Otřes v USA, Trump se přepočítal: Senátorem za jižanský stát byl zvolen demokrat

Montgomery - V ostře sledovaných volbách do Senátu USA v Alabamě zvítězil demokratický kandidát Doug Jones (63). Porazil republikána z konzervativního křídla strany Roye Moorea (70), kterého podpořil i prezident Donald Trump. Alabamské senátorské křeslo se uvolnilo letos v únoru poté, co se jej vzdal po svém jmenování ministrem spravedlnosti Jeff Sessions.

Přidejte svůj názor

Federální Kongres Spojených států amerických

Americká média v prvních reakcích hodnotí Mooreovu porážku i jako porážku šéfa Bílého domu. Za posledních 25 let Alabamu v Senátu žádný demokrat nezastupoval. Moore zatím odmítl prohru uznat s tím, že dosavadní výsledky jsou příliš těsné. Jones vede o 22.000 hlasů, tedy asi o 1,5 procenta. "Ještě není hotovo," řekl Moore svým příznivcům a připomněl, že podle alabamského zákona jsou hlasy automaticky přepočítány, pokud je rozdíl mezi oběma kandidáty menší než půl procenta. Předseda volební komise ale AP řekl, že to nejspíš nebude tento případ.

Republikáni ve stočlenném Senátu drželi dosud 52 křesel a ztráta alabamského mandátu tuto většinu zmenší na kritickou hranici. Trumpovi se tak dál komplikuje možnost prosazování programu.

"Vždy jsem věřil, že obyvatele Alabamy více věcí spojuje, než rozděluje," řekl Jones příznivcům, kteří se shromáždili v jeho štábu a na pódiu jej přivítali bouřlivými ovacemi.

zdroj: YouTube

Jonese doprovází pověst bývalého federálního prokurátora, který nemilosrdně stíhal výstřelky rasistů. Moore byl naopak dvakrát odvolán z funkce vrchního soudce státu Alabama za nerespektování výroků vyššího soudu. Nyní čelí obvinění ze sexuálních útoků proti devíti ženám, jichž se měl dopustit v 70. až 90. letech minulého století.

"Blahopřeji Dougovi Jonesovi k tvrdě vybojovanému vítězství," napsal v reakci na výsledek voleb na twitteru prezident Trump, který ještě nedávno Jonese na twitteru označil za "loutku". Republikáni podle něj budou mít brzy šanci získat zpět jeho křeslo. "Nikdy to nekončí," dodal prezident. Jones by měl senátorem zůstat až do roku 2021.

Konzervativní média spoléhala na to, že republikáni v ryze jižanském státě pro demokrata hlasovat nikdy nebudou. Podle prvních komentářů amerických médií se ale Trump a jeho příznivci zjevně přepočítali. "Je to zemětřesení," citovala televize CNN na svém webu zdroj z Bílého domu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův tým je po Helsinkách v depresi. Hrozí hromadný úprk poradců z…

20.07.2018 15:58 Washington - Řada lidí z prezidentského týmu Donalda Trumpa zvažuje urychlený odchod. Po tiskovce v…

Kdo může za bídu Palestinců? Trumpův zeť svým článkem přilil olej do ohně

20.07.2018 14:21 Washington - Zeť amerického prezidenta Jared Kushner, americký velvyslanec v Izraeli David Friedman…

Trump pozval Putina k podzimní návštěvě USA? Rusko zatím mlčí

20.07.2018 12:16 Moskva - Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na twitteru napsal, že už se těší na další…

Putin navrhl Trumpovi referendum o Donbasu? Ukrajina je značně nervózní

20.07.2018 12:01 Aktualizováno Washington/Moskva/Kyjev - Ruský prezident Vladimir Putin během summitu v Helsinkách svému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama