 Helsinky - Na rusko-americkém summitu, který se dnes konal v Helsinkách, panovala otevřená a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama