Riziko války se zvětšuje, dochází nám čas? Bývalý důstojník varuje před útokem na KLDR

NÁZOR - Nejmenovaný severokorejský vládní představitel v polovině října sdělil televizi CNN, že KLDR hodlá před zahájením diplomatických jednání s Trumpovou administrativou vyslat jasný signál, že země má spolehlivé obranné i útočné prostředky, aby čelila jakékoliv agresi ze strany USA, připomíná Daniel L. Davis v komentáři pro server National Interest. Bývalý podplukovník americké armády, který nyní působí jako bezpečnostní analytik v think tanku Defense Priorities dodává, že severokorejská zpráva měla mít dvě fáze.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Série protiamerických propagandistických plakátů proti USA

Fatální irácká zkušenost

V první fázi se počítalo s úspěšným předvedením mezikontinentální balistické rakety schopné zasáhnout východní pobřeží USA, v druhé pak s testem jaderné zbraně v atmosféře, poukazuje analytik. Dodává, že první krok KLDR očividně splnila, když 29. listopadu otestovala střelu Hwasong-15, na což reagoval Trumpův poradce pro národní bezpečnost varováním, že riziko války se každý den zvyšuje.

"Přibližujeme se vojenskému konfliktu. Dochází nám čas," cituje Davis reakci senátora Lindseyho Grahama věštící začátek možné války. Konstatuje, že pokud je důvodem k válce předpoklad, že KLDR získala schopnost udeřit na USA jadernou zbraní - nikoliv skutečný odpal takové zbraně -, pak by atomový test v atmosféře válku opravdu mohl rozpoutat, ale Kim Čong-un se zároveň může domnívat, že právě taková demonstrace je nezbytná k přežití jeho režimu.

Severokorejští představitelé věří, že fatální slabostí Saddáma Husajna v letech 1991 a 2003 byla neschopnost odradit Spojené státy od invaze, vysvětluje odborník s tím, že pokud by Saddám měl v té době jaderné zbraně, mohl se bránit hrozbou jejich použití vůči invazním jednotkám či USA samotným. Dodává, že Kim tedy může demonstraci spolehlivé rakety a funkční jaderné hlavice považovat za cestu k zamezení americkému útoku.

Pokud by však Trump naslouchal svým poradcům z řad jestřábů a nařídil preventivní úder, mohl by Pchjongjang vyprovokovat k nasazení již existujících prostředků - jaderných raket středního doletu - proti americkému území či v zahraničí rozmístěným vojákům, obává se analytik. Soudí, že je dobré mít na paměti rok 1962, kdy vrcholní vojenští představitelé radili americkému prezidentu Kennedymu zahájit preventivní úder, než se sovětské rakety na Kubě stanou operativními, přičemž netušili, že SSSR již má na ostrově funkční střely schopné zničit jakékoliv město na jihu USA.

"Pokud by tehdy Kennedy naslouchal jestřábům a schválil preventivní úder, mohlo to dobře vyprovokovat Moskvu k zahájení jaderné války na území Spojených států a zničení některých amerických měst v odvetě," zdůrazňuje Davis. Podotýká, že ani dnes americké tajné služby nevědí, kolika funkčními raketami KLDR již disponuje, a pokud tedy bude Trump naslouchat jestřábům a nařídí preventivní útok, americké občany může postihnout jaderná katastrofa, které se vyhnul Kennedy.

Američané musejí znát cenu války

V sázce může být sotva více - taková válka by přinesla ohromné ztráty, proto o ní nemůže rozhodnout jeden člověk, soudí analytik. Dodává, že jediným orgánem, který může vyhlásit válku, je v USA Kongres, a tak je maximálně důležité, aby začal okamžitě jednat o této otázce, dokud je čas bedlivě zvážit, jakou akci podpoří a co označí za spouštěč vojenské operace proti KLDR. "Je to samotné držení zbraní, nebo bychom měli zaútočit, pouze abychom odvrátili bezprostřední útok?" ptá se Davis. Připomíná, že veškeré analýzy ukazují funkčnost odstrašování, a tudíž by vojenská síla měla být jen poslední možností.

Senátor Graham a jeho spojenci věří, že cena za preventivní válku je přijatelná, uvádí bývalý voják. Odkazuje nicméně na slova politologa Barryho Posena, podle něhož by i nasazení malého množství jaderných zbraní v KLDR přineslo "pekelné důsledky", ze Spojených států by se na desetiletí, ne-li staletí stal mezinárodní vyvrhel, příslušníci ozbrojených sil by klidně mohli odmítat provést rozkaz k takovému útoku, a ze strategického, humanitárního a ústavního hlediska by tak první jaderný úder neměl být vůbec na stole, pokud nepůjde o zmaření bezprostředního severokorejského útoku.

Eventualita, že se válka s KLDR zvrhne v jadernou, by měla takové důsledky, že Kongres nemůže svěřit takové rozhodnutí jediné osobě a Amerika musí debatovat alespoň o dvou možných přístupech, opakuje Davis. Vysvětluje, že na jedné straně stojí odstrašování a diplomacie založené na ohromné americké konvenční i jaderné převaze, na druhé pak preventivní válka, která by znamenala katastrofu, stála stovky tisíc životů, závažně poškodila světovou ekonomiku i americkou prosperitu a navždy změnila geopolitiku - což by nakonec mohlo být klidně použito proti Jižní Koreji i Spojeným státům.

"Lidé v této zemi si zaslouží slyšet prezidenta argumentovat veřejně a následně své volené zástupce otevřeně diskutovat o rozumnosti takového kurzu," píše expert. Doplňuje, že Američané musejí být upozorněni na rizika, která mají podstoupit, jelikož potenciální cena jaderné války je natolik děsivá, že ji nemohou nést lidé, kteří si jí nebyli vědomi.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpova zrada, druhá Jalta? Profesor koriguje americká média

18.07.2018 02:05 Aktualizováno NÁZOR - Před jednáním amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem…

VIDEO: Američané jsou tupí? Po tomhle videu už nebudete mít pochybnosti

17.07.2018 22:04 Aktualizováno Většina z nás jistě ví, že Afrika je kontinent a leží pod Evropou. Když byste měli naopak…

Trump se vykrucuje? Kontroverzní výrok o Rusku vysvětlil přeřeknutím

17.07.2018 21:55 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump dnes zopakoval, že má plnou důvěru v tajné služby USA…

Trumpova tiskovka s Putinem? Příšerné a neamerické, spustila Albrightová

17.07.2018 19:48 Washington - Ke kritikům prezidenta USA Donalda Trumpa za jeho pondělní tiskovou konferenci s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama