Soudce zablokoval Trumpův plán na deportaci imigrantů: "Snílkům" by hrozila újma

San Francisco - Federální soudce William Alsup v San Franciscu dočasně zablokoval plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na zrušení programu DACA. Ten chrání před deportací ze Spojených států statisíce imigrantů, kteří přišli do USA jako děti.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump

Administrativa prezidenta Trumpa oznámila rozhodnutí zrušit po přechodné půlroční lhůtě program DACA na počátku loňského září. Opatření, které zavedl v roce 2012 Trumpův předchůdce Barack Obama, chrání před deportací téměř 800.000 lidí. Podle současného šéfa Bílého domu je ale neústavní.

Soudce Alsup v úterý rozhodl, že program musí po dobu, co o jeho osudu budou rozhodovat soudy, zůstat v platnosti. Účastníkům programu přezdívaným snílci by jinak podle něj hrozila "vážná, nenapravitelná újma". Soudce rozhodoval na základě několika žalob, jednu z nich podal stát Kalifornie.

"DACA těm lidem poskytla přijatelný výběr možností včetně vstupu na řádný trh práce," uvedl Alsup s tím, že možnost jejich legálního zaměstnávání je přínosem nejen pro ně samotné a jejich rodiny, ale i zaměstnavatele a díky daňovým odvodům také pro celé americké hospodářství. "Nyní bez existujícího řešení sklouznou zpět do období před DACA a s tím souvisejících potíží," dodal. Rovněž konstatoval, že se všichni jistě shodnou, že přistěhovalci v programu DACA představují minimální, pokud vůbec nějakou, bezpečnostní hrozbu.

Právník Mark Rosenbaum, který zastupuje několik účastníků programu DACA, rozhodnutí soudu přivítal. "Tito mladí lidé hráli podle pravidel. Jasně ukázali, že nejsou hrozbou," řekl. "Slouží v armádě, studují, vytváří nová pracovní místa. Nyní soud řekl vládě, aby i ona hrála podle pravidel," dodal. Ministerstvo spravedlnosti ale dalo na vědomí, že program považuje nadále za nelegální.

V úterý se prezident Trump setkal se skupinou kongresmanů z obou parlamentních stran, aby s nimi jednal o přistěhovalecké reformě. Navrhl, aby byl migrační problém vyřešen ve dvou krocích - v prvním by šlo o ochranu hranic a řešení osudu mladých přistěhovalců chráněných dosud programem DACA, ve druhém, pozdějším by měly přijít na řadu obecnější záležitosti. Součástí budoucí dohody o osudu takzvaných snílků musí být shoda v otázce zdi na hranicích s Mexikem, uvedl rovněž Trump.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejtajnější a nejúčinnější zbraň Američanů? Sovětům se ji podařilo dvakrát…

14.08.2018 15:36 Špionáž je obor lidské činnosti, která je obestřena největšími mýty a oparem tajemství. Vedle…

Pozastavení smlouvy o otevřeném nebi? USA se dostaly do křížku s Ruskem

14.08.2018 11:53 Moskva/Washington - Moskva s nelibostí rozhodnutí USA zmrazit spolupráci s Ruskem v rámci Smlouvy o…

Avokádo jako symbol luxusu. Exotickému zboží ohrožuje Trumpova politika

14.08.2018 10:20 Washington - Avokádové toasty a drahé ovocní šťávy jsou posledním hitem dnešních kaváren. Ceny na…

Rusko po summitu v Helsinkách očekávalo vstřícnost USA, přepočítalo se

14.08.2018 10:01 Washington - Ruské vedení bylo podle CNN potěšeno průběhem summitu v Helsinkách. Kreml prý ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama