Iniciátoři rezoluce o Jeruzalému oslavují, Trump by prý měl změnit své rozhodnutí

New York - Velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová ocenila všechny státy, které během dnešního hlasování v OSN o rezoluci k Jeruzalému byly proti, případně se jako například Česká republika zdržely. Izrael s rezolucí nesouhlasí, naopak palestinské vedení ji považuje za své vítězství. Rezoluce, která není právně závazná, vyzývá země, aby nestěhovaly do Jeruzaléma své diplomatická zastoupení.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Izrael, Jeruzalém

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle agentury Reuters očekává, že jeho americký protějšek Donald Trump bez průtahů odvolá své nešťastné rozhodnutí přestěhovat americkou ambasádu do Jeruzaléma. Erdogan dodal, že rezoluce si získala obrovskou podporu.

Deník The Independent však poznamenal, že vítězství Palestinců nemá takový lesk, v jaký iniciátoři doufali. Před hlasováním totiž někteří diplomaté hovořili o nejméně 150 či až o 160 hlasech, ve skutečnosti pro zvedlo ruku 128 států. K hlasování se navíc vůbec nedostavilo 21 zemí.

I tak ale Palestinci rezoluci oslavují. Šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás považuje přijetí rezoluce za vítězství Palestiny. Palestinské radikální hnutí Hamás hlasování v OSN označilo za krok správným směrem a ránu Trumpovi a jeho nátlaku.

„Oceňujeme ty země, které se v OSN nesnížily k nezodpovědné cestě," napsala na twitteru Haleyová. V tweetu rovněž uvedla výčet devíti zemí, které hlasovaly proti rezoluci, a 35 států, které se zdržely. Haleyová před hlasováním varovala, že Spojené státy si budou chování zemí pamatovat, až od nich dostanou žádost o poskytnutí finanční pomoci.

Tento postoj Washingtonu kritizoval íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, který jej označil za gaunerské vydírání. Na twitteru napsal, že Valné shromáždění OSN dnes řeklo 'ne' nátlaku Trumpova režimu.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpova zrada, druhá Jalta? Profesor koriguje americká média

18.07.2018 02:05 Aktualizováno NÁZOR - Před jednáním amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem…

VIDEO: Američané jsou tupí? Po tomhle videu už nebudete mít pochybnosti

17.07.2018 22:04 Aktualizováno Většina z nás jistě ví, že Afrika je kontinent a leží pod Evropou. Když byste měli naopak…

Trump se vykrucuje? Kontroverzní výrok o Rusku vysvětlil přeřeknutím

17.07.2018 21:55 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump dnes zopakoval, že má plnou důvěru v tajné služby USA…

Trumpova tiskovka s Putinem? Příšerné a neamerické, spustila Albrightová

17.07.2018 19:48 Washington - Ke kritikům prezidenta USA Donalda Trumpa za jeho pondělní tiskovou konferenci s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama