Ráj turistů spálený na prach? Na Havaji se začaly dít věci, které lidé nepamatují

Honolulu - Havajské ostrovy se obávají o svoji bezpečnost. Spolu s rostoucím napětím mezi Severní Koreou a Spojenými státy se proto rozhodly aktivovat systém varování před raketovým útokem, který byl naposledy v provozu během studené války. Ten lidem nezaručí bezpečí, dá jim ale šanci na to se ukrýt a případný útok přežít.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Jaderný výbuch

Americký stát Havaj zavede systém varování před raketovým útokem, který nebyl v provozu od dob studené války. Za rozhodnutím o jeho opětovném spuštění stojí obavy z raketového útoku KLDR. Uvedl to deník The Independent.

První zkouška sirén se uskuteční 1. prosince a bude se konat jednou za měsíc. Systém bude využívat stávající technologii varování místních obyvatel před přicházejícím hurikánem nebo vlnou tsunami. Podle odborníků ale neposkytne civilistům příliš mnoho času na reakci.

Severokorejská raketa by totiž mohla doletět na Havaj za pouhých 20 minut, lidé by tak měli velmi málo času zareagovat. V případě útoku by systém varování obyvatelům poskytl jen asi 12 až 15 minut na to, aby se dostali na bezpečné místo. 

Obyvatelé Havaje dostali už dříve za úkol připravit se ve světle rostoucího napětí mezi USA a KLDR na jaderný útok. Úřady doporučily lidem, aby se připravili na útok stejným způsobem jako kdyby měly ostrovy zasáhnout tsunami nebo hurikán. Gene Ward, zástupce státu, řekl, že nechce být „alarmista", ale pouze chce, aby byli lidé připraveni.

Úřady uvádí, že současné odhady lidských ztrát na základě velikosti technologií severokorejských jaderných zbraní naznačují výbuch menší než 13 km v průměru, což by znamenalo, že přibližně 90 procent populace státu by v případě útoku přežilo.

Havaj a jeho 1,4 milionu obyvatel přitom chrání americké protiraketové systémy, úřady ale rozšířili vzdělávací program, ve kterém Havajce naučí, jak reagovat na jaderný útok, a jak se při něm zachovat. Tyto rady jsou už nyní obsahem vysílání televizních a rozhlasových stanic.

Lidem se mimo jiné doporučuje, aby se skryli v betonové budově a vzali si dostatek jídla a vody na nejméně alespoň 48 hodin, ideálně na dva týdny. Pro mnoho obyvatel jde přitom o doporučení, se kterým se setkávají vůbec poprvé. Havaj obývá velká část mladých lidí, kteří si studenou válku nepamatují a na manévry podobného rozsahu zkrátka nejsou připraveni.

Vern Miyagi, generálmajor v důchodu a úřadující ředitel Havajského úřadu pro mimořádné situace (HEMA), ale považuje jaderný útok za nepravděpodobný. pro NBC News řekl, že Havaj je "pravděpodobný cíl", protože je blíže k Severní Koreji než většina jiných částí Spojených států..

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kubánský parlament schválil novou ústavu, přinese velké změny

22.07.2018 21:13 Havana - Kubánský parlament dnes schválil návrh nové ústavy, která má mimo jiné změnit strukturu…

Trump se na tiskovce s Putinem dopustil velezrady? Exšéf CIA se bude kvůli…

22.07.2018 19:45 Washington - Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu, konkrétně její právní výbor, si pozve ke…

Problém je ještě větší? Butinová měla v USA širší kontakty, než se…

22.07.2018 18:36 Washington - Agentura Reuters přišla s alarmující zprávou.. Ruska Marija Butinová vězněná ve…

Kdo drží moc ve Washingtonu? V pozadí kauzy ruské špionky je vlivná…

22.07.2018 17:51 Aktualizováno Washington - Washington a Moskva jsou momentálně ve stavu opětovné ostré výměny názorů kvůli…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama