Americe došla trpělivost: Pokud KLDR nebude jednat, začneme konat my

Washington - Ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson včera připustil, že pokud Severní Korea nezasedne k jednacímu stolu v otázce jejího jaderného programu, mohlo by to představovat zvýšení nebezpečí, na kterou by Spojené státy musely odpovědět. Jaký způsobem? To prozradila mediální agentura AP.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Rex Tillerson

"Musíme být v této situaci velmi na pozoru a být realisté," odpověděl americký ministr na otázku, jestli mají být Spojené státy znepokojeny kvůli možnosti války.

Tillerson prohlásil, že Severní Korea pokračuje v pokroku svého programu jaderných zbraní prostřednictvím různých testů, například mezikontinentálních balistických raket. "Musíme pochopit, že je hrozba čím dál větší. Pokud navíc Severní Korea nebude spolupracovat, nevytvoří dialog, tak si sama vybere možnost války," dodal Tillerson.

Jeho nekompromisní zpráva zazněla při zasedání 20 zemí ve Vancouveru. Všechny tyto země byly za doby Korejské války mezi lety 1950 a 1953 na americké straně. Ke schůzi došlo k době, kdy se objevila skepse vůči upřímnosti Pchjongjangu vést s Jižní Koreou dialog.

Po konferenci amerických spojenců, na které se hovořilo o možnosti dalšího zpřísnění sankcí, prohlásil Tillerson, že vláda Spojených států bude hledat diplomatické řešení v otázce severokorejského jaderného programu. Zároveň však poukázal na to, že se Severní Korea musí prezentovat jako "důvěryhodný vyjednávací partner".

Ministr však odmítl komentovat možnost, že Bílý dům uvažuje o útoku na Pchjongjang, a tvrzení některých sdělovacích prostředků, že někteří lidé z Trumpovy vlády tuto možnost zastávali. Jak psala agentura AP, i přes ostrou politiku USA vůči Severní Koreji ukázal Donald Trump vůli vést debaty o problematických tématech.

Po dlouhých měsících, kdy se do sebe Donald Trump i Kim Čong-un ostře pouštěli, uznal americký prezident možnost, že by mohli mít se severokorejským lídrem dobré vztahy. Tillerson však odmítl sdělit, zda bylo toto poselství adresováno přímo Kimovi.

"Myslím, že by nebylo dobré toto komentovat. Jsme teprve v první fázi rozpoznávání toho, jak daleko se Severní Korea ve svém jaderném programu dostala, a přemýšlíme nad tím, jak ji přesvědčit, aby se vydala alternativní cestou. Proto je ještě na komentáře zatím brzy," řekl ministr.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump hrozí Číně dalšími cly, Peking si to nenechá líbit

19.06.2018 11:11 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump požádal Úřad obchodního zmocněnce USA o vyčlenění…

Trump ještě víc přitvrdí. Rada Bílého domu chystá nové tažení proti…

19.06.2018 10:30 Washington - Podle informací serveru Politico připravuje Bílý dům několik dalších kroků k omezení…

USA a Jižní Korea neuspořádají srpnové manévry

19.06.2018 02:20 Washington - Spojené státy a Jižní Korea neuspořádají tradiční srpnové rozsáhlé manévry. Oznámila…

Návrat na Měsíc nebo válka ve vesmíru? Pentagon vytvoří sekci vesmírných…

18.06.2018 22:24 Washington - Americké ministerstvo obrany vytvoří nezávislou sekci vesmírných sil, která bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama