Ruský vliv na americké prezidentské volby? Vyšetřování stálo miliony dolarů

Washington - Spojené státy měly a stále mají podezření, že Rusko se vměšovalo do prezidentských voleb v roce 2016 a že mohlo ovlivnit jejich výsledek. Proto před časem zahájilo vyšetřování, které mělo potvrdit, nebo vyvrátit teorii. Dnes Ministerstvo spravedlnosti USA oznámilo, na kolik vyšetřování vyšlo. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Peníze, zlato

Náklady na tým amerického federálního prokurátora Roberta Muellera, který vyšetřoval možný zásah Ruska do amerických prezidentských voleb v roce 2016, se vyšplhaly na hranici 3,2 milionů amerických dolarů (zhruba 75 milionů korun). Tento fakt uvedla agentura Reuters s odkazem na Ministerstvo spravedlnosti Spojených států.

Zpráva uvádí, že tato suma byla rozdělena a utracena v době mezi polovinou května a koncem září tohoto roku. Peníze byly použity na výplaty 17 právníků, agentů FBI a technických pracovníků.

Mueller zveřejnil první výsledky šetření koncem října. Obvinění v tomto případě - Paul Manafort, šéf kampaně Donalda Trumpa, a jeho obchodní partner Rick Gates - byli z 12 trestných činů, včetně spiknutí proti Spojeným státům, praní špinavých peněz a neplacení daní. Nicméně ani jeden z těchto mužů není přímo spojen s ruským ovlivněním voleb.

Dne 18. května tohoto roku byl jmenován Robert Mueller, bývalý pracovník amerického Ministerstva spravedlnosti a bývalý ředitel FBI, zvláštním poradcem, který měl za úkol dohlížet na vyšetřování "pokusů ruské vlády zasáhnout do prezidentských voleb v roce 2016".

Americký prezident Donald Trup uvedl, že Muellerovo vyšetřování vyloučí existenci "tajné dohody" mezi členy jeho volební kampaně a zahraniční mocností. Později označil jmenování Muellera federálním prokurátorem a jeho vyšetřování za "hon na čarodějnice".

Vyšetřování, které začalo v květnu tohoto roku, se nejspíš konce brzo nedočká. Podle právního experta CNN Jeffreyho Toobina práce Muellerova týmu zdaleka nedospěla k závěru, naopak se potáhne ještě dlouho i v příštím roce. Dle jeho názoru budou nyní zasaženy osoby menšího významu, u nichž se očekává spolupráce výměnou za nižší tresty s cílem utáhnout smyčku kolem mnohem významnějších osobností. Konání nejbližšího soudního procesu pak odhadl nejdříve za půl roku až rok.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

350 deníků se sešikovalo proti Trumpovi, vydají úvodníky na obranu tisku

16.08.2018 10:08 Aktualizováno New York - List The Boston Globe minulý týden vyzval deníky v USA, aby odsoudily "špinavou válku"…

Počasí má zásadní vliv na kriminalitu na celém světě. Co se stane, když se…

16.08.2018 10:06 O tom, že počasí ovlivňuje lidské tělo i psychiku jedince, toho bylo napsáno už hodně. Tentokrát se…

Restaurace nabízela nechutnou specialitu, to už bylo moc i na Mexičany

16.08.2018 08:22 Mexiko - Restaurace s názvem México en tu paladar v centru mexické metropole nabízela jako…

Nejchudší prezident na světě odmítl penzi, stačí mu skromná farma

16.08.2018 07:50 Montevideo - Bývalý gerilový bojovník José Mujica (83), který stál v čele Uruguaye v letech 2010 až…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama