Papež v Chile odsoudil zneužívání dětí. Prázdná slova, reagovala jedna z obětí

Santiago de Chile - Papež František dnes na návštěvě Chile vyjádřil bolest a hanbu nad sexuálním zneužíváním dětí, kterého se dopustili místní církevní představitelé. Podle papeže je také potřeba naslouchat domorodcům, na které se často zapomíná. Hlava katolické církve posléze na mši pod širým nebem, jíž se zúčastnilo přes 400.000 lidí, vyzvala k aktivnímu boji za mír a spravedlivou společnost.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Papež František

"Cítím bolest a hanbu, když pomyslím na nenapravitelné škody způsobené dětem některými církevními představiteli. Je správné požádat o odpuštění a s veškerým úsilím pomoci obětem a zároveň nedopustit, aby se něco podobného opakovalo," řekl papež v prezidentském paláci v Santiagu.

Španělský deník El País ale přinesl nesouhlasnou reakci jedné z obětí. "Jsou to prázdná slova, která způsobují ještě větší bolest. Všichni víme, že pro oběti neudělali absolutně nic," řekl listu El País Juan Carlos Cruz, který nyní žije v USA a který byl jednou z obětí zneužívání. Podle něj jsou v Chile stále aktivní biskupové, kteří o zneužívání věděli a tyto činy kryli. Cruz uvedl i konkrétní jména biskupů, mezi nimiž citoval biskupa z jihochilského Osorna Juana Barrose.

zdroj: YouTube

Barros byl dlouholetým blízkým spolupracovníkem chilského kněze Fernanda Karadimy, kterého Vatikán v roce 2011 uznal vinným ze sexuálního a psychického zneužívání mladistvých a zakázal mu církevní činnost. Některé z Karadimových obětí, které se neúspěšně snažili vyjednat setkání s František během jeho nynější cesty, požadují Barrosovo odvolání. Papež František ale Barrose v minulosti několikrát hájil s tím, že proti němu nejsou žádné důkazy.

Papež dnes také v prezidentském paláci hovořil o tom, že je potřeba naslouchat domorodcům, na které se často zapomíná. Vyzval k ochraně jejich práv a kultury, "aby se neztratila část identity a bohatství tohoto národa," citovala jej agentura AFP.

Domorodí Araukánci (Mapučové) žijí na jihu Chile, kde se jejich počet odhaduje asi na 1,5 milionu, dalších asi 200.000 jich žije v sousední Argentině. V obou zemích bojují za návrat půdy, kterou jejich předci v regionu po staletí vlastnili. Po příchodu španělských dobyvatelů i po vyhlášení nezávislosti Argentiny a Chile se jim dařilo udržet část území až do konce 19. století, kdy jim je vláda s pomocí armády zabrala.

Na mši pod širým nebem v santiagském O´Higginsově parku dnes papež vyzval zúčastněné, aby aktivně přispěli k míru a spravedlivé společnosti. Ta podle něj nevzejde z "kritiky" ani z "levných slov těch, kteří si myslí, že ví všechno" a slibují štěstí "jedním kliknutím". Papež vzpomněl i na jednoho ze svých předchůdců Jana Pavla II., který jako poslední papež před ním navštívil Chile v roce 1987. "Přátelé v Chile jsou s Tebou," volali na Františka věřící.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zlom v americko-ruských vztazích? Analytik promluvil o utajovaném dokumentu

18.08.2018 00:01 NÁZOR - Americko-ruské vztahy se nadále zhoršují, konstatuje Josh Cohen v komentáři pro server…

Kmoníček by mohl zvládnout Trumpa, tvrdí americká televize

17.08.2018 20:22 Washington - Český velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček by mohl dobře zvládat…

Trump možná zbaví Muellera bezpečnostní prověrky

17.08.2018 18:49 Washington - Americký prezident Donald Trump dnes naznačil, že by mohl odebrat bezpečnostní…

Trump versus média. Bitva, která je již rozhodnuta

17.08.2018 18:37 V tomto týdnu 343 novin vydalo úvodník, ve kterém odsuzují výroky prezidenta Trumpa vůči nim,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama