Trump jen blafuje vyhrožováním Severní Koreji, může nás to ale zničit, varuje americký server

Washington - Americký prezident Donald Trump nehýří zrovna diplomatickou rétorikou vůči Severní Koreji a jejímu lídrovi Kim Čong-unovi. Jeho slova však nejsou míněna vážně. I tak však mohou znamenat pro Spojené státy zkázu. S takovým názorem přišel americký politický server Foreign Policy.

Přidejte svůj názor

Donald Trump

Podle článku na americkém serveru Foreign Policy (FP) byl celý minulý rok ve znamení výhrůžek jadernou válkou. Autor se odvolává na deník Daily Telegraph, jejímž redaktorům bylo od tří bývalých nebo současných spolupracovníků Donalda Trumpa řečeno, že na stole byl útok na Severní Koreu.

Politický server soudí, že je pravděpodobné, že Trumpův úřad měl na mysli vojenský úder na symbolická severokorejská místa jako pomstu za raketové testy KLDR. Stejným způsobem Američané postupovali se syrskými vojenskými letišti poté, co se v blízkovýchodní zemi používaly chemické zbraně.

I přesto si FP myslí, že Trump pouze blafuje. Podle serveru si americký prezident vypůjčil sovětskou frázi a ve skutečnosti jen chce, aby "hrnce a pánve chrastily". Státník prý jen doufá, že takovým postojem vystraší severokorejského a čínského vůdce. "Přitom právě tohle nás může zabít," píše se v příspěvku.

"Nikdo v okruhu Donalda Trumpa, vůbec nikdo, nemá ani tušení, tak vyřešit severokorejský problém. Zato vědí, co rád slyší jejich šéf. A ten rozhodně nechce v amerických televizích slyšet, že neexistuje žádný plán. Přitom i Stephen Bannon (bývalý poradce Donalda Trumpa - pozn. red.) poznamenal: 'Tady není použitelné žádné vojenské řešení. Dostali nás.'," pokračuje článek.

Autor se domnívá, že dokud bude záviset výše mzdy úředníků ve vládě Donalda Trumpa na nechápání, tak nikdo nebude chtít přijmout fakt, že se Severní Korea stala jadernou velmocí.

Dalším americkým bludem má být čínský postoj. Trumpův tým si zřejmě myslí, a není jediný, že když Spojené státy zmáčknou Severní Koreu, Peking s tím něco udělá, aby nedošlo ke katastrofě.

Čína tu však není pro to, aby řešila americké problémy. Jak poznamenává jeden z nepřehlíženějších odborníků na danou oblast Gregory Kulacki, Čína se sama obává toho, že Trump myslí svá slova vážně. Obava tedy rozhodně nenaznačuje, že by byl Peking připraven případně zasáhnout.

Podle PF jsou v současné chvíli Spojené státy v roli autora knihy, kterému se příběh podařil zamotat natolik, že potřebuje nějakého "deus ex machina", aby situaci za něj vyřešil. V americkém případě je to právě Čína. Ta však nijak nereaguje. A tak řeči o válce stále pokračují.

Jestliže Donald Trump skutečně splní svá prohlášení a na Severní Koreu zaútočí, Kim Čong-un nepochybně odpoví. To bude znamenat tisíce mrtvých Američanů, a to jen kvůli jednomu chybnému rozhodnutí. Ani pokračující výhrůžky nezaručují Američanům bezúhonnou budoucnost.

Server PF se domnívá, že nejpravděpodobnější scénář zahrnuje průlez rokem 2018 bez jaderné války. "Třeba pak někdo vydá vzpomínky o tom, jak každý den probíhala bitva o zastavení nějakého šílence, který by zmáčkl červené tlačítko," uzavírá článek.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kubánský parlament schválil novou ústavu, přinese velké změny

22.07.2018 21:13 Havana - Kubánský parlament dnes schválil návrh nové ústavy, která má mimo jiné změnit strukturu…

Trump se na tiskovce s Putinem dopustil velezrady? Exšéf CIA se bude kvůli…

22.07.2018 19:45 Washington - Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu, konkrétně její právní výbor, si pozve ke…

Problém je ještě větší? Butinová měla v USA širší kontakty, než se…

22.07.2018 18:36 Washington - Agentura Reuters přišla s alarmující zprávou.. Ruska Marija Butinová vězněná ve…

Kdo drží moc ve Washingtonu? V pozadí kauzy ruské špionky je vlivná…

22.07.2018 17:51 Aktualizováno Washington - Washington a Moskva jsou momentálně ve stavu opětovné ostré výměny názorů kvůli…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama