Havajský planý poplach má na svědomí jeden otazník: Co by se stalo, kdyby raketová hrozba byla skutečná?

Honolulu - Před pár dny zavládla na Havajských ostrovech panika. Obyvatele této oblasti vyděsil poplach varující před okamžitou hrozbou útoku balistické rakety. Nakonec se ukázalo, že šlo o omyl. Jak by to ale vypadalo, kdyby byla hrozba reálná? Na to se pokusil přijít americký časopis Time.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Honolulu

Planý poplach, jenž se udál na Havaji, byl posledním upozorněním na jadernou hrozbu ze strany Severní Koreje vůči USA. "BALISTICKÁ STŘELA MÍŘÍ NA HAVAJ. OKAMŽITĚ NAJDĚTE ÚKRYT. NEJDE O CVIČENÍ," psalo se ve zprávě, kterou nouzový systém rozeslal každému obyvateli Havaje na mobilní telefon.

Že se jednalo o poplašnou zprávu, se lidé dozvěděli teprve po 38 minutách, když jim přišla omluvná zpráva, a jak se později ukázalo, někdo udělal chybu v tom, že "zmáčkl špatné tlačítko". Pokud by však výstraha byla skutečná, následovala by hromada velmi důležitých rozhodnutí, z nichž některá by nejspíš měla hrozivé důsledky. 

V každém okamžiku každého monitorují americké vojenské a zpravodajské agentury pomocí družic vzdušný prostor, ve kterém by jim nic nemělo uniknout. Tzv. "družice včasného varování" jsou navrženy tak, aby během několika sekund určily polohu místa startu, trajektorii rakety a její potenciální cíl.

Družice jsou dostatečně citlivé na to, aby detekovaly spuštění raket krátkého dosahu, proto mohou zaznamenat i spuštění balistických střel ze Severní Koreje.

Americké radarové systémy, námořnictvo a další spojenci by v takovém případě asistovaly ve stopování střely. Například všechny severokorejské střely používají navigační a sledovací systémy, které jim pomáhají vést k cíli.

Díky tomu by mohla americká vláda do několika minut zhodnotit situaci, a to na základě startovací polohy rakety a její trajektorie. Monitorovací zařízení jsou tedy dostatečná, alespoň tak to vidí admirál Harry Harris, šéf Tichomořského velitelství americké armády.

"Věřím, že je naše ochrana pro Havaj prozatím dostatečná," řekl Harris Kongresu.

Pokud by se jednalo o jaderný útok, musel by Donald Trump provést (nebo zamítnout) rozhodnutí o protiúderu. Pokyn k jadernému útoku může dát jen americký prezident. Tento rozkaz by dostali vojenští důstojníci, kteří mají na starosti mezikontinentální střely, jaderné ponorky nebo těžké bombardéry.

Vzhledem k tomu, že americké vztahy se Severní Koreou jsou poměrně napjaté, musejí státy jako Havaj přehodnocovat, jestli jsou dobře připraveny k případnému jadernému ataku.

Tento falešný poplach sice mnoho lidí odsuzuje, na druhou stranu může být i toto předmětem k diskuzi, co se dá ještě na protiraketové obraně zlepšit.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zlom v americko-ruských vztazích? Analytik promluvil o utajovaném dokumentu

18.08.2018 00:01 NÁZOR - Americko-ruské vztahy se nadále zhoršují, konstatuje Josh Cohen v komentáři pro server…

Kmoníček by mohl zvládnout Trumpa, tvrdí americká televize

17.08.2018 20:22 Washington - Český velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček by mohl dobře zvládat…

Trump možná zbaví Muellera bezpečnostní prověrky

17.08.2018 18:49 Washington - Americký prezident Donald Trump dnes naznačil, že by mohl odebrat bezpečnostní…

Trump versus média. Bitva, která je již rozhodnuta

17.08.2018 18:37 V tomto týdnu 343 novin vydalo úvodník, ve kterém odsuzují výroky prezidenta Trumpa vůči nim,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama