Demokracie upadá, svět se stává nebezpečnějším místem. Objevila se pochmurná analýza

NÁZOR - Nepřátelé demokracie po celém světě sílí, vyvážejí autoritářskou vládu a šíří nestabilitu nehledě na státní hranice, tvrdí Michael Abramowitz a Wendell Willkie v komentáři pro server Washington Post. Předseda think tanku Freedom House spolu s bývalým spolupracovníkem amerických prezidentů Ronalda Reagana a George Bushe kritizují, že zatímco svobodné společnosti čelí největší globální výzvě od konce studené války, USA se vzdávají své tradiční vůdčí role, čímž celou krizi prohlubují.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

USA, ilustrační foto

Dvanáctý rok úpadku v řadě

Freedom House tento týden zveřejnil svou každoroční zprávu o stavu demokracie ve světě a výsledky jsou pochmurné, připomínají Abramowitz a Willkie. Konstatují, že rok 2017 byl dvanáctým v řadě, kdy demokracie ve světě upadala a počet zemí, kde došlo k omezování politických práv a občanských svobod výrazně převýšil počet těch, které vykazují v daném směru zlepšení.

Situace se často zhoršuje v klíčových zemích, jakými jsou Venezuela - která bývala demokracií, ale stala se kolabující vojenskou diktaturou - či Turecko, které prezident Recep Tayyip Erdogan přeměnil z perspektivní muslimské demokracie v tyranii věznící tisíce skutečných i smyšlených opozičníků kvůli politickým obviněním, poukazují aktivisté. Odkazují také na Maďarsko a Polsko, kdysi příklady úspěšné postkomunistické transformace, které se přesunuly do tábora neliberálních zemí, kde vládu práva ohrožuje pohrdání a na svobodu tisku je nahlíženo s podezřením, stejně jako na Thajsko, kde svou roli vůdčí politické síly dále posílila armáda, a Mexiko, kde vládu práva podkopává všudypřítomná korupce.

"Tento dosavadní ústup je sám o sobě alarmující, ale ne katastrofální. Většina zemí, které v minulých letech přijaly demokracii, zůstává demokratickými i dnes," přiznávají Willkie s Abramowitzem. Dodávají, že průzkumy nadále ukazují silnou světovou podporu demokracii, a to i mezi lidmi žijícími v autoritářském zřízení, naposledy v Íránu, kteří dávají jasně najevo, že od svých vlád požadují, aby se řídily klíčovými demokratickými hodnotami, mezi něž patří svobodné volby, svoboda tisku, odpovědnost veřejných představitelů a rovnost před zákonem.

Ústup USA z role globálního vůdce, který podporuje slabý a nerozhodný závazek Trumpovy administrativy vůči dodržování demokratických hodnot na domácí půdě, vzbuzuje vážné obavy z blízké budoucnosti, deklarují Abramowitz a Willkie. Podotýkají, že s podkopáváním demokracie se svět stává nebezpečnějším místem.

Nepřátelé demokracie sílí

V praxi Trump naprosto nedbá na principy, které vytvářely základ americké role ve světě během uplynulých sedmi dekád, a jeho bojovný slogan "Amerika na prvním místě" přibližuje USA zpět k nebezpečnému flirtování s izolacionismem z období před druhou světovou válkou, uvádějí aktivisté. Konstatují, že Trump sice správě zmiňuje lidská práva při kritice hrstky zemí, jakými jsou Írán, Kuba a Venezuela, ale zároveň obecně vykazuje velký obdiv vůči vládcům silné ruky a autokratům, nadále skládá poklony ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, brutálnímu diktátorovi potlačujícímu oponenty a usilujícímu o narušování demokracie ve Spojených státech i Evropě, či filipínskému prezidentu Rodrogovvi Dutertemu, jehož boj proti drogám nabyl podobu mimosoudních poprav.    

"Další obavy vzbuzuje mlčení administrativy ohledně obnovených represí v Číně - jakýkoliv nezávislý názor na citlivé otázky je (v zemi) nyní tvrdě trestán," pokračují Abramowitz a Willkie. Poukazují, že internet, který původně usnadňoval rozvoj nezávislé občanské společnosti, se v Číně změnil v nástroj státní kontroly a Peking naznačuje, že hodlá pokračovat v rozvoji represivního systému skrze zavádění nejnovějších sledovacích technologií a umělé inteligence, které již začal sdílet s dalšími režimy, a proto se dá očekávat i uvolnění dalších inovací na export.  

Pohrdání Trumpovy administrativy standardy demokratické vlády v USA dále podrývá americké zájmy v zahraničí a pokud vláda Spojených států porušuje vlastní etické normy, těžko uspěje při kázání o transparentnosti jiným zemím, soudí aktivisté. Připomínají, že Trump odmítá ověřitelná fakta, zuřivě útočí na soudy a média a očividně odsuzuje muslimy i další menšiny na základě jejich vyznání či etnicity, a tak může stěží důvěryhodně tlačit na ostatní státy, aby ukončily šíření dezinformací a respektovaly práva svých obyvatel.  

Existuje značná kontroverze ohledně moudrosti, oprávněnosti a efektivity jistých amerických zahraničněpolitických iniciativ z uplynulých let, připouštějí Willkie s Abramovitzem. Od konce druhé světové války však USA podle jejich názoru byly oprávněně považovány za předního ochránce demokracie ve světě a byť některé americké administrativy byly idealističtější, zatímco jiné spíše realističtější, všichni pováleční prezidenti přesto uznávali, že Spojené státy se dlouhodobě musí identifikovat s globálním osudem svobody.   

"Přístup Trumpovy administrativy znamená opuštění poválečného politického konsensu, že hodnotám i národním zájmům Spojených států nejlépe slouží oddanost tomuto principu," kritizují aktivisté. Varují, že nepřátelé demokracie sílí spolu s tím, jak se americká vláda stahuje z boje, a není zdaleka jisté, jak se svobodomyslní lidé ve světě vypořádají s novými hrozbami, když největší protagonista demokracie zůstane stát stranou.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praskl obří uprchlický skandál: Úředníci na pokyn vlády píchali dětem…

21.06.2018 22:10 Aktualizováno Manvel - Úředníci jsou pro mnoho migrantů na dlouhé týdny jedinými lidmi, se kterými v nové zemi…

Americká sněmovna zamítla konzervativní návrh imigračního zákona

21.06.2018 21:34 Washington – Americká sněmovna reprezentantů zamítla návrh přistěhovaleckého zákona z dílny…

Trump nařídil sjednotit rodiny migrantů, podle médií USA přestanou stíhat…

21.06.2018 19:37 Washington - Americký prezident Donald Trump dnes po obří vlně kritiky oznámil, že nařídil úřadům…

Fotka dvouleté dívky dojala svět. Na pomoc rodinám migrantů proudí miliony…

21.06.2018 15:13 Washington - V USA se objevilo hned několik sbírek na pomoc rozděleným rodinám. Asi největší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama