Spojené státy vyhlásí 29. ledna nové sankce proti Rusku

Washington/Moskva - Americká vláda zveřejní informaci o nových protiruských sankcích 29. ledna. Sankce mají být reakcí na údajné ruské vměšování do předloňských prezidentských voleb v USA. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov nedávno novinářům řekl, že chystané sankce jsou dalším pokusem Spojených států ovlivnit vnitropolitickou situaci v Rusku.

Přidejte svůj názor 50 komentářů

Ruská vlajka

"Teď operujeme datem 29. ledna, aktivně na tom pracujeme. O množství osob, které sankce postihnou, je předčasné mluvit," řekl v Moskvě velvyslanec USA Jon Huntsman.

Podle dřívějších informací amerického tisku mají sankce mířit mezi oligarchy a politiky blízké Kremlu. Podle Huntsmana by sankce neměly působit jen krátkodobě, ale "v dlouhodobé perspektivě".

V ruském tisku se objevila informace, že sankce mají postihnout zhruba pět desítek lidí, podle deníku Kommersant se ale jedná až o 300 osob. Podle nepotvrzených zpráv amerických médií se někteří ruští oligarchové obrátili na ministerstvo zahraničí USA s žádostí o vysvětlení, jak se sankcím vyhnout. Potvrzení těchto zpráv nepřišlo z Washingtonu ani z Moskvy.

Sankce automaticky nevstoupí v platnost dnem vyhlášení, ale osoby zařazené na seznam musejí počítat s možností zmrazení svých aktiv v USA, zablokování obchodů s americkými firmami a zákazu vstupu na americké území.

Podezření z ruského vměšování zatěžuje vztahy Moskvy a Washingtonu od roku 2016, kdy tajné služby USA upozornily na pokusy Ruska ovlivňovat volby amerického prezidenta. Hackeři napojení na ruskou vládu chtěli údajně zkompromitovat demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou a zajistit vítězství nynějšího prezidenta Trumpa. Rusko jakékoli vměšování odmítá a Trump probíhající vyšetřování označuje za hon na čarodějnice.

Vstupte do diskuze (50)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kriminálníci se řídí počasím? Nové studie ukázaly, jaké má teplo vliv na…

16.08.2018 21:44 Aktualizováno O tom, že počasí ovlivňuje lidské tělo i psychiku jedince, toho bylo napsáno už hodně. Tentokrát se…

350 deníků se sešikovalo proti Trumpovi. Senát USA média podpořil

16.08.2018 21:18 Aktualizováno New York - List The Boston Globe minulý týden vyzval deníky v USA, aby odsoudily "špinavou válku"…

Azorian: Operace CIA, za kterou by se nestyděl ani James Bond

16.08.2018 21:07 Aktualizováno Studená válka je plná špionážních příběhů, vedle kterých jsou i příběhy Jamese Bonda velmi seriózní…

Politika USA vůči Íránu? Pompeo vytvořil speciální akční tým

16.08.2018 21:02 Washington - Šéf americké diplomacie Mike Pompeo dává dohromady speciální tým pro řízení politiky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama