Terorismus je častější, přináší však méně obětí, uvádí statistika

New York - Statistiky amerického Institutu ekonomie a míru (IEP) nazvané Globální index terorismu ukázaly, že minulém klesl počet mrtvých při teroristických útocích o 13%. Rozdíl mezi lety 2016 a 2014 byl dokonce 22%.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Terorismus, ilustrační foto

Už druhý rok za sebou klesá počet zahynulých osob při teroristických útocích. Avšak počet zemí, kde k útokům došlo, se zvýšil na rekordních 77. Podle zprávy za to může fakt, že terorismus začínají čím dál více páchat jedinci, nikoli organizované skupiny.

Nehledě na zlepšující se tendenci v počtu obětí je rok 2016 s 25 673 mrtvými třetím nejhorším rokem od začátku tisíciletí, kdy IEP s výzkumem začala.

Téměř všechny teroristické útoky v minulém roce (94%) proběhly v Africe, na Blízkém východě, nebo v jihovýchodní Asii, přičemž institut zkoumal 163 světových států.

Tak jako v minulých letech počítá výzkum počet útoků v každé zemi, počet obětí, zraněných a vyčísluje škody. Výsledek se skládá z událostí v zemích za posledních 5 let.

Minulý rok na tom byl podle statistik nejhůře Irák, kde počet útoků i obětí vzrostl o 40%. Naopak v Nigérii se po zásahu proti skupině Boko Haram snížil počet obětí o 80%.

Výzkum však také naznačuje, že nejvyspělejší státy světa, které sdružuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, zažily nejhorší rok z pohledu terorismu od roku 1988 (když nebudeme počítat útok na USA v roce 2001). Zemřelo tu 265 lidí, přičemž téměř všechny útoky měla na svědomí teroristická organizace Islámský stát.

Česká republika se umístila v žebříčku, který ukazuje vliv terorismu v jednotlivých zemích, na 80. místě. Skončila tak lépe než např. Rusko, Německo, Spojené státy, Francie nebo Itálie.

Pouze 30 zemí ze sledovaných nebyly v minulém roce přímo nebo nepřímo ovlivněny terorismem. Mezi ně patří např. Norsko, Slovinsko, Litva, Vietnam nebo Severní Korea.

Celou zprávu a výzkum si můžete prohlédnout zde.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kubánský parlament schválil novou ústavu, přinese velké změny

22.07.2018 21:13 Havana - Kubánský parlament dnes schválil návrh nové ústavy, která má mimo jiné změnit strukturu…

Trump se na tiskovce s Putinem dopustil velezrady? Exšéf CIA se bude kvůli…

22.07.2018 19:45 Washington - Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu, konkrétně její právní výbor, si pozve ke…

Problém je ještě větší? Butinová měla v USA širší kontakty, než se…

22.07.2018 18:36 Washington - Agentura Reuters přišla s alarmující zprávou.. Ruska Marija Butinová vězněná ve…

Kdo drží moc ve Washingtonu? V pozadí kauzy ruské špionky je vlivná…

22.07.2018 17:51 Aktualizováno Washington - Washington a Moskva jsou momentálně ve stavu opětovné ostré výměny názorů kvůli…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama