Chystá Trump tvrdý přístup vůči muslimům? Američané se chtějí pojistit, zakážou právo šária

Washington - Celkem 23 návrhů o omezení či přímém zákazu praktikování práva šária bylo podáváno v 18 amerických státech. Vlna antiislámu se šíří Spojenými státy poté, co prezident Donald Trump dal jasně najevo, že se mu muslimové v zemi zrovna dvakrát nezamlouvají. Kritikové argumentují, že se prezident snaží šířit nenávist a dává tak prostor pravicovým extrémistům.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Donald Trump

Jenom v roce 2017 bylo podáno 23 návrhů, které chtějí ústavně zakořenit a pojistit se do budoucnosti, že právo šária nebude na území USA nikdy praktikováno. Celkový počet protiislámských zákonů tak stoupl od roku 2010 na 217 stížností v celkem 48 amerických státech. Snahy však procházejí překážkami, základní americký zákoník je obsažen už přímo v ústavě, a tu jen tak snadno změnit nelze.

Šária je systém islámského náboženského práva odvozený z náboženských zásad islámu, zejména z Koránu a hadísů. Šaría není jako sekulární právní systém, protože zároveň dává věřícímu návod, jak žít v soukromém životě podle islámu. Původně se zabýval vztahem člověka k Alláhovi a vztahem člověka k člověku, a až potom začaly na základě potřeby chalífátu vznikat právní odvětví regulující vztah člověka a společnosti, jako je například trestní právo.

Islám po věřících chce, aby tradici šária dodržovali vždy a ve všech státech, kde žijí, bez ohledu na místní zákoník. Některé aspekty šária jsou však v rozporu s mnohými zákoníky ve světě. Šaría je základem pro zákony ve většině islámských států, tyto zákony určují práva žen například v otázkách manželství, rozvodu a svěření dítěte do péče. Právo šaría vybízí k domácímu násilí na ženách, pokud má manžel podezření na neposlušnost, neloajálnost, rebélii či špatné chování své manželky, a podobně.

Problém s americkými návrhy je však v tom, že podle kritiků už současný systém je dostatečný k tomu,aby se zabránilo porušení amerického práva. Čím více návrhů proti šária se podá, tím víc to vypadá jako diskriminace jedné náboženské skupiny, což je samo o sobě proti ústavě USA.  Všechny letošní návrhy byly navíc podány členy republikánské strany.

Samotný prezident Donald Trump je známý svou pochybovačností vůči muslimům. Již jako prezidentský kandidát navrhl, aby se všem muslimům zakázal vstup do USA, později jako hlava státu se mu podařilo omezit migraci osob z některých arabských a muslimských zemí, kde podle něj číhá největší nebezpečí terorismu.

Protiislámské hnutí začalo v USA naplno poté, co v Manhattanu v New Yorku otevřeli islámské centrum. Demonstranti tehdy požadovali, aby město zůstalo i nadále zónou bez mešit. Tehdy však protesty vedli hlavně pravicoví extrémisté, což pobouřilo většinu společnosti. Dnešní návrhy zákony se snaží právem šária příliš nezabývat, obecně se představují jako návrhy pro ochranu demokracie.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejtajnější a nejúčinnější zbraň Američanů? Sovětům se ji podařilo dvakrát…

14.08.2018 15:36 Špionáž je obor lidské činnosti, která je obestřena největšími mýty a oparem tajemství. Vedle…

Pozastavení smlouvy o otevřeném nebi? USA se dostaly do křížku s Ruskem

14.08.2018 11:53 Moskva/Washington - Moskva s nelibostí rozhodnutí USA zmrazit spolupráci s Ruskem v rámci Smlouvy o…

Avokádo jako symbol luxusu. Exotickému zboží ohrožuje Trumpova politika

14.08.2018 10:20 Washington - Avokádové toasty a drahé ovocní šťávy jsou posledním hitem dnešních kaváren. Ceny na…

Rusko po summitu v Helsinkách očekávalo vstřícnost USA, přepočítalo se

14.08.2018 10:01 Washington - Ruské vedení bylo podle CNN potěšeno průběhem summitu v Helsinkách. Kreml prý ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama