Zimní olympijské hry v ohrožení? Kvůli bezpečnosti by se jich nemuseli zúčastnit ani američtí sportovci

Soul - Kvůli dopingové aféře byli nedávno ze soutěže vyloučení ruští atleti, nyní hrozí, že by i američtí sportovci měli zůstat doma. Důvodem přitom není chybějící fair play, ale právě vyhrocená situace na Korejském poloostrově. Americké úřady se bojí o bezpečnost svých reprezentantů a tvrdí, že ochránit je v Soulu by bylo příliš složité.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Americká sjezdařská hvězda Lindsey Vonnová

Americká ambasadorka pro OSN Nikki Haleyová znejistila fanoušky poté, co naznačila, že jejich oblíbení sportovci by se nemuseli zúčastnit Zimních olympijských her 2018 konaných v Jižní Koreji. "Situace na poloostrově vyžaduje naši plnou pozornost, musíme být přesvědčení o bezpečnosti, než tam své lidi vyšleme," řekla Nikki Haleyová.

Ambasadorka také řekla, že ještě ve věci není rozhodnuto, ale ať je to otázka ohledně Soulu nebo Jeruzalému, Spojené státy musí mít jistotu, že jejich občanům se nic nestane. Podle Haleyové se situace kolem Severní Koreji mění každý den, proto zákaz sportovcům odcestovat na Olympijské hry může být vydán na poslední chvíli.

Zimní olympijské hry 2018 by se měly konat v jihokorejském městě Pchjongčchang, který se nachází pouze 80 kilometrů od demilitarizované zóny. Již dříve se objevily zvěsti o tom, že Severní Korea by se mohla pokusit narušit průběh her. Soul se snaží dlouhodobě zklidnit situaci a dokonce KLDR nabídla, že by se obě země mohly zapojit do hostování her společně.

Na dotaz, zda je podle Haleyové bezpečné vyslat sportovce do Soulu, odpověděla diplomatka: "Amerika je svobodná země a my jsme na to pyšní, nebudeme neustále žít ve strachu. Nicméně naším cílem zůstává opatrnost, proto budeme na toto téma na politické úrovni ještě hodně krát řešit."

Spojené státy americké však nejsou jediné, které zvažují neúčast na Olympiádě. V září oznámil francouzský ministr pro sport, že pokud bude napětí kolem KLDR eskalovat, pak tam nepojedou ani francouzští sportovci. Ti jsou však podle posledních zpráv přesvědčeni, že se nakonec Olympiády zúčastní a nepodceňují tak tréninky.

Soul nicméně svět ubezpečuje v tom, že uspořádá "ty nejbezpečnější hry v historii". Vláda již navýšila počet aktivních bezpečnostních jednotek ve městě dvakrát, má i speciálně vytrénovaný tým na kybernetickou bezpečnost. Severní Korea je ohledně her zatím potichu, trochu nervozity však přidal i pár krasobruslařů Ryom Tae-ok a Kim Ju-sik. Ti jsou jedinými severokorejskými sportovci, kteří se klasifikovali na Olympijské hry. Pár se však od té doby na veřejnosti neobjevil a nepodal ani registraci do her, předpokládá se tedy, že Severní Korea žádné sportovce nevyšle.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Imigrační systém USA nevpustil do země Javiera Solanu, bývalého šéfa NATO

25.06.2018 10:57 Madrid - Exšéf diplomacie Evropské unie a někdejší generální tajemník NATO Javier Solana nedostal…

USA se zmítají v opioidové krizi, nebezpečný fentanyl putuje z Číny

25.06.2018 10:10 Peking/Washington - Americký prezident Donald Trump loni v listopadu během státní návštěvy v…

Merkelová se může jít zahrabat? Nejmocnější žena planety mění svět jak ho…

25.06.2018 09:54 Washington - Mocný nerovná se automaticky slavný. Mnoho lidí ovládá miliardová impéria nebo…

Městečko přišlo o všechny policisty, jsou obviněni z účasti na vraždě

25.06.2018 07:29 Mexiko - Mexické městečko Ocampo přišlo o celý policejní sbor, který čítal 27 členů. Všichni byli v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama