Trump označil jednání mezi oběma Korejemi za dobrou věc

Washington - Americký prezident Donald Trump se dnes vůbec poprvé pozitivně vyjádřil k aktuální možnosti jednání mezi KLDR a Jižní Koreou.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA

Trump, který dosud šířil převážně ostrá prohlášení na adresu severokorejského vůdce Kim Čong-una, označil rozhovory za "dobrou věc". Zároveň připsal zásluhu za tento posun svému tvrdému přístupu vůči severokorejskému režimu.

"Vážně si někdo myslí, že by v tuto chvíli probíhala mezi Severní a Jižní Koreou jednání a dialog, kdybych nebyl rozhodný, silný a ochotný použít naši totální sílu proti Severu," napsal dnes Trump na twitteru s dovětkem, že "rozhovory jsou dobrá věc".

Pentagon následně potvrdil předchozí informaci Soulu, že Spojené státy odloží pravidelné společné vojenské cvičení s Jižní Koreou na dobu po únorové olympiádě v Pchjongčchangu. "Ministerstvo obrany podporuje rozhodnutí prezidenta a to, co je v nejvyšším zájmu korejsko-americké aliance," citovala agentura AP mluvčího Pentagonu plukovníka Roba Manninga.

Mezi únorem a dubnem se každoročně konají vojenské manévry zvané "Foal Eagle", které testují připravenost armád USA a Jižní Koreje. Americký ministr obrany Jim Mattis dnes uvedl, že k nim dojde někdy po ukončení nadcházející zimní paralympiády. Ta se bude konat od 9. do 18. března. Za odkladem cvičení podle ministra obrany nestojí nic než logistické obavy.

Mattis zároveň připsal novou ochotu Pchjongjangu jednat s Jižní Koreou o mezinárodnímu tlaku na severokorejský režim. Je ale podle něj příliš brzy na hodnocení významu tohoto gesta. "Moc velký význam bych tomu nepřipisoval, protože nevíme, zda jde o skutečnou olivovou ratolest," řekl Mattis.

O naději na zlepšení napjatých poměrů mezi oběma znepřátelenými částmi Korejského poloostrova se mluví od novoročního Kimova projevu, v němž nabídl Soulu vzájemné sblížení a jednání o účasti severokorejské delegace na únorové zimní olympiádě, která se uskuteční právě v sousední zemi.

K USA však v téže řeči zvolil tradičně tvrdý postoj. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v první reakci interpretovala projev jako snahu "vrazit klín" mezi tradiční spojence USA a Jižní Koreu.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se snaží zničit NATO? Z Washingtonu zní tvrdá slova

21.06.2018 00:01 NÁZOR - Americký prezident Donald Trump nepředvídatelně střídá své postoje vůči zahraničním lídrům,…

Trump couvnul. Dekretem zrušil rozdělování rodin migrantů

20.06.2018 21:55 Washington - Americký prezident Donald Trump dnes dekretem zrušil rozdělování rodin uprchlíků…

Demonstranti napadli ministryni vnitřní bezpečnosti USA, večeřela v…

20.06.2018 18:04 Washington - Napětí v USA kvůli politice nulové tolerance vůči ilegálům roste stále víc.…

Na hranicích USA jsou zadržována i batolata. Krutou praxi má ukončit nový…

20.06.2018 17:52 Washington - Administrativa prezidenta Donalda Trumpa zpřísnila postup proti přistěhovalcům bez…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama