Rok 2018? Čeká nás vážně divoká jízda, přišlo varování

NÁZOR – Doznání Michaela Flynna může znamenat značné právní problémy pro amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho nejbližší okruh, soudí bývalý ruský diplomat Vladimir Frolov. Mezinárodněpolitický analytik v komentáři pro server Moscow Times ale konstatuje, že situace zřejmě nepoškodí již tak problematické americko-ruské vztahy.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Donald Trump

Nic zcela nového

Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem předně klesly na historické minimum, a je proto obtížné klesat hlouběji, pokud by obě strany nechtěly jít do války, což nechtějí, uvádí Frolov. Dodává, že vznesená obvinění a Flynnovo doznání navíc nepřinášejí nic zcela nového.

Věděli jsme, že FBI odposlouchávala Flynnovy rozhovory s ruským velvyslancem loni v prosinci – od FBI se čeká, že bude velvyslancův telefon monitorovat,“ vysvětluje analytik. Připomíná, že americké tajné služby také věděly, že Flynn s dnes již bývalým ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem debatoval o Obamových protiruských sankcích a pomáhal koordinovat ruskou odpověď.

Mnozí předpokládají, že Flynn v diskuzích o delikátních otázkách s cizí mocností nevystupoval na vlastní pěst, ale do jisté míry jménem Trumpovy kampaně, poukazuje bývalý diplomat. Podotýká, že nově odtajněné emaily Trumpova přechodného týmu a Flynnovo čestné prohlášení skutečně potvrzují, že jednal na rozkaz shora a zůstává pouze nejasné, zda ten přišel od Jareda Kushnera, viceprezidenta Mikea Pence či samotného Trumpa.

Trump sice popírá, že by o podstatě Flynnových rozhovorů s Kisljakem věděl, ale jeho tweet z 30. prosince 2016 vychvalující Putinovo rozhodnutí nevyhostit v odvetě americké diplomaty naznačuje opak, podotýká Frolov. Za novinku označuje jen zjištění, že právě Trumpova kampaň žádala Moskvu, aby situaci neeskalovala, čímž podrývala Obamovu politiku a porušila slib, že Trumpův přechodný tým nebude provádět zmatečné kroky vůči Rusku.

Je stále nejasné, zda měl Flynn příkaz říct ruské straně, že Trumpova administrativa na oplátku uvolní sankce kvůli zásahům do (amerických) voleb a zeslabí sankce kvůli Ukrajině,“ pokračuje zkušený diplomat. Připouští, že Flynnův rozhovor s Kisjakem mohl porušit Loganův zákon zakazující soukromým osobám vést zahraniční politiku, ale není podle něj zřejmé, zda se opatření vztahuje na členy prezidentova přechodného týmu či designovaného poradce pro národní bezpečnosti, především pokud by jednal na rozkaz zvoleného prezidenta.

Zajímavý je podle Frolova motiv uvedených rozhovorů, jelikož se zdá, že Trumpův tým se více než o Obamovy sankce staral o ruské zásahy do voleb, které by mohly zpochybnit Trumpovo vítězství, jak napsal bezpečnostní poradce Trumpa K. T. McFarland v emailu dalším členům přechodného prezidentského týmu. Tento email prozradil snahu Trumpovy kampaně zaměřit se na zlepšení vztahů s Moskvou, které byla považováno jako zásadní krok pro rozšíření amerických možností vůči Sýrii a Íránu, podotýká analytik. Dodává, že tato pozice je naivní, ale nikoliv nelegální.

Důkaz chybí

Není rovněž jasné, zda tajné vyjednávání Trumpova týmu s Moskvou o uvolnění sankcí a zlepšení vztahů představovalo součást dohody za tajnou ruskou pomoc při shromažďování špíny na demokratickou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou, uvádí odborník. Konstatuje však, že dokud Flynn či někdo jiný z Trumpova blízkého kruhu neposkytne nezpochybnitelný důkaz, příběh o ruském vměšování se nebude mít pro Trumpa žádné politické, natož právní důsledky.

Kisljak paradoxně poskytl Flynnovi alibi ohledně ruských zásahů, když odmítl požadavek Flynna s Kushnerem, aby Moskva zablokovala rezoluci Rady bezpečnosti OSN kritizující Izrael, kterou Obamova administrativa nechala projít, připomíná Frolov. Domnívá se, že bude důležité sledovat, jak Flynn do prosincových rozhovorů s Kisljakem angažoval Kushnera, který během jednání žádal o vytvoření tajného komunikačního kanálu mezi Moskvou a prezidentským přechodným týmem v ruském diplomatickém objektu.

Ačkoliv Kushnerův bizarní požadavek může být vysvětlen jeho nezkušeností v zahraniční politice, může také naznačovat již existující vztah mezi (Trumpovou) kampaní a Moskvou, který poskytuje kontext, jež by mohl dosahovat nelegální tajné operace,“ píše analytik. Soudí, že Flynnovo doznání, na jehož základě se dá očekávat další spolupráce s vyšetřovateli, může mít větší vliv v případu údajného maření spravedlnosti Trumpem než na kauzu ruských zásahů do voleb.  

Pokud vyšetřovatel Mueller dokáže, že Flynn ohledně svých telefonátů s ruským velvyslancem lhal FBI a jednal na prezidentův rozkaz a Trump si toho byl jasně vědom, byť tvrzení veřejné popíral, obvinění z maření spravedlnosti bude výrazně pravděpodobnější, míní Frolov. Dodává, že skutečným dopadem tohoto mnohovrstevnatého skandálu zatím zůstává eliminace jakékoliv šance na urovnání americko–ruských vztahů, a to alespoň do doby než vyšetřování dospěje k nějakému závěru.  

Není představitelné, že Trumpova administrativa změní přístup k Rusku při absenci větších změn v ruských postojích, navíc za situace kdy vyšetřovatelé hodnotí všechny emaily Trumpovy kampaně obsahující slovo „Rusko“, deklaruje vysloužilý diplomat. Dodává, že v roce 2018 nás čeká „divoká jízda“.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mladá dívka se stala milionářkou, k penězům přišla úplnou náhodou

21.07.2018 21:33 Boston (USA) - Šestadvacetiletá Američanka Ellen Flemingová se stala na několik minut milionářkou.…

Putinův dar Trumpovi prověřují americké tajné služby

21.07.2018 18:49 Washington - Fotbalový míč s emblémem mistrovství světa, který věnoval ruský prezident Vladimir…

Bouře ve Vietnamu si vyžádala nejméně 20 mrtvých

21.07.2018 18:26 Hanoj - Dvacet mrtvých si vyžádala tropická bouře Son Tinh, která zasáhla sever Vietnamu.

Trump běsní. Nahrávku hovoru s Cohenem má za neslýchanou

21.07.2018 17:17 Washington - Za neslýchané a nezákonné má americký prezident Donald Trump jednání exprávníka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama