Trump je nejšpinavější žumpa? Jeho výrok nadzdvihl Ameriku i OSN, imigranti v šoku

Washington - Americký prezident čelí tvrdé kritice za vulgární výraz, který podle médií použil v debatě se senátory na adresu přistěhovalců z Haiti a afrických zemí. Imigranti, které média oslovila, jsou nejnovějším prohlášením Donalda Trumpa šokováni.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA

Podle deníku The Washington Post šlo při čtvrteční debatě v Oválné pracovně Bílého domu o ochranný status přistěhovalců z Haiti, Salvadoru a afrických zemí. V tom se prezident otázal, proč musí přicházet tolik lidí z takových "prdelí". Bulvární deník New York Daily News na titulní straně dnes zesměšnil prezidenta nelichotivou ilustrací exkrementu s Trumpovým účesem.

"Když si prezident vymýšlí, je z toho obvykle lež jako věž. Když ale mluví pravdu, vyjde z toho dechberoucí bizarnost," napsal list Miami Herald. Zároveň poznamenal, že Trump nemá žádnou úctu k lidem tmavé pleti.

"Lidé sem přicházejí, protože věří, že se s nimi bude zacházet spravedlivě, protože jejich vlasti jsou spíše než zapadákovem utopené v zoufalství. Přicházejí, protože až do 19. ledna 2017 byly Spojené státy zemí s otevřenou náručí," vysvětlil Miami Herald s poukazem na Trumpův nástup do funkce loni 20. ledna.

Bývalý mexický prezident Vicente Fox na twitteru spustil anketu, ve které se uživatelů ptá, zda by se změnil výsledek voleb, kdyby rasistické a barbarské komentáře Trump pronášel i během kampaně. V dalším tweetu přirovnal Trumpova ústa k nejšpinavější žumpě světa. "Jakým právem prohlašujete, kdo je v Americe vítán a kdo ne. Americká velikost spočívá v rozmanitosti, nebo jste zapomněl na svůj původ, Donalde?" napsal Fox.

"Pokud je to pravda, jsou to šokující a ostudné výroky amerického prezidenta," konstatoval mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville v Ženevě novinářům. "Není pro to jiné označení než 'rasistické'," řekl mluvčí. "Nemůžete jako 'prdele světa' zavrhnout celé země a kontinenty, jejichž obyvatelé, kteří nejsou běloši, proto nejsou vítáni," upozornil Colville.

Podle mluvčího nejde jen o vulgární slovník. "Tady jde o to, že jsou dál otvírány dveře nejhorší stránce lidí a je potvrzován a podporován rasismus a xenofobie, což by mohlo zničit životy mnoha lidí," dodal Colville.

Přistěhovalci z Haiti, které média oslovila, jsou nejnovějším Trumpovým prohlášením šokováni. "Je to za hranicí politiky. Ten člověk nemá úctu k nikomu. Snažím se nepropuknout v pláč," citovala AP Farah Larrieuxovou, která se do USA uchýlila po přírodních katastrofách, které její zemi postihly. Dodala, že Trumpovy poznámky jsou rasovou kampaní proti imigrantům.

"Nemyslím si, že to jde nějak omluvit," řekl o prezidentových slovech člen Senátu amerického státu Illinois Kwame Raoul, jehož rodiče v 50. letech přišli do USA z Haiti.

Ostré protireakce výrok vyvolal také například v Jihoafrické republice. "Naše země není prdelí, ani Haiti nebo kterákoli jiná strádající země," prohlásila zástupkyně generálního tajemníka Afrického národního kongresu (ANC) Jessie Duarteová. Politička zdůraznila, že i Spojené státy mají své problémy, jako je nezaměstnanost a lidi bez zdravotního pojištění. "Neuchýlili bychom se k tak opovržlivým poznámkám o jakékoli zemi, která má nějaké sociálněekonomické nebo jiné potíže," řekla Duarteová.

Trump v diskusi se senátory prohlásil, že by se do USA měli stěhovat spíše lidé z Norska. V reakci na to jistý švédský pracovník v sociálních službách Ulf Fogelström na twitteru poznamenal, zda Trump ví, že Norsko sousedí se Švédskem. Narážel tak na jeho loňský projev o terorismu, kdy se zděsil nad tím, co se "uplynulé noci stalo ve Švédsku". "Švédsko. Kdo by to byl řekl? Švédsko," dodal tehdy. Ve Švédsku se ale nic nestalo, což potvrdilo i švédské ministerstvo zahraničí.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump chce imigrační zákon prosadit až po volbách. Neplýtvejte časem,…

22.06.2018 16:38 Washington - Americký prezident Donald Trump chce s hlasováním o novém migračním zákonu počkat až…

Otec legendární holčičky, která se stala symbolem rozdělování, poprvé…

22.06.2018 16:18 Honduras – Fotka s malou holčičkou se za krátké období stala symbolem Trumpovy politiky rozdělování…

Nové „hvězdné války“? Ještě horší než studená válka, varuje Rusko před…

22.06.2018 14:08 Washington/ Moskva - Americký prezident Donald Trump ohlásil vytvoření nezávislé sekce vesmírných…

Pentagon může ubytovat až 20.000 dětí imigrantů

22.06.2018 13:41 Aktualizováno Washington - Americká armáda by ve svých zařízeních mohla dočasně ubytovat až 20.000 dětí imigrantů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama