Papež při setkání s domorodci v Peru vyzval k ochraně Amazonie, opět porušil protokol

Lima - Při setkání s domorodými obyvateli v Peru dnes papež František kritizoval spotřebitelskou chamtivost. Ta podle jeho slov ničí deštné pralesy v Amazonii a tím i jejich původní obyvatelstvo. 

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Papež František

Papež v peruánském městě Puerto Maldonado v Amazonii vyzval místní úřady, aby považovaly původní kmeny za legitimní partnery a braly ohled na jejich kultury a tradice při dojednávání obchodních projektů. František rovněž odsoudil sexuální zneužívání místních žen.

Papež rovněž kritizoval, že obchodní zájmy a těžba ropy, plynu, dřeva a zlata neberou ohled na původní obyvatele regionu. Svými slovy si vysloužil opakovaný potlesk a souhlasné bubnování domorodců.„Domorodé amazonské národy nikdy nebyly v takovém ohrožení jako nyní," řekl papež před asi čtyřtisícovým davem domorodců, z nichž mnozí byli oblečeni v tradičních kostýmech.

„Přišli na naše území, aniž by se nás ptali. Velmi trpíme, když zahraniční společnosti plundrují naši zemi... a ničí naše řeky," řekl papežovi jeden z domorodců. Oblast na jihovýchodě Peru, kterou dnes papež navštívil, byla v posledních letech předmětem neregulované těžby zlata či dřeva. Několik místních aktivistů se stalo obětí nelegálních těžařů, když se na ničení deštného pralesa snažili upozorňovat veřejnost.

František si také vyslechl stížnosti zástupci domorodců, kteří mu popsali nespravedlnosti, které se jim dějí. Žádali mimo jiné, aby se jejich dětem dostalo rovného vzdělání a aby se ve školách nezapomínalo na jejich tradice a kulturu jejich předků.

Papež opět porušil protokol, tentokrát tím, že si nechal nasadit tradiční amazonskou čelenku. S červenožlutou čelenkou na hlavě se František s domorodci rozloučil pozdravem v kečuánštině „Tinkunakama", což znamená na viděnou příště. Poté odletěl do Limy, kde se ještě setká s peruánským prezidentem Pedrem Pablem Kuczynským.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zlom v americko-ruských vztazích? Analytik promluvil o utajovaném dokumentu

18.08.2018 00:01 NÁZOR - Americko-ruské vztahy se nadále zhoršují, konstatuje Josh Cohen v komentáři pro server…

Kmoníček by mohl zvládnout Trumpa, tvrdí americká televize

17.08.2018 20:22 Washington - Český velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček by mohl dobře zvládat…

Trump možná zbaví Muellera bezpečnostní prověrky

17.08.2018 18:49 Washington - Americký prezident Donald Trump dnes naznačil, že by mohl odebrat bezpečnostní…

Trump versus média. Bitva, která je již rozhodnuta

17.08.2018 18:37 V tomto týdnu 343 novin vydalo úvodník, ve kterém odsuzují výroky prezidenta Trumpa vůči nim,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama