Ruské ovlivňování voleb v USA: Jak to začalo? Americký deník přinesl šokující odpověď

Washington - Výsledky amerických prezidentských voleb v roce 2016 prý měly být ovlivněny ruskými tajnými službami. Od začátku tohoto roku se vyšetřuje, zda jsou podezření skutečně oprávněná. Až nyní však vypluly na povrch překvapivé okolnosti začátku vyšetřování. O tom informoval americký deník New York Times.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Donald Trump a Hillary Clintonová

Washington zahájil vyšetřování „ruské intervence“ ve volbách v USA v roce 2016 poté, co poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa v otázkách zahraniční politiky George Papadopoulos "ve velmi podnapilém stavu" řekl australskému diplomatovi o tom, že podle jeho informací má Moskva kompromitující informace na kandidátku Demokratické strany Hillary Clintonovou.

Tento příběh pro New York Times potvrdili nezávisle na sobě čtyři bývalí i současní diplomaté.

Setkání Papadopoulose s diplomatem z Austrálie se podle jejich slov událo v jednom z londýnských barů. Kdy přesně se to stalo, New York Times neuvádí.

Deník rovněž neuvádí, jak přesně zněla slova, která prezidentův poradce bývalému diplomatovi řekl. Zdůrazňuje však, že zhruba tři týdny před setkáním bylo Papadopoulosovi sděleno, že v Moskvě existují "tisíce údajně ukradených dopisů", které by mohly poškodit kampaň Clintonové.

Následně se informace, kterou sdělil Papadopoulos Australanovi, dostala do rukou FBI. Podle zdrojů k tomu došlo poté, co "australští představitelé sdělili informace svým americkým kolegům".

Podle nich FBI ihned poté zahájilo vyšetřování. To se podle New York Times stalo "jedním z nejlépe střežených tajemství ve Spojených státech".

Diplomaté, kteří promluvili pro NYT však tvrdí, že americká agentura měla k dispozici kromě slov Papadopoulose i informace od "spřátelených vlád včetně těch ve Spojeném království a Nizozemsku". Kromě toho vyvolala obavy rovněž služební cesta dalšího Trumpova poradce Cartera Page do Moskvy.

Připomeňme, že Spojené státy měly a stále mají podezření, že Rusko se vměšovalo do prezidentských voleb v roce 2016 a že mohlo ovlivnit jejich výsledek. Proto před časem zahájilo vyšetřování, které mělo potvrdit, nebo vyvrátit teorii.

Vyšetřování, které začalo v květnu tohoto roku, se nejspíš konce brzo nedočká. Podle právního experta CNN Jeffreyho Toobina práce Muellerova týmu zdaleka nedospěla k závěru, naopak se potáhne ještě dlouho i v příštím roce. Dle jeho názoru budou nyní zasaženy osoby menšího významu, u nichž se očekává spolupráce výměnou za nižší tresty s cílem utáhnout smyčku kolem mnohem významnějších osobností. Konání nejbližšího soudního procesu pak odhadl nejdříve za půl roku až rok.

Vstupte do diskuze (40)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump hrozí Číně dalšími cly, Peking si to nenechá líbit

19.06.2018 11:11 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump požádal Úřad obchodního zmocněnce USA o vyčlenění…

Trump ještě víc přitvrdí. Rada Bílého domu chystá nové tažení proti…

19.06.2018 10:30 Washington - Podle informací serveru Politico připravuje Bílý dům několik dalších kroků k omezení…

USA a Jižní Korea neuspořádají srpnové manévry

19.06.2018 02:20 Washington - Spojené státy a Jižní Korea neuspořádají tradiční srpnové rozsáhlé manévry. Oznámila…

Návrat na Měsíc nebo válka ve vesmíru? Pentagon vytvoří sekci vesmírných…

18.06.2018 22:24 Washington - Americké ministerstvo obrany vytvoří nezávislou sekci vesmírných sil, která bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama